حلقه‌های سیاره زحل از یخ و خاک تشکیل شده است

۱۹ شهریور ۱۳۹۰ | ۰۹:۱۳ کد : ۵۹۰۹ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۹۹
دانشمندان سرگرم مطالعه عکس‌های شگفت‌آوری‌اند که فضاپیمای کاسینی از حلقه‌های کیوان گرفته است به گزارش...
دانشمندان سرگرم مطالعه عکس‌های شگفت‌آوری‌اند که فضاپیمای کاسینی از حلقه‌های کیوان گرفته است
به گزارش سرویس بین‌الملل خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به نقل از شبکه خبری بی بی سی، عکس ها و داده‌های کاسینی که هفته قبل وارد مدار کیوان شد، نشان می‌دهد که حلقه‌های زحل عمدتا از یخ تشکیل شده است.
 با این حال این حلقه‌ها همچنین حاوی یک ماده تیره رنگ است که دانشمندان آن را «خاک» نامیده اند و به موادی که بر سطح «فیبی»، یکی از اقمار دوردست کیهان مشاهده شد، شباهت دارد.
 این داده ها ممکن است منشاء حلقه های مشهور کیوان را آشکار کند.
 کشف این ماده تیره رنگ نظریه‌ای را که می گوید حلقه های کیوان پس از انهدام یکی از اقمار آن تشکیل شدند تقویت می کند
کاسینی همچنین عکس‌هایی با نمای نزدیک از دو قمر کیوان که جزئیاتی را بر سطح آن دو آشکار می‌کند، ارسال کرده است.
 تصور می شود بزرگ ترین قمر کیوان، «تایتان»، تنها جرم آسمانی در منظومه شمسی به غیر از زمین باشد که روی سطح آن آب یافت می شود.
 کاسینی طی همین چند روز موفق شده است از ورای ابرهای غلیظ آن به سطح تایتان نگریسته و عکس هایی از حفره ها، رسوبات یخ، و خطوط و حلقه هایی که منشاء آنها مجهول است تهیه کند. عکس‌های کاسینی از تایتان و فیبی به طور غیرمنتظره‌ای یادآور عکس‌هایی است که نخستین فضاپیماهای ساخت بشر از زمین و ماه تهیه کردند.
به گفته گزارشگر بی‌بی‌سی، این عکس ها چنان شفاف است که باعث می شود بیننده این مساله را که از فاصله‌ای یک و نیم میلیارد کیلومتری ارسال شده است، به راحتی فراموش کند.
فضاپیمای کاسینی متعلق به ناسا، در ماه ژانویه کاوشگر اروپایی «هویگنز» را به سوی تایتان پرتاب خواهد کرد تا بر آن فرود آید و از نزدیک به مطالعه آن بپردازد.
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :