فیروز ایرانی گرانبهاترین و زیباترین فیروزه جهان است

۲۴ مهر ۱۳۹۰ | ۱۵:۵۴ کد : ۵۹۱۵ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۸۳۰
فیروزه معدن 2500 ساله نیشابور ،گرانبهاترین و زیباترین فیروزه جهان است...
فیروزه معدن 2500 ساله نیشابور ،گرانبهاترین و زیباترین فیروزه جهان است.
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی کشور، محمد شهسواری عضو ستاد سیاست‌گذاری امور معدنی سنگ‌های قیمتی وزارت صنایع و معادن با بیان این مطلب افزود :‌سابقه استخراج و کاربرد فیروزه در ایران به هفت‌هزار سال پیش برمی‌گردد که وجود یک مجسمه فیروزه‌ای از گوساله که عمری بیش از هفت‌هزار سال دارد و در موزه لوور پاریس نگهداری می‌شود قدمت استخراج و فرآوری این ماده معدنی باارزش را در ایران نشان می‌دهد.
او گفت: در دنیا بهترین و باکیفیت‌ترین نوع فیروزه را با نام Persian Quality ( فیروزه ایرانی )  می‌شناسند و میزان مرغوبیت فیروزه‌های جهان را با فیروزه‌ ایرانی می سنجند.
شهسواری خاطر نشان کرد: عدم توجه و حمایت از فیروزه ایرانی سبب شده تا این فیروزه جایگاه اصلی خود را از دست بدهد و فیروزه های‌ آمریکا،‌مصر و شیمیایی به صورت قاچاق وارد کشور شود و پس از تراش توسط فیروزه‌تراشان مشهد به نام فیروزه ایرانی در دنیا به فروش برسد و بازار مشهد که محلی برای عرضه فیروزه نیشابور است به محلی تبدیل شود تا فیروزه‌های دیگر کشور‌ها را با نام فیروزه نیشابور به مشتریان عرضه کند.
او خاطرنشان کرد : وفور فیروزه‌های آمریکایی در بازار مشهد باعث شده تا مشتریان در خصوص فیروزه ایرانی تردید داشته باشند و این سنگ قیمتی که یکی از نمادهای کشور است و نام ایران را در بسیاری از نقاط جهان زنده کرده است به فراموشی سپرده شود.
شهسواری افزود : توجه به سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی کشور اشتغال فراوانی را به دنبال خواهد داشت لذا عدم سرمایه‌گذاری مناسب در این خصوص فرصت‌های کسب درآمد و اشتغال را از این صنعت سلب نموده است.

او ابراز امیدواری کرد تا با جلوگیری از ورود فیروزه‌های آمریکایی و غیرایرانی به کشور و هم‌چنین تبلیغات گسترده‌ در داخل کشور و خارج ،فیروزه ایران به جایگاه واقعی خود در جهان باز‌گردد

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :