توسعه و نوسازی فعلی ذوب‌آهن اصفهان باید 20 سال پیش آغاز می‌شد

۱۷ مهر ۱۳۸۴ | ۰۲:۵۲ کد : ۵۹۴۴ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۹۶
معاون وزیر و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: توسعه و نوسازی ...
 
معاون وزیر و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: توسعه و نوسازی فعلی ذوب‌آهن اصفهان باید 20 سال پیش آغاز می‌شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی کشور، احمدعلی هراتی نیک در بازدید از ذوب آهن اصفهان و در جمع پیشکسوتان فولاد کشور و مدیران ذوب آهن، برنامه‌های مورد نظر برای صنعت فولاد کشور را برشمرد و گفت: محور اصلی در دولت جدید، توسعه صنعت فولاد کشور است و در این زمینه ایجاد ظرفیت‌ به میزان 29 میلون تن تولید فولاد باید تحقق یابد.
وی ظرفیت ذوب آهن اصفهان در برنامه توسعه فولاد کشور را 5 میلیون تن ذکر کرد و گفت: در مرحله اول توسعه این حداقل ظرفیت‌ برای توسعه ذوب آهن اصفهان است که باید با جدیت و استفاده از پتانسیل‌های موجود دنبال شود.
وی افزود: ذوب آهن اصفهان برای حرکت در جهت توسعه و بهبود نیازمند تحول است که خوشبختانه تحول لازم شروع شده و این برای آینده و تاریخ کشور مهم است.
وی گفت: 20 سال پیش کاری که فعلا به عنوان توسعه و بازسازی ذوب آهن اصفهان در حال انجام است، شروع شده بود، کسی جرات این را نداشت که بگوید ذوب آهن مشکل دارد ، باید بدانیم که ذوب آهن اصفهان استخوان‌بندی فولاد کشور است.
هراتی نیک گفت: ذوب آهن پشکسوت و پایه صنعت فولاد کشور است و ما باید این مجتمع عظیم صنعتی را حفظ کنیم و برای اعتلای آن کوشش کنیم و به عنوان یک فولادسازی نسبت به آن تعصب داشته باشیم.
وی با تاکید بر حفظ کرامت انسانی گفت: در تمام سطوح مدیران باید کارمندان خود را دوست داشته باشند و به کارمندان و کارگردان خود به شکل ابزار نگاه نکنند زیرا اگر صمیمت و دوستی بین مدیر و کارمند حاکم شودانگیزه‌های کاری و بهره‌وری افزایش پیدا می‌کند.
رئیس سازمان توسعه در بخش دیگری از سخنانش استفاده از توانمندی‌ها و تجربیات ارزشمند در صنعت فولاد کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: برای پیشرفت و توسعه صنعت فولاد کشور لازم است از همه ظرفیتهای موجود استفاده شود.
وی در مورد مجتمع فولاد سبا گفت: سبا واحد بسیار خوبی است که باید توسعه آن با جدیت دنبال و مشکلات و تنگناهای آن حل شود.
وی در پایان سخنان خود با ارائه راهکارهای مناسب و حمایت از آن اظهار امیدواری کرد که تنگناهای موجود در ذوب آهن اصفهان برای توسعه حل شود.
مسعود ابکاء، مدیرامل ذوب آهن اصفهان نیز در این جلسه با ابراز خوشحالی از انتخاب هراتی نیک به عنوان رئیس سازمان توسعه، گزارشی را از دستاوردهای ذوب آهن اصفهان و روند پیشرفت طرح توازن ارائه کرد و گفت: با اجرای طرح توازن، ظرفیت‌ این شرکت به 6/3 میلیون تن در سال می‌رسد و سپس در فاز دوم به 7/4 میلیون تن افزایش پیدا می کند.
وی تنها مشکل طرح توازن در شرایط فعلی را بحث تامین نقدینگی ذکر و اظهار امیدواری کرد که با حمایتهای سازمان توسعه مشکلات موجود برطرف شود.
وی پروژه احداث واحد تزریق پودرذغال به کوره بلند، توسعه سبا، توسعه فولادسازی، بازسازی قائم دو و پروژه‌های پیش نیاز و انرژی رسانی را از برنامه‌های آینده ذوب آهن اصفهان ذکر کرد و گفت: برنامه‌ریزی‌ این طرحها از نیمه دوم سال 84 شروع و امیدواریم در سال 88 به نتیجه برسند.
ابکاء، پتانسیلها و توانمندی‌های ساخت داخل را یادآور شد و گفت: هم اکنون پتانسیل و توانمندی مناسبی در اطراف ذوب آهن اصفهان ایجاد شده است که قدرت ساخت ، نصب و راه‌اندازی کارخانه‌های فولاد را دارند و این بزرگترین سرمایه صنعت فولاد کشور است.
وی افزود: با توانمندی موجود، امروز ذوب آهن به دست ذوب آهنی ها اداره می‌شود و مدیریتی در ذوب آهن در حال کار است که چیزی حدود 20 سال سابقه مدیریت دارد.
 

کلید واژه ها: اصفهان


نظر شما :