یک کارشناس لرزه‌نگاری علت زلزله آسیای جنوبی را برخورد دو قاره ذکر کرد

۲۳ مهر ۱۳۹۰ | ۱۴:۴۲ کد : ۵۹۸۳ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۷۹۱
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و به نقل از خبرگزاری فرانسه از استراسبورگ، "هانری هاسلر" به این خبرگزاری گفت: "شبه قاره هند هر ساله به اندازه دو سانتیمتر به سمت شمال پیشروی می‌کند...

یک کارشناس لرزه نگاری مرکز زمین شناسی استراسبورگ علت زمین لرزه امروز آسیای جنوبی را "برخورد دو سطح زیرزمینی شبه قاره هند با آسیا و اروپا دانست."
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی و به نقل از خبرگزاری فرانسه از استراسبورگ، "هانری هاسلر" به این خبرگزاری گفت: "شبه قاره هند هر ساله به اندازه دو سانتیمتر به سمت شمال پیشروی می‌کند و همین مساله زمین لرزه‌های شدیدی را موجب می‌شود. زمین لرزه روز شنبه نیز مساله عجیبی نبوده چرا که به پوسته قاره‌ها مربوط می شد."
این کارشناس لرزه نگاری در ادامه گفت: "حرکت شبه قاره هند به سمت شمال از میلیونها سال پیش ادامه دارد و ریشه آن نیز کوههای عظیم سلسله جبال هیمالیاست که همچنان در حال شکل‌گیری هستند." وی تصریح کرد که "سطح زیرزمینی شبه قاره هند کمی به زیر سطح زیرزمینی قاره‌های آسیا و اروپا رفته است."
یک کارشناس دیگر این مرکز نیز گفت: "زمین لرزه مزبور به قدرت ‪ ۷/۶‬در مقیاس ریشتر در منطقه‌ای نه چندان دور از مرزهای افغانستان، پاکستان و چین و در عمق حدودا ‪ ۳۰‬کیلومتری زمین رخ داد. قدرت ویرانگری زمین لرزه نیز اصولا به کیفیت ایجاد آن بستگی دارد."
مرکز این زمین لرزه یکصد کیلومتری شرق سرینگر (کشمیر هند) به ثبت رسیده است.

نزدیکترین مناطق نزدیک به مرکز زمین لرزه "بالتال" (در حدود ‪۲۵‬ کیلومتری شمال غربی مرکز زمین لرزه) و "آرو" (در حدود ‪ ۴۰‬کیلومتری غرب مرکز زمین لرزه) هر دو در خاک هند هستند.

کارشناس لرزه شناسی مرکز استراسبورگ در ادامه گفت که آخرین زمین لرزه بالای هفت ریشتر در این منطقه به ‪ ۱۰‬اکتبر ‪ ۱۹۹۱‬با قدرت ‪ ۷/۱‬ریشتر بر می گردد.


کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :