سیاست سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های معدنی تغییر می‌کند

۰۵ مرداد ۱۳۹۰ | ۰۵:۴۵ کد : ۶۰۰۴ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۷۷
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی کشور احمدعلی هراتی نیک رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با اعلام این مطلب افزود...
تغییر سیاست سرمایه گذاری در فعالیت های معدنی یکی از برنامه های مهم و اساسی سازمان توسعه در بخش معدن خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی کشور احمدعلی هراتی نیک رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با اعلام این مطلب افزود: یکی از موانع اصلی توسعه معدن عدم سرمایه گذاری های مناسب و بزرگ در این بخش بوده است.‏

وی افزود: سرمایه گذاری در فعالیت های معدنی باید همانند سرمایه گذاری در صنایع نفت و فولاد باشد و باید با ارائه برنامه هدفمند زمینه های توسعه این بخش را فراهم کرد.

هراتی نیک خاطرنشان کرد: دولت در بخش معدن از سرمایه گذاران داخلی و خارجی که بخواهند در داخل ایجاد ارزش افزوده کنند حمایت جدی می کند و برنامه وزارت صنایع و معادن این است که از صادرات موادخام جلوگیری شود.

وی گفت: طی برنامه چهارم برای توسعه بخش معدن اهداف جدیدی را دنبال می کنیم، مثلا برای تولید ۳۰ میلیون تن فولاد نیاز به ۴۵ میلیون تن کنسانتره سنگ آهن داریم که کلیه آن در داخل تامین می شود.

رئیس هیات عامل توسعه گفت: تا پایان سال ۱۳۸۸ تولید کنسانتره سنگ آهن در چادرملو به ۱۰ میلیون تن، در بافق یزد به ۱۲ میلیون تن، در گل گهر به ۱۵ میلیون تن، در سنگان به ۵ میلیون تن و در جلال آبادزرند به سه میلیون تن خواهد رسید.‏

وی توسعه بخش اکتشافات معادن را یکی از برنامه های اصلی سازمان توسعه خواند و افزود: تجهیز و مکانیزه کردن معادن زغال سنگ ها جهت تولید اقتصادی این محصول در سازمان توسعه پیگیری می شود.

هراتی گفت: واگذاری معادن کوچک زغال سنگ به بخش خصوصی، تعطیل کردن معادن غیراقتصادی و سرمایه گذاری در معادن بزرگ زغال سنگ یکی از برنامه های اصلی دولت در این نوع معادن است.

وی اظهار داشت: اکتشافات بر روی مواد معدنی با ارزش افزوده بالا مانند فلزات پایه طلا، سنگ آهن و زغال سنگ و ایجاد ظرفیت های جدید در این بخش در دستور کار قرار خواهد گرفت.

رئیس هیات عامل سازمان توسعه افزود: تاکنون به بخش معدن ظلم شده است و تداوم این کار به نفع اقتصاد ملی نیست بلکه باید با سرمایه گذاری های کلان در این حوزه تولید ثروت و شغل بکنیم.‏

وی گفت: با توجه به تصویب طرح جامع فولاد در سازمان توسعه و شرکت ملی فولاد، خط مشی فولاد کاملا مشخص شده که مجموع تولید بخش های دولتی و غیردولتی به حدود ۲۹ میلیون تن می رسد و در حال حاضر از لحاظ فنی و مدیریتی، هیچ مشکلی در مجموعه فولاد کشور دیده نمی شود.

هراتی افزود: برای اجرای طرح های توسعه فولاد چه در شرکت های تولیدی، مهندسان مشاور، سازمان توسعه و شرکت ملی فولاد ظرفیت لازم وجود دارد و این برنامه قابلیت اجرایی دارد، تنها مانع ما تامین منابع مالی است که پیش بینی می شود با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و دریافت وام از حساب ذخیره ارزی و یا وام های خارجی به اهداف از پیش تعیین شده برسیم.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :