همکاری روسیه و ژاپن در ساخت فضاپیمای رفت و برگشت جایگزین «شاتل»

۱۸ مهر ۱۳۹۰ | ۱۳:۵۱ کد : ۶۰۴۰ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۴۴
دولت ژاپن به زودی تصمیم خود جهت حضور در پروژه طراحی و ساخت فضاپیماهای سرنشین‌دار دائمی جهت جایگزین شدن شاتل‌های فعلی ...
دولت ژاپن به زودی تصمیم خود جهت حضور در پروژه طراحی و ساخت فضاپیماهای سرنشین‌دار دائمی جهت جایگزین شدن شاتل‌های فعلی سازمان فضایی آمریکا (ناسا)، اعلام خواهد کرد.
گفته می‌شود که روسیه و آژانس فضایی این کشور مصرانه به دنبال مشخص شدن وضعیت ژاپن در خصوص شرکت در این پروژه مهم فضایی است.
به گفته دانشمندان روسی این فضاپیمای جدید Kliper نام داشته و جایگزین مناسبی برای شاتل‌های آمریکایی خواهد بود که از آن برای انتقال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی استفاده می‌شود.
اخیرا نیز گروهی از دانشمندان ژاپنی برای بررسی حضور این کشور در پروژه مهم یاد شده تشکیل شده و به ارزیابی دقیق حضور ژاپن در طراحی و ساخت Kliper پرداخته‌اند.
پیش از این نیز آژانس فضایی اروپا (ESA)، اوکراین، بلاروس و قزاقستان تمایل خود جهت حضور در این پروژه را اعلام کرده بودند.
به گفته دانشمندان و محققان علوم فضایی، ساخت و طراحی فضاپیمای Kliper به روسیه، کشورهای اروپایی و ژاپن این امکان را خواهد داد تا استفاده مؤثری از ایستگاه فضایی بین‌المللی آن هم بدون حضور و دخالت آمریکا داشته باشند.
به گفته طراحی این فضاپیما، فضاپیمای Kliper قادر خواهد بود تا شش فضانورد را به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) برده و حتی 500 کیلوگرم بار را از آن به زمین بازگرداند؛ هم چنین یک راکت جهت پرتاب آن به فضا مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
این فضاپیما قادر خواهد بود تا به مدت 15 روز به طور خودکار به ماموریت خود ادامه دهد.
به گفته دانشمندان کپسول غیر قابل تخریب آن برای 25 پرتاب طراحی شده است.

در صورت فراهم آمدن شرایط مساعد، این فضا پیما در سال 2013 به سوی ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب خواهد شد.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :