ایران می‌تواند به عنوان قطب طلای آسیا مطرح شود

۲۳ مهر ۱۳۹۰ | ۱۵:۳۸ کد : ۶۰۵۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۶۹
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی واکتشافات معدنی کشور، ناصر عابدیان معاونت اکتشافات معدنی این سازمان گفت : طلا به عنوان یک عنصر استراتژیک ...
اکتشاف طلا در ایران به گونه‌ای سیستماتیک سابقه چندانی ندارد و قضاوت در خصوص پیش‌بینی میزان ذخایر این ماده معدنی در کشور چندان منطقی نیست. اما مطالعات و فعالیت‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و بخش خصوصی یبانگر این مطلب است که ایران می‌تواند به عنوان قطب طلای آسیا مطرح شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی واکتشافات معدنی کشور، ناصر عابدیان معاونت اکتشافات معدنی این سازمان گفت : طلا به عنوان یک عنصر استراتژیک می‌تواند پیشتوانه مناسبی برای بسیاری از مسایل اقتصادی و سیاسی کشور باشد لذا باید در خصوص اکتشاف این فلز با ارزش، سرمایه‌گذاری مناسب انجام شود تا ذخایر طلای کشور شناسایی و توانمندی ایران در رابطه با این فلز مشخص شود.
او با اشاره به کم‌سابقه بودن معدنکاری طلا در کشور گفت : در خصوص معدنکاری مس، کشور دارای سابقه چند‌هزار‌ساله است. به همین‌خاطر اطلاعات قابل توجهی از ذخایر مس ( نسبت به طلا) موجود است. بنابراین ‌می‌توان گفت که در رابطه با اکتشاف طلا هنوز ابتدای راه قرار داریم.
عابدیان ابراز داشت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور بر این عقیده است که باید سال‌ها روی ذخایر طلای کشور کار شود تا بتوان اعداد و ارقام نسبتا درستی در خصوص میزان ذخایر طلا ارایه نمود چرا که در حال حاضر نمی‌توانیم به درستی دیدگاه روشن و مستندی در رابطه با انواع ذخایر طلا، میزان ذخیره و عیار آن در پهنه ایران ارایه نماییم.
وی افزود : هم‌اکنون سرمایه‌گذاری در اکتشاف طلا توسط بخش خصوصی و دولتی انجام می‌شود اما به دلیل این که در آغاز کار هستیم، بیشترین حجم سرمایه‌گذاری در این خصوص مربوط به دولت است تا با تهیه اطلاعات پایه بتوان این اطلاعات را در اختیار بخش خصوصی قرار داد و با سرمایه‌گذاری بیشتر توسط این بخش ذخایر طلای کشور به شکوفایی اقتصادی برسد. او تصریح کرد :‌با توجه به این که سازمان زمین‌شناسی همچنین سایر واحد‌ها اعم از دولتی و خصوصی توجه ویژه‌ای به اکتشاف طلا دارند امیدواریم با گسترش دامنه اکتشافات و سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری این ماده معدنی باارزش، در آینده‌ای نزدیک ایران به عنوان قطب طلای آسیا جایگاه خود را پیدا نماید.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :