اقتصاد نفت محور ، عامل غفلت مسولین از منابع معدنی است

۰۲ خرداد ۱۳۹۰ | ۰۵:۴۴ کد : ۶۰۷۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۵۰
گیورک وارطان منشی دوم کمیسیون مجلس شورای اسلامی و نماینده ارامنه شمال کشور در گفت‌گو با روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت : باعث تاسف است که اقتصاد کشورمان حول محور اقتصاد تک ‌محصولی ...
متاسفانه اقتصاد کشور حول محور اقتصاد تک‌ محصولی نفت می‌چرخد که همین امر باعث غافل ماندن مسئولین کشور از دیگر منابع معدنی کشور شده است.
گیورک وارطان منشی دوم کمیسیون مجلس شورای اسلامی و نماینده ارامنه شمال کشور در گفت‌گو با روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت : باعث تاسف است که اقتصاد کشورمان حول محور اقتصاد تک ‌محصولی می‌چرخد. در گذشته تنها به بحث استخراج معادنی که انرژی اصلی دنیا را تأمین می‌کنند، توجه می‌شد ولی امروز خوشبختانه به لحاظ توجه بسیاری از مسئولین توجهات به دیگر معادن زیر‌زمینی بیشتر شده و این نکته را نباید دور از ذهن کرد که منابع نفتی فناپذیرند و پیشرفت در یک بعد، اقتصاد کشور را تبدیل به انسانی می‌کند که یک قسمت از بدنش  نسبت به دیگر اعضاء رشد غیر استانداردی شده و قادر به حفظ تعادل خود نیست.
وی گفت : ‌باید دید در کشورهای متخصص در علوم زمین و معدن چه‌فعالیت‌هایی صورت می‌گیرد و با الگوپذیری صحیح از آنها جایگاه این علم در کشور را توسعه داد که برهمین اساس باید سطح ارتباطات علمی خود را بادیگر کشورها را گسترش دهیم که این امر مستلزم کاهش بسیاری موازی‌کاریها و همگرا شدن متولیان بخش کشور می‌باشد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه کم‌توجهی به بخش معدن بطور بسیار چشم‌گیر باعث رکود این بخش در کشور شده تصریح کرد :‌براساس ساختار اقتصادی کشور و از نظر حاکمیتی معادن تحت نظر دولت قرار می‌گیرند و با توجه به اینکه سرمایه‌گذاری در بخش معدن کشور باید بصورت کلان صورت گیرد و علاوه برآن ریسک‌پذیری  در آن بسیار بالاست بخش خصوصی علاقه چندانی جهت شرکت در فعالیت‌های آن ندارد.
 وی در ادامه گفت : باید سعی کرد اکتشاف فرآوری و استخراج را توسعه بیشتری داد وتا زمانی که بخش خصوصی به طور برجسته‌تر وارد فعالیت‌در این عرصه نشود وضع به همین صورت  ادامه خواهد داشت.
 وارطان گفت : متخصصین زیادی جهت فعالیت در علوم مربوط به زمین در کشور وجود دارد ولی شاید انگیزه جهت پیگیری مداوم بسیار یاز فعالیت‌ها در افراد کمتر بوده است اما امروز خوشبتانه با وجود متخصصین دلسوز و کارآمد در این بخش صدای این بخش علمی در کشور بلندتر به گوش می‌رسد و امروز زمانی است که همگان متوجه شده‌اند این بخش به شدت هرچه‌تمامتر مظلوم  واقع شده است.
وارطان در خاتمه گفت : اگر جرأت کنیم و با اعتماد به جوانان و امور را بیشتر از گذشته به آنها محول کنیم ، نتایج بسیار مثبتی را در بخشهای مختلف صنعتی و معدنی کشور شاهد خواهیم بود.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :