اطلاعات زمین شناسی و معدنی خود را به کمک ایران توسعه خواهیم داد

۰۳ مهر ۱۳۹۰ | ۰۹:۰۵ کد : ۶۱۲۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۰۰
به گزارش گروه خبر سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور عبدالعزیز الزبیبی شیمیست و رئیس آزمایشگاههای سازمان زمین شناسی ...
بدنبال بازدید جمعی از کارشناسان سازمان زمین شناسی سوریه از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران ، دو طرف خواستار توسعه روابط علمی و تحقیقاتی ، جهت ارتقاء اطلاعات زمین شناسی و معدنی خود شدند.

به گزارش گروه خبر سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور عبدالعزیز الزبیبی شیمیست و رئیس آزمایشگاههای سازمان زمین شناسی سوریه که به همراه محمد سعید المنفوش زمین شناس و مدیر پروژه مطالعات فنی – اقتصادی زئولیت سوریه پس از بازدید از بخشهای مختلف این سازمان گفت : پس از عقد قرارداد با شرکت ایرانی جهت مطالعه معادن زئولیت سوریه و کاربرد مختلف داخلی و خارجی آن و همچنین بازاریابی این ماده معدنی به ایران آمدیم که در همین خصوص بررسی بیشتر ، از موسسات مختلفی در ایران از جمله آزمایشگاههای موجود در اصفهان و آزمایشگاههای مجهز در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران بازدید بعمل آوردیم .
وی در ادامه افزود : طی بازدیدها از تکنولوژی و پیشرفت فوق العاده ایی که ایران در زمینه آزمایشگاههای مختلف و کانه آرایی بدست آورده ، آگاهی یافتیم که بر همین اساس آماده توسعه روابط علمی _ تحقیقاتی خود با ایران هستیم .
در ادامه محمد سعیدالمنفوش زمین‌شناس و مدیر پروژه مطالعات فنی- اقتصادی زئولیت سوریه ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران و حضور در جمع کارشناسان و متخصصان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشورمان گفت : کارشناسان سوریه جهت کشف و کانه‌آرایی معادن زئولیت سوریه اقدام به عقد قراردادی با شرکت ایرانی نام‌وران کردند که برهمین اساس مطالعات و نمونه‌برداری‌های اولیه صورت گرفت و گزارش مقدماتی پس از تهیه و تنظیم از سوی شرکت مذکور به سوریه فرستاده شد.
وی گفت : آزمایشگاههای پیشرفته و مجهزی در ایران وجود دارد که به لحاظ پیشرفت بسیار گستردة فنی _ تحقیقاتی متخصصان ایرانی در زمینه زمین‌شناسی، اکتشاف و فرآوری مایل به بررسی مسائل فرآوری و تعلیظ زئولیت در سوریه با کمک کارشناسان ایرانی هستیم.
کارشناس زمین‌شناس سوریه با ابراز علاقه جهت گسترش همکاری‌های فنی- اقتصادی دو کشور گفت : امیدواریم گامهای اساسی جهت شناخت، اکتشاف و استخراج معادن زئولیت سوریه با کمک کارشناسان ایرانی هرچه‌سریعتر صورت گیرد.
وی در خصوص معادن موجود در سوریه و نحو بهره‌برداری از آنها گفت : معادن عظیمی از فسفات با درجات مختلف وجود دارد که سالیانه 3،4 میلیون تن به کشورها اروپای شرقی صادر می‌شود و خوشبختانه در بازارهای جهانی مطرح هستیم.
محمد سعید المنفوش گفت : شناخت ذخایر عظیم نفت، مرمر، مرمریت و سنگهای تزئینی در سوریه نیاز به مطالاعات و تکنولوژی ویژه دارد که کارشناسان سوریه دست متخصصین ایرانی را به گرمی می‌فشارد.
وی ذخایر آهن سوریه را بالغ بر 500 هزار تن برآور کرد و گفت : متاسفانه آهن موجود در سوریه از نوع کم‌عیار می‌باشد که برهمین اساس احداث کارخانه آهن در این کشور جنبه سیاسی و استراتژیک پیدا کرده و بعد اقتصادی آن کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و این ماده نیاز به تغلیظ و فرآوری دارد که این امر هزینه سنگینی را طلب می‌کند که امیدواریم با همکاری همکاران کارشناس در زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران این امر محقق گردد.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :