استان خراسان دراجرای فعالیت های معدنی پیشتاز است

۱۳ شهریور ۱۳۹۰ | ۰۶:۱۳ کد : ۶۲۳۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۸۵
پیرو اجرای سیاستگذاری های مناسب وبکارگیری ازحداکثر توان تجهیزاتی ونیروی انسانی درسازمان نظام مهندسی معدن استان ...
پیرو اجرای سیاستگذاری های مناسب وبکارگیری ازحداکثر توان تجهیزاتی ونیروی انسانی  درسازمان نظام مهندسی معدن استان خراسان ،این استان پس از تهران درصدراستان ها  قرارگرفت.
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی واکتشافات معدنی کشور، مهندس علی‌اکبر راشد رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان خراسان در خصوص دستاوردهای اخیر این سازمان افزود : اولین مرحله عضو‌گیری این سازمان در نیمه سال 81 شروع و اولین انتخابات هیأت مدیریه در اسفند همان سال برگزار شد. بدنبال اولین مرحله عضو‌گیری این سازمان ،تعداد اعضای پذیرفته شده حدود 620 نفر و در حال حاضر حدود 1400 نفر عضو در رشته‌های زمین‌شناسی، معدن، متالوژی و نقشه‌برداری در مقاطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا پذیرفته شده‌اند.
وی تصریح کرد : فعالیت اصلی این سازمان از خردادماه سال 82 پس از تأیید حکم نهایی اعضای هیأت مدیره و تعیین خط مشی کلی سازمان برگزار شد که در این مدت فعالیت‌هایی از جمله انتخابات گروه‌های تخصصی و کمیته‌های تشخیص صلاحیت، رتبه‌بندی معادن و طرح‌های اکتشاف و فرآوری مواد معدنی، ساماندهی امور مسئولین فنی، تعیین شاخص‌های موثر در رتبه‌بندی، تعیین خدمات مهندسی، تعیین سرفصل‌های آموزشی، همکاری با صندوق بیمه  سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی و تهیه بانک اطلاعاتی کلیه اعضاء از اقداماتی بود که توسط این سازمان به اجرا درآمد..
وی ساماندهی امور مسئولین فنی را یکی از دستاورد‌های مهم این سازمان خواند و عنوان کرد : از اوایل سال گذشته مسئولیت ساماندهی امور مسئولین فنی به سازمان نظام مهندسی استان سمنان سپرده شد که در این خصوص سعی شده است تادر انجام رتبه‌بندی و تعیین ظرفیت اشتغال، اولا توزیع عادلانه‌ای صورت گیرد تا از توان اکثر اعضاء جهت امور نظارت استفاده شود که این امر می‌تواند مخصوصا برای فارغ‌التحصیلان جدید تجربه‌اندوزی خوبی در بخش معدن باشد، ثانیأ بمنظور استفاده بهینه از تخصیص و تجربه اعضاء سعی شده امور نظارت معادن چه در بخش اکتشاف و چه در بخش بهره‌برداری معادن متناسب با تخصص و تجربه صورت گیرد و امید آن‌می‌رود که پس از رتبه‌بندی اعضاء که دستور‌العمل آن تهیه شده و در حال انجام است از ابتدای سال 85 اعمال شود و مسئولیت فنی متناسب با رتبه‌ اعضاباشد.
 مهندس راشد با تاکید بردیگر فعالیت‌های صورت گرفته پیرو ایجاد دفتر هماهنگی توسط این سازمان تصریح کرد : با توجه به تقسیم استان خراسان به 3 استان در سال 83 ، این سازمان فعالیت خود را جهت ایجاد سازمان نظام مهندسی و یا دفاتر نمایندگی درخراسانهای شمالی و جنوبی آغاز نموده است که با موافقت وزارت صنایع و معادن و شورای مرکزی با ایجاد دفاتر نمایندگی در استان‌های مزبور، دستور‌العمل آن تهیه و جهت اجرا ابلاغ شده است.
وی همچنین یادآور شد : از مهمترین برنامه‌هایی که در ادامه سالجاری سال آتی خواهیم داشت انتخابات هیأت مدیره و هیأت رئیسه گروه‌های تخصصی در سه استان خراسان شمالی، رضوی و جنوبی است که بدین ترتیب از سال آینده هر سازمان مستقلا و زیر نظر شورای مرکزی فعالیت خواهد کرد.
راشد ادامه داد :‌رتبه‌بندی اعضاء توسط کمیته تشخیص صلاحیت استان در حال انجام می‌باشد و پروانه‌های اشتغال از طرف وزارت صنایع و معادن در حال صدور و ارسال به استان است.
وی در خاتمه خاطرنشان شد : ظرفیت اشتغال اعضاء و تعرفه خدمات مهندسی از جمله هزینه‌های مربوط به تهیه طرح‌های اکتشافی، بهره‌ برداری گزارشات نهائی، حقوق مسئول فنی و غیره توسط شورای مرکزی تهیه و جهت اظهار نظر به استان‌ها ارسال گردیده است و چنانچه مصوبه مزبور تا پایان سال به استان ابلاغ می‌شود  از سال آتی ارائه هرگونه خدمات مهندسی که توسط اعضاء انجام می‌شود در چارچوب تعرفه‌های جدید خواهد بود که اعمال این روند در ارتقاء کیفیت فعالیت‌های معدنی نقش بسیار مؤثری خواهد داشت.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :