معاون برنامه‌ریزی شرکت فولاد :نحوه نظارت بر کیفیت تولید و خرید تجهیزات فولاد بخش خصوصی مشخص نیست

۱۵ آبان ۱۳۸۴ | ۰۱:۱۹ کد : ۶۲۴۱ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۵۵
معاون برنامه‌ریزی شرکت ملی فولاد گفت: نحوه نظارت بر کیفیت تولید فولاد بخش خصوصی و چگونگی و کیفیت خرید تجهیزات و ماشین‌آلات خریداری شده...

معاون برنامه‌ریزی شرکت ملی فولاد درگفتگو با ایرنا گفت: نحوه نظارت بر کیفیت تولید فولاد بخش خصوصی و چگونگی و کیفیت خرید تجهیزات و ماشین‌آلات خریداری شده توسط این بخش مشخص نیست. .احمدرضا برهان  مورد این که گفته می‌شود 85 درصد تولید بخش خصوصی تولید کننده فولاد در ایران غیراستاندارد است، گفت: امکان دارد که 85 درصد تولید نورد و میلگرد بخش خصوصی استاندارد نباشد اما در جمع تولید چنین چیزی صادق نیست زیرا در بخش دولتی، واحدها استانداردهای لازم را دارا هستند و عمده ماشین‌آلات و تجهیزات طرحهای توسعه نو هستند و در این بخش امکان خرید ماشین‌آلات دست دوم وجود ندارد.
وی غیراستاندارد بودن 85 درصد تولید فولاد بخش خصوصی که از سوی یکی از فعالان این بخش ذکر شده است را نه تایید و نه رد کرد و یادآور شد: متاسفانه شرکت ملی فولاد بر تولیدات بخش خصوصی نظارت ندارد و حتی برابر برنامه چهارم که ظرفیت‌سازی 9/28 میلیون فولاد در نظر گرفته شده است، معلوم نیست که اگر بخش خصوصی به تعهد خود برای رسیدن به این سقف عمل نکند، چه کسی پاسخگو خواهد بود. .برهان تصریح کرد: هنوز برای شرکت ملی فولاد این نگرانی باقی است که اگر بخش خصوصی کمتر از تعهدات برای تولید فولاد در قالب برنامه چهارم توسعه عمل کند و یا چنانچه با با رسیدن به 36 میلیون تن ظرفیت تولید شمش در کشور توازن و تراز مواد اولیه در این بخش به هم بخورد، در آن صورت چه کسی پاسخگو خواهد بود؟
معاون برنامه‌ریزی شرکت ملی فولاد در مورد کنترل کیفیت فولاد بخش خصوصی تصریح کرد: شرکت ملی فولاد در این زمینه نقشی ندارد زیرا به این شرکت اختیار یا تکلیفی در این ارتباط داده نشده است. .وی با تاکید بر لزوم اعمال نظارت موسسه استاندارد بر کیفیت فولاد تولیدی در کشور، اظهارداشت: در دوره‌ای که ورود و خروج فولاد بدون استاندارد به کشور شدت گرفته بود، شرکتهای تابعه شرکت ملی فولاد بخشی از هزینه‌های موسسه استاندارد برای خرید تجهیزات در جهت اعمال نظارت و کنترل بیشتر برای فولاد وارداتی و صادراتی را پرداخت کردند و اخیرا نیز در این ارتباط از موسسه استاندارد پیگیری کردیم که گفتند کنترل بیشتری در این مورد انجام خواهند داد، اما نحوه کنترل و نظارت بر تولید داخلی فولاد هنوز جای سوال دارد.
برهان با بیان این که شرکت ملی فولاد در خصوص نحوه نظارت بر تولید یا خرید ماشین‌آلات و تجهیزات بخش خصوصی فولاد هیچ اختیار یا تکلیفی ندارد، گفت: ما معتقدیم باید ‌ماموریتهای شرکت ملی فولاد شاف‌تر و تعریف شود و بر اساس این شفافیت در ماموریت، از این شرکت مسؤولیت خواسته شود. .وی یادآور شد: اگر مسوولیت ظرفیت‌سازی برای 9/28 میلیون تن فولاد در انتهای برنامه چهارم توسعه، شرکت ملی فولاد است، بنابراین شرکت باید در مورد کیفیت تولید نیز پاسخگو باشد و این پاسخگویی نیز نیازمند آن است که این شرکت تا حد زیادی در جریان خرید تجهیزات و ماشین‌آلات بخش خصوصی فولاد قرار گیرد.
وی به سیاستهای کشور در ارتباط با مصرف بهینه انرژی اشاره کرد و گفت: ممکن است قیمت برخی ماشین‌آلاتی که بخش خصوصی برای تولید فولاد به کار می‌گیرد، ارزان باشد، اما مصرف انرژی آنها زیاد است و این امر در آینده از نظر کیفیت محصول، مصرف انرژی و قیمت تمام شده مشکلات عدیده‌ای را برای کشور ایجاد می‌کند.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :