پیش‌بینی یک کارشناس فولاد از آینده -‌تامین مواد اولیه‌ ضامن تحقق اهداف در صنعت فولاداست‌

۱۸ مهر ۱۳۹۰ | ۱۴:۳۱ کد : ۶۲۴۲ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۵۱۷
تحقق اهداف برنامه چهارم توسعه در صنعت فولاد مستلزم تامین مواد اولیه تولید این محصول معدنی است. یک کارشناس صنعت...

به  نقل ازروزنامه دنیای اقتصاد:تحقق اهداف برنامه چهارم توسعه در صنعت فولاد مستلزم تامین مواد اولیه تولید این محصول معدنی است.
یک کارشناس صنعت فولاد با اشاره به پیش‌بینی تولید 29میلیون تن فولاد در طی سال‌های برنامه چهارم توسعه به خبرنگار ما گفت: صنایع فولاد کشور در صورت تامین مواد اولیه خواهند توانست این رقم را محقق سازند.  جولازاده تامین انرژی، سنگ‌آهن و قراضه را از جمله پیش‌نیازهای تحقق اهداف در صنعت فولاد عنوان کرد و گفت: به‌رغم اینکه در کشورمان به لحاظ تامین انرژی محدودیتی نداریم اما انتقال انرژی به محل کارخانه‌های فولادی معضلی است که باید حل شود. وی همچنین خواستار توسعه استخراج سنگ‌‌آهن نیز شد. به گزارش خبرنگار ما، به‌رغم اینکه میزان تولید فولاد در برنامه سوم توسعه 7/14میلیون‌تن پیش‌بینی شده بود  اما این رقم در پایان برنامه به 7/8میلیون‌تن رسید و مابقی نیاز کشور به این کالای معدنی با وارداتی در حدود 1/8میلیون‌تن فولاد تامین گردید.  کارشناسان صنعت فولاد ایران را به دلیل قرار داشتن در مسیر توسعه یکی از پرمصرف‌کننده‌ترین کشورها در زمینه مصنوعات فولادی عنوان می‌کنند.
این فرضیه از آنجایی قطعیت پیدا می‌کند که رقم مصرف سرانه فولاد در ایران را بررسی کنیم. مصرف سرانه 230کیلوگرمی فولاد در ایران نشان می‌دهد هنوز پتانسیل توسعه این صنعت در کشور وجود دارد. جولازاده مدیر تحقیق و توسعه ذوب‌آهن اصفهان با اشاره به خصوصی‌سازی در صنعت فولاد می‌گوید: تجربه کشورهای همسایه نشان می‌دهد خصوصی‌سازی در صنعت فولاد می‌تواند تحقق اهداف پیش‌بینی شده در این صنعت را تضمین کند. وی می‌گوید: به تازگی در ترکیه با واگذاری آخرین کارخانه فولادی در شمال این کشور به بخش خصوصی، صنعت فولاد ترکیه 100درصد خصوصی شد. این کارشناس فولادی در ادامه تامین قراضه رامعضل دیگری در صنعت فولاد عنوان کرد و گفت: باید با اصلاح قوانین گمرکی از خروج قراضه از کشور جلوگیری شود زیرا استفاده از قراضه به جای سنگ آهن در تولید فولاد بیش از 60درصد صرفه‌جویی انرژی در بر دارد و همچنین مدت زمان ذوب قراضه کمتر است. وی افزود: ترکیه سال گذشته 20میلیون و 500هزار تن فولاد تولید کرد.به‌طوری که 100درصد از قراضه در این میزان تولید استفاده کرد. وی مصرف قراضه در ترکیه را در سال گذشته 5/16میلیون‌تن عنوان کرد و افزود: این در حالی است که ما هنوز در تامی 5/1میلیون‌تن قراضه مشکل داریم.
دولتی ها فولا‌د را توسعه می دهند
یک کارشناس فولاد در سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی نیز در مورد روند صادرات فولاد در کشور گفت: صادرات فولاد از نظر وزنی طی شش ماه نخست سال‌جاری از رشد 13درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار بوده است.محسن کرباسچی افزود: طی شش ماه نخست امسال 4میلیون و 764هزار تن فولاد خام و 4میلیون و 904هزار تن انواع مصنوعات فولادی در کشور تولیدشده که میزان تولید فولاد خام از افزایش 9درصدی و تولید محصولات فولادی از افزایش 11درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته برخوردار است.او میزان صادرات فولاد را طی شش ماه نخست امسال یک میلیون و 72‌هزار تن به ارزش 459میلیون دلار عنوان کرد و گفت:‌ این مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی 13درصد و از نظر ارزشی 19درصد رشد داشته است.وی با اشاره به افزایش رشد صادرات فولاد طی شش ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل اظهار داشت: افزایش ظرفیت فولاد خام کارخانه‌های تولیدکننده فولاد عامل اصلی این افزایش صادرات است که این افزایش ظرفیت در کارخانه‌های ذوب آهن اصفهان 2/2میلیون تن،‌ فولاد صبا 750هزار تن، فولاد مبارکه 2/4میلیون تن، فولاد خوزستان 6/2میلیون تن و فولاد آلیاژی 200هزار تن بوده است.  وی ادامه داد: به طور کلی ظرفیت تولید فولاد خام در کشور طی شش ماه نخست امسال حدود 11میلیون تن افزایش یافته است. او درباره افزایش ظرفیت تولید فولاد در کشور طی سال‌جاری نیز به ایسنا گفت: افزایش ظرفیت تولید فولاد خوزستان تا سقف 4/2میلیون تن در سال با سرمایه گذاری 75میلیون دلار و 500میلیارد ریال، فاز دوم توسعه فولاد مبارکه با هدف افزایش ظرفیت تولید تا سقف 2/4میلیون تن در سال و طرح بازسازی و نوسازی واحد ذوب گروه ملی صنعتی فولاد با هدف افزایش ظرفیت تولید تا 470هزار تن در سال از جمله طرح‌های قابل بهره‌برداری طی سال‌جاری است.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :