تجربیات دانشمندان معدنی ، برکات اقتصادی برای کشورمان به ارمغان می آورد

۰۱ شهریور ۱۳۹۰ | ۰۹:۵۲ کد : ۶۲۹۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۴۸
به گزارش گروه خبر سازمان زمین شناسی واکتشافات معدنی کشور دکتر داوودی معاون اول رئیس جمهور کشورمان در مراسم افتتاحیه بیستمین کنگره جهانی معدن ...
در سالهای اخیر بخش معدن کشور به تکنولوژی ارزشمندی دست یافته که تجربیات و نوآوری دانشمندان معدنی می تواند آثار و برکات فراوانی را برای اقتصاد کشور به ارمغان آورد.
 
به گزارش گروه خبر سازمان زمین شناسی واکتشافات معدنی کشور دکتر داوودی معاون اول رئیس جمهور کشورمان در مراسم افتتاحیه بیستمین کنگره جهانی معدن ضمن ابراز امیدواری از ایجاد زمینه گسترش روابط اقتصادی ایران با دیگر کشور ها تصریح کرد: امیدوارم برگزاری کنگره جهانی معدن در گسترش همکاری های اقتصادی ایران ودیگرکشورهای پیشرفته دنیا موثر واقع شود به نحوی که باعث گسترش مبادلات کشورها از نظر محصولات علمی وارتقاء کارآیی برنامه ها  واستفاده بهینه از معادن در جهت ایجاد رشدی مستمر وپایدار شود.
وی بابیان اینکه تجربیات ونوآوری دانشمندان معدنی کشورمان می تواند آثار وبرکات فراوانی برای اقتصاد کشورمان به بار آورد،تصریح کرد:با توجه به محوریت کنگره تحت عنوان معدنکاری وتوسعه پایدار بسیاری از مباحثی را که در امور مربوط در معادن کشور دخیل می باشد را باید مد نظر قرار داد که در همین جا مایلم توجه بسیاری از دوستان را به برخی از موضوعات جلب کنیم که اطمینان دارم نشست حاضر اقدام شایسته ایی خواهد بود برای تبادل اطلاعات وتجربیات که ماحصل آن در جهت بهره برداری شایسته تر از معادن قطعا" ً‌مفید خواهد بود.
معاون اول رئیس جمهوری کشورمان در ادامه یادآور شد:بخش معدن زمانی می تواند به بخش مهمی درشکل دهی زیربنای توسعه صنعتی کشور تبدیل شود که تاثیرگذاری بر مزیت های رقابتی در طول زنجیره ارزشی تولیدات مرتبط با کانی ها باشد که این مهم جز با تقویت وتوسعه فن آوری اکتشاف واستخراج وفرآوری مواد معدنی رخ نخواهد داد.
وی با بیان اینکه قدرت رقابت وارزش آفرینی اقتصادی صرفاً‌ با اختیار داشتن منابع غنی طبیعی حاصل نمی شود،تصریح کرد: نمونه هایی از رقابت بسیار سنگین کشورهای فاقد منابع زیرزمینی ودر عین حال بهره مند از توانمندی تکنولوژیک وسرمایه انسانی که توانسته اند در تولید وصادرات محصولاتی که خود وارد کننده مواد خام آن هستند با کشورهای دارای منابع غنی مواد خام ،در اقتصاد جهانی کم نیستند و باید گفت همیشه در این رقابت سنگین کشورهای دارای تکنولوژی وسرمایه انسانی توانمند پیشرفت بیشتری را به دست می آورند.
 
 
داودی با بیان اینکه  روند کاهشی ارزش تجارت جهانی مواد خام و از طرفی افزایش سهم کالاهای دارای محتوای فرآوری بالا اهمیت توجه به این مهم را به گونه ای مضاعف گوشزد می کند ، تصریح کرد : در این راستا گسترش توانمندیهای فنی در علوم مربوط به اکتشاف ،استخراج ودستیابی به دانش فنی،کسب قدرت طراحی فرآیندها وخطوط تولید وفن آوری ،مدیریت وساخت بخش دولتی وجذب فن آوری به عنوان هسته اصلی حفظ وتقویت رقابت پذیری باید دنبال شود.
دکتر داودی با اشاره به فلات پهناور در ایران به عنوان خاستگاه یکی از کهن ترین تمدن های بشری گفت:علاوه بر تاثیرگذاری بر حوزه های مختلف فرهنگی در زمینه شناخت وبکارگیری مواد معدنی وذوب فلز دارای قدمتی بسیار طولانی هستیم بگونه ای که در مطالعات بین المللی صورت گرفته در آثار شناخته شده معدنی بر پیشینه حداقل 7 هزار ساله ایران در معدن وفلزکاری گواهی داده شده است.
وی با بیان اینکه سهم بخش معدن در اقتصاد کشور ما معادل 7/0% می باشد گفت: این رقم در مقایسه با کشورهای صنعتی دارای تنوع منابع معدنی بسیار ناچیز است ولی علی رغم پایین بودن این سهم قابلیت هایی از قبیل برخورداری از پتانسیل های متنوع معدنی ،وجود نقشه های زمین شناسی پایه، وجود نیروهای متخصص وماهر،وجود منابع فراوان انرژی،وجود دانش اولیه وتجربه در تولیدات صنایع فلزات اساسی ،امکان ،ساخت بخشی از تجهیزات صنعتی ومعدنی در داخل ،برخورداری از موقعیت جغرافیایی مناسب جهت دستیابی به بازارهای منطقه کشور ایران را به عنوان یکی از جاذبه های سرمایه گذاری در بخش معدن در دنیا مطرح کرده است.
معاون اول رئیس جمهور کشورمان گفت:به منظور استفاده از این قابلیت ها تلاش شده که در ایران مقررات وقوانین محدود کننده ودست وپاگیر کاهش یابد وجهت تسهیل ورود سرمایه خارجی اقدامات اساسی صورت گیرد که این امر با تاسیس صندوق بیمه حمایت از فعالیت های معدن کاری به منظور کاهش مخاطرات سرمایه گذاری در بخش معدن کشور تا حدودی محقق گشته است.
وی در ادامه یادآور شد:همچنین سرمایه گذاری در بخش علوم زمین وتکمیل نقشه های پایه،ایجاد پایگاه داده های علوم زمین کشور ،ارائه کمک های فنی واعتباری به بخش غیر دولتی از جهت ایجاد ظرفیت های جدید نوسازی واحدهای فعال،ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در مناطق مختلف بویژه در حاشیه خلیج فارس تماماً سیاستهایی هستند که در جهت گسترش این بخش در داخل کشور اعمال شده است.
وی با بیان اینکه در راستای انجام فعالیت های معدنی به ملاحظات زیست محیطی ورعایت استانداردهای بین المللی نیز توجه ویژه داشته ایم، گفت:امیدوارم با برنامه هایی که در دست اجراست
 
است وبرنامه های صورت گرفته در پایان برنامه چهارم توسعه کشور بتوانیم با استفاده بهینه از سرمایه های جدید ونیروی انسانی ورزیده وجذب سرمایه های بخش خصوصی ایرانی وخارجی بخش معدن کشور را توسعه بیشتری دهیم.
داوودی گفت: مسئولین بیستمین کنگره جهانی معدن به حقوق نیروهای شریف وحفاری که در بدترین شرایط کاری در میان معادن به فعالیت مشغول هستندتوجه ویژه داشته باشند وبا ایجاد قوانینی در جهت حمایت بیشتر از نیروی انسانی برآیند.
وی در خاتمه با اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران از هرگونه همکاری متقابل با دیگر کشورها گفت:برای حمایت از اشکال مختلف مشارکت وسرمایه گذاری خارجی در فعالیت های معدنی و در چارچوب قانون وتشویق وحمایت از سرمایه گذاری های خارجی آماده هرگونه فعالیت وهمکاری متقابل هستیم.

کلید واژه ها: بوشهر


نظر شما :