یک کارشناس مسائل اقتصادی:فعال شدن معادن سنگ آهن، کشور را از واردات قراضه بی نیاز می کند

۲۸ آبان ۱۳۹۰ | ۱۵:۳۱ کد : ۶۳۰۴ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۵۱۶
علی اکبر شهبازیان، کارشناس ارشد مسائل اقتصاد افزود:‌ از آنجا که ایران از منابع و معادن فراوان خدادادی برخوردار بوده و از مزیت بالای سوخت ارزان...

علی اکبر شهبازیان، کارشناس ارشد مسائل اقتصاد افزود:‌ از آنجا که ایران از منابع و معادن فراوان خدادادی برخوردار بوده و از مزیت بالای سوخت ارزان و نیروی انسانی برخوردار است،‌ بنابراین با توجه به سیاست استراتژی توسعه معدن باید ساز و کاری فراهم شود تا بتوان با بهره برداری مطلوب از منابع و معادن گوناگون در سطح کشور بخصوص سنگ آهن استفاده لازم و بهینه را به عمل آورد.
وی با بیان اینکه مصرف قراضه و احتیاج به این کالا که حدود 50 درصد شرکت ها بزرگ فولاد سازی از خارج کشور وارد می کنند گفت: اگر معادن کشور فعال شوند، بخش معدنی سنگ آهن می تواند کمک شایانی به ذوب آهن نماید و تولید کننده گان داخلی دیگر نیازمند شمش وارداتی از کشورهای دیگر نشوند.
وی گفت: این روند نه تنها هزینه تمام شده محصولات نهایی را پایین می آورد،‌بلکه باعث می شود که تولید با ارزشی افزوده صورت گیرد و با رقابت در بازارهای جهانی بتوانند به جایگاه مطلوبی برسند.
مهندس شهبازیان سسس، نیازمندی های کشور به شمش وارداتی جهت مقاطع نورد را مورد تأکید قرار داد و گفت: از آنجا که ایران نیازمند شمش وارداتی است، کشورهای همسایه و تازه استقلال یافته در صدد صدور این کالا به قیمت شمش به ایران در می آیند که اگر دولت کنترل و تنظیم بازار و نرخ تعرفه را از دست بدهد مطمئناً‌ تولید کنندگان داخلی دچار ضرر و زیان خواهند شد،‌ و قدرت رشد صنایع پایین دستی را می گیرد.
وی تصریح کرد: دولت باید یک سری ابزارهای تولید را در مراحل اولیه تقویت و حمایت کند،‌ تا در رسیدن به نقطه اقتصادی یعنی تولید وتنومند شدن بتوانند چرخه های اقتصادی کشور را به چرخش در آورند.

خبرگزاری ایسکانیوز

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :