دکترطهماسبی:بیستمین گردهمایی جهانی معدن نقطه عطفی در روند توسعه صنایع معدنی است

۱۷ خرداد ۱۳۹۰ | ۰۶:۳۶ کد : ۶۳۴۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۸۹
وزیر صنایع و معادن، بیستمین گردهمایی جهانی معدن درتهران را نقطه عطفی ماندگار و رویدادی مهم در روند توسعه پایدار صنایع و معادن دانسته و...

وزیر صنایع و معادن، بیستمین گردهمایی جهانی معدن درتهران را نقطه عطفی ماندگار و رویدادی مهم در روند توسعه پایدار معدن و صنایع دانسته و تحقق تمامی اهداف آن را خواستار شد.  علیرضا طهماسبی که در جمع میهمانان داخلی و خارجی کنکره‌ جهانی معدن در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران سخن می‌گفت، اظهار داشت: شما امروز در منطقه‌ای از جهان حضور یافته‌اید که در زمینه شناخت و بکارگیری مواد معدنی دارای پیشینه‌ای دیرینه است. فلات ایران به عنوان خاستگاه یکی از کهن‌ترین تمدنهای بشری، علاوه بر تاثیرگذاری بر حوزه‌های مختلف فرهنگی و معرفتی، در عرصه جهانی که خود نتیجه پیوند گرانقدر مدنی و فرهنگی ایران باستان با تعالیم حیات‌بخش و انسان‌ساز اسلام است، در زمینه شناخت و به‌ کارگیری مواد معدنی و ذوب فلز نیز دارای قدمتی عجاب‌انگیز می‌باشد. وی افزود: بیستمین گردهمایی جهانی معدن که با عنوان معدن و توسعه پایدار و با حضور دانشمندان، نخبگان صاحب‌نظران و مهندسان معدن و علوم وابسته به آن برگزار می‌شود، فرصت مناسبی برای مبادله تجربیات، ارایه نوآوریها و گشودن افقهای جدید برای حل معضلات فرآوری توسعه پایدار معدن و صنایع مرتبط را فراهم آورده است. وزیر صنایع گفت:مصرف فزاینده و کنترل ذخایر پایان پذیر و تجدید مواد خام، تخریب روز افزون محیط زیست، تداوم شکاف شمال و جنوب به دلیل توزیع غیرمنصفانه منافع حاصل از رشد و توسعه اقتصادی در جهان به مثابه چالشهای اصلی دنیای امروز همه نیک‌اندیشان و خیرخواهان را در سراسر جهان نگران و حتی مضطرب کرده است.
وی با بیان اینکه استخراج و مصرف فزاینده مواد خام و گسترش صنایع مختلف در سطح جهان منجر به آلوده شدن بی‌سابقه سیاره زمین شده افزود: ابعاد و اثرات این آلوده‌کنندگی از مقیاس محلی به مقیاس جهانی تبدیل شده است. وی تصریح کرد:تشکیل گازهای گلخانه‌ای، گرم شدن زمین، افزایش سطح آب دریاها، بارانهای اسیدی و تخریب لایه ازون در اتمسفر بالایی به طور بی‌سابقه‌ای شرایط زیست سالم بشر را تهدید می نماید. جهانگیری خاطرنشان کرد: توسعه صنایع انرژی‌بر به ویژه در کشورهای صنعتی علاوه بر ایجاد آلودگیهای زیست محیطی تقاضای فزاینده‌ای را برای تولید بیشتر انرژی به وجود آورده است. این فرآیند، تولید و مصرف روزافزون منابع محدود هیدروکربنها و ذغالسنگ را بدنبال داشته که جایگزینی منابع جدید از جمله انرژی حاصل از مواد هسته‌ای را بیش از هر زمان دیگری اجتناب ناپذیر ساخته است. وی افزود:با توجه به واقعیتهای موجود، انتظار می‌رود بویژه در فرصت باقی مانده از کنگره، دانشمندان و صاحب‌نظران حاضر در این گردهمایی برای مواجهه با چالشهای پیش گرفته به ویژه ضرورت توزیع عادلانه و منصفانه درآمدها و ثروتهای ناشی از استخراج، فروش و تجارت مواد خام و فرآورده‌های معدنی به گونه‌ای چاره‌جویی نمایند که ارزش افزوده واقعی مواد خام در حال استخراج توسط شرکتهای بزرگ چند ملیتی در کشورهای توسعه نیافته اما مستعد معدنی استحصال شده، روند توسعه کشورهای یاد شده را سرعت بخشد. وزیر صنایع خاطرنشان کرد:در قالب راهبرد معدنکاری سبز و پاک، مبادله اطلاعات در زمینه آخرین دستاوردها و فن‌آوری‌های نوین در بازیافت قراضه‌ها، مدیریت‌ باطله‌های معدنی، پیشگیری و کنترل آلودگی‌های زیست محیطی در عملیات معدنی را می‌توان از دیگر نتایج ماندگار کنگره بیستم قلمداد کرد. وی در خاتمه افزود:ضمن اعلام آمادگی مجدد جمهوری اسلامی ایران برای حمایت از اشکال مختلف مشارکت و سرمایه‌گذاری خارجی در فعالیت‌های معدنی، در چارچوب قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی، تحقق تمامیاهداف کنگره بیستم و نمایشگاه جانبی آن همراه با ثبت خاطراتی خوش و اوقاتی سودمند را برای شما خواستارم.

روابط عمومی وزارت صنایع و معادن  

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :