نشست بین المللی کاربری فناوری فضایی پایان یافت <P dir=rtl> </P>

۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۳ | ۰۹:۴۶ کد : ۶۶۳ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۱۲
<P dir=rtl>این نشست با همت سازمان جدید التاسیس فضایی ایران و همکاری دفتر استفاده صلح آمیز از فضای ماورائ جو سازمان ملل متحد و آژانس فضایی اروپا با حضور...</P>

به گزارش شانا، این نشست با همت سازمان جدید التاسیس فضایی ایران و همکاری دفتر استفاده صلح آمیز از فضای ماورائ جو سازمان ملل متحد و آژانس فضایی اروپا با حضور نمایندگان 40 کشور و نماینده سازمان ملل و جمعی از متخصصان کشورمان برپا شده بود.

در مراسم اختتام این نشست، معاون سازمان فضایی ایران گفت: برای کاهش فاصله کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته لازم است سرعت توسعه درکشورهای درحال توسعه از کشورهای توسعه یافته بیشتر باشد.

حسن شفتی اضافه کرد: نقش فناوری فضائی در زندگی روزمره و در زندگی نسل های آتی و در پیشبرد کشورهای در حال توسعه بسیار مهم است و این نقش نیازمند تلاش همگانی در سطوح بین المللی است.

وی از اینکه نشست بین المللی کاربری فناوری در حفاظت محیط زیست، امدادرسانی پس ازبلایا و توسعه پایدار به پیشنهادهای عملی منجر شد اظهار خرسندی کرد و گفت: موضوعاتی مانند اقدام برای ظرفیت سازی، آگاهی عمومی، تقویت فعالیت های موجود، دسترسی به داده ها از طریق وب سایت های موجود، – تلاش گروهی برای فعالیت های منطقه ای، رشد زیرساخت های موجود در کشورهای درحال توسعه و سیاست گذاری های ملی ومنطقه ای می تواند نقش تعیین کننده ای درتحرک جدید کشورهای درحال توسعه داشته باشند.

شفتی به برنامه های آینده بین المللی این سازمان اشاره کرد و گفت: تقویت سازمان ملل متحد به عنوان یک جایگاه جهانی برای رشد علوم فضایی و همچنین توزیع منطقی داده ها بسیار ضروری است.

دیوید استیونس نماینده سازمات ملل متحد نیز این نشست را از موفقیت آمیزترین نشست هایی که تا کنون برای این منظور با مشارکت سازمان ملل متحد برگزار شده است دانست و به نقش همکاری های منطقه ای و بین المللی تاکید وازاینکه نتایج عملی از این نشست حاصل شده ابراز رضایت کرد.

ارائه چهل و شش مقاله علمی به همراه پیشنهادهای علمی به منظور کاربرد فناوری فضائی درحفاظت محیط زیست، امداد رسانی پس از بلایا و توسعه پایدار از ویژگی های این نشست به شمار میرود.

سازمان فضائی ایران به عنوان یک سازمان مستقل با مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی تشکیل و مجری مصوبات شورایعالی فضائی خواهد بود.

این شورا با مدیریت رییس جمهور اسلامی ایران اداره می شود.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :