نام زمین شناسی در کنار عنوان سازمان نظام مهندسی معدن کشورگنجانده خواهد شد

۲۵ اسفند ۱۳۸۴ | ۰۱:۵۷ کد : ۶۸۵۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۹۲
با اصلاح آئین‌نامه اجرایی از طریق پیگیری‌های حقوقی نام زمین شناسی در کنار عنوان سازمان نظام مهندسی معدن کشورگنجانده خواهد شد...
 با اصلاح آئین‌نامه اجرایی از طریق پیگیری‌های حقوقی  نام زمین شناسی در کنار عنوان سازمان نظام مهندسی معدن کشورگنجانده خواهد شد و فعالیت متخصصین زمین‌شناس نیز در این میان گسترش می یابد.
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور  دکتر احمد خاکزاد عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی معدن کشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار این سازمان با اشاره به ماده 12 آئین‌نامه اجرایی قانون معادن کشور گفت : هرچه‌زودتر باید صلاحیت فنی دارندگان پروانه اشتغال بسیاری از زمین‌شناسان و معدن‌کارانی که فاقد آن هستند، صادر شود تا در آینده فعالیت‌های مربوط به امضاء ، تأیید نقشه‌ها، گزارشها و اسناد با همراهی کارت عضویت افراد صورت پذیرد.
وی ادامه داد : برای طرح‌های اکتشافی و گزارش پایان عملیات اکتشاف جهت کانسارهای مختلف، پروانه‌های اشتغال پایة ارشد و پایه‌های 1و2و3 در رسته پی‌جویی و اکتشاف باید وجود داشته باشد که برهمین اساس از اواسط سال آینده کلیه زمین‌شناسانی که عضو نظام‌مهندسی معدن نباشند و در خصوص صلاحیت فنی هیچ‌گونه اقدامی را صورت نداده و پروانه اشتغال دریافت نکرده‌اند، نمی‌توانند هیچ یک مراحل مربوط به عملیات معدنی از جمله طراحی، نظارت، استخراج و اکتشاف را پیگیری کنند.
وی در خصوص ضرورت وجود سازمان نظام مهندسی معدن در کشور گفت : سازمان نظام مهندسی معدن در درجه اول نظامند کردن کلیه امور مربوط به بخش اکتشاف و معادن را به عهده دارد و باید برای کلیه مشاغلی که در این زمینه فعالیت میکنند دستورالعمل‌های استاندارد ویژه‌ای را تهیه کند و به کسانی که در زمینه‌های مربوطه آمادگی فعالیت دارند به وسیله پروانه‌های اشتغال اجازه حضور در عرصه بخش معدن کشور را بدهند.
دکتر خاکزاد با اشاره به اینکه سازمان نظام مهندسی معدن در حال حاضر بیش از 9500 عضو دارد، تصریح کرد : برای رسیدگی به صلاحیت فنی افراد و بررسی آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوط به سازمان نیاز به زمان طولانی‌ست که خوشبختانه تا امروز 80 درصد آئین‌نامه‌ها و ضوابط فنی تا امروز تدوین شده و با آغار تعیین صلاحیت فنی افراد حدود 300 نفر تأیید صلاحیت شده‌اند ولی تا رسیدن به 9500 عضو راهی بس طولانی در  پیش است.
عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی معدن با اشاره به مساله نوپا بودن این سازمان و سابقه بسیار کم آن تصریح کرد : حدود 3 درصد از حقوق دولتی معادن طبق قانون به سازمان نظام مهندسی معدن تعلق دارد که متاسفانه این مساله برای سازمان‌های صنایع و معادن و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و همچنین سازمان برنامه و بودجه و کمیسیون‌های مجلس به درستی روشن نشده و خوشبختانه سازمان نظام مهندسی با تلاش خود سعی در دریافت این مبلغ قانونی دارد که  سال 83 بخشی از آن را دریافت کرد.
وی با بیان اینکه شرط شرکت در انتخابات دوره دوم داشتن کارت عضویت در سال 84 می‌باشد، تصریح کرد : داشتن کارت عضویت به معنای نداشتن بدهی در حق عضویت می‌باشد که بدین ترتیب میتوان به روند صعودی اهداف و برنامه‌های سازمان امیدوار بود.
دکتر خاکزاد در خاتمه گفت : فکر می‌کنم کسانی که چنین سازمان‌هایی را در سطوح بین‌المللی می‌شناسد با عشق و علاقه از آن حمایت کنند که در نهایت امیدوارم با اصلاح آئین‌نامه اجرایی از طریق پیگیری‌های حقوقی نام زمین شناسی در کنار عنوان سازمان نظام مهندسی معدن گنجانده شود و فعالیت متخصصین زمین‌شناس نیز در این میان گسترش یابد.
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :