فعالیت های زمین‌شناسی و اکتشافی در مناطق محروم توسعه یابد

۲۷ آذر ۱۳۸۴ | ۰۰:۲۱ کد : ۶۹۱۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۰۷
به گزارش خبرنگار اعزامی روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، دکتر علیرضا‌ طهماسبی وزیر صنایع و معادن با حضور در دفتر طرح اکتشافات معدنی سیستان و بلوچستان در زاهدان، ضمن بازدید از بخش‌های مختلف و آشنایی با فعالیت‌های صورت‌گرفته در این دفتر گفت : سازمان زمین‌شناسی می‌تواند با بهره گیری از کارشناسان برجسته ...
با استفاده از توان تخصصی و کارشناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، می‌توانیم در جهت محرومیت‌زدایی از مناطق محروم کشور پیش‌قدم باشیم.
به گزارش خبرنگار اعزامی روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، دکتر علیرضا‌ طهماسبی وزیر صنایع و معادن با حضور در دفتر طرح اکتشافات معدنی سیستان و بلوچستان در زاهدان، ضمن بازدید از بخش‌های مختلف و آشنایی با فعالیت‌های صورت‌گرفته در این دفتر گفت : سازمان زمین‌شناسی می‌تواند با بهره گیری از کارشناسان برجسته خود، گام‌های مؤثری در راه شناسایی ذخایر ارزشمند این استان محروم برداشته و در مسیر فقر‌زدایی از این استان پیش‌قدم باشد.
طهماسبی با بازدید از آزمایشگاههای جذب اتمی، نمونه‌گیری و پردازش رایانه‌ای دفتر اکتشافات معدنی زاهدان ضمن آشنایی با مراحل انجام کار، به استفاده از نیروهای بومی در طرح‌های استانی اشاره کرد  و گفت : تکیه برنیروهای بومی منطقه، ضمن افزایش راندمان کار و کاهش مؤثر هزینه‌ها، در ایجاد اشتغال منطقه‌ای نیز بسیار مفید بوده و موجب ایجاد تخصصهای جدید در منطقه انجام طرح می‌گردد.
وزیر صنایع و معادن با اشاره به لزوم ادامه طرح اکتشافات معدنی در استان سیستان و بلوچستان علی‌رغم وجود مشکلات متعدد خاطرنشان شد : با حمایت وزارت صنایع و معادن از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در خصوص ادامه روند فعالیت طرح سیستان و بلوچستان و حل مشکل پرسنل فعال در این طرح، امیدواریم سازمان زمین‌شناسی بتواند با اکتشاف ذخایر ارزشمند معدنی این استان، که بسیار پرپتانسیل نیز می‌باشد، زمینه‌ساز آغاز دیگر فعالیت‌های صنعتی و معدنی در این استان محروم  باشد.
طهماسبی در ادامه بازدید خود از دفتر اکتشافات معدنی سیستان و بلوچستان، با فعالیت‌های ژئوفیزیک هوایی در مناطق گسترده‌ای از استان و انجام مطالعات ژئوفیزیک هوایی در منطقه بزمان به‌منظور اکتشاف طلا در این منطقه آشنا شده و خواستار ادامه و تسریع این مطالعات شد.
همچنین در ادامه این بازدید کارشناسان مدیریت زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور ضمن ارائه فعالیت‌های صورت گرفته در خصوص شناسایی بستر دریاها و اهمیت این مطالعات در انجام فعالیت‌های گستردة عمرانی، خواستار توجه بیشتر وزارتخانه به این فعالیت‌ها و تاسیس مرکز زمین‌شناسی دریایی در چابهار شدند. دکتر طهماسبی نیز ضمن ابراز علاقه به ادامه روند این مطالعات،‌بر لزوم خرید تجهیزات مناسب جهت پیشرفت کار تاکید نمود.
وزیر صنایع و معادن در پایان بازدید خود، با امضای دفتر یادبود طرح اکتشافات معدنی استان سیستان و بلوچستان، ‌فعالیت‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در این خصوص را مثمر ثمر دانست.
گفتنی است وزیر صنایع و معادن که همراه با دیگر اعضای هیات دولت و رئیس جمهور به سیستان و بلوچستان سفر کرده بود پس از بازدید از دفتر طرح اکتشافات معدنی استان سیستان و بلوچستان ، با اعلام حمایت دولت از انجام سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف صنعتی و معدنی استان گفت: به منظور فعال شدن بخش‌های صنعتی و معدنی و ایجاد اشتغال در استان، دولت مصمم است تا از تمام طرح‌های اجرایی و مؤثر در سیستان و بلوچستان حمایت کرده و بسترهای لازم را جهت حضور سرمایه‌گذاران در این استان فراهم نماید.
 

کلید واژه ها: سیستان و بلوچستان


نظر شما :