تولید اطلاعات پایه از مهمترین مسائل موجود در سیاستهای برنامه ریزی کشور محسوب می‌شود

۲۷ آذر ۱۳۸۴ | ۰۶:۴۱ کد : ۶۹۴۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۰
دکتر رهبررئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور که در افتتاحیه دومین همایش و نمایشگاه اطلاعات مکانی GIS (84 ) سخن می‌گفت با بیان مطلب فوق افزود : اطلاعات در کشور باید با سرعت ، دقیق و ارزان ...
 
تولید اطلاعات پایه ونحوه دسترسی به این اطلاعات یکی از مهمترین مسائل و چالشهای موجود در سیاستهای برنامه ریزی کشور محسوب می‌شود که باید با تمام امکانات درصدد تقویت این اطلاعات برآییم .
دکتر رهبررئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور که در افتتاحیه دومین همایش و نمایشگاه اطلاعات مکانی GIS (84 ) سخن می‌گفت با بیان مطلب فوق افزود : اطلاعات در کشور باید  با سرعت ، دقیق و ارزان در اختیار همه فعالان اقتصادی اجتماعی و سیاسی و کارآفرینان و سرمایه‌گذاران اعم از بخش خصوصی و دولتی قرار گیرد تا همه آحاد مردم در برنامه‌ریزی‌های خود بتوانند از آنها به نحو مطلوبی استفاده کنند .
وی با اشاره به اینکه تولید اطلاعات امری‌ حکومتی است بیان کرد :  حکومتی بودن تولید اطلاعات با حق تصدی‌گری آن متفاوت است و این بدان معناست که باید در قسمتهای مختلف تولید اطلاعات از نیروهای کارشناسی بخش خصوصی نهایت استفاده را ببریم .
دکتررهبر در خصوص اهمیت اطلاعات مکانی یادآور شد : در عصری که در آن به‌سر می بریم ضرورت تولید اطلاعات و دسترسی به آنها به ویژه اطلاعات پایه در داده‌های مکانی بر هیچ کس پوشیده نیست  به طوریکه سیستم اطلاعات مکانی کاربردهای بسیار وسیعی در برنامه‌ریزی و مدیریت توسعه اقتصادی کشور دارد و این اطلاعات ازاساسی‌ترین ارکان‌ موجود در بحث مدیریت بحران ، مدیریت منابع آب و آبخیزداری است . در همین خصوص بحث آماده سازی سند آمایش سرزمین از جمله مهمترین سندهای ملی‌ست که امروزه خلاء آن را در کشور احساس می‌کنیم .در واقع سندآمایش سرزمین  از ملزومات پیوند سند چشم‌انداز 20 ساله با برنامه‌های میان مدت 5 ساله است و نقش داده‌های مکان‌محور در تنظیم این سند بسیار جدی‌ست.
 رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در پایان خاطر نشان داد:  سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشورقبل از اینکه مسولیت برنامه‌ریزی را بر عهده داشته باشد به عنوان تعیین‌کننده خط مشی نظام اقتصادی کشور، تولید فکر و اندیشه می‌کند و توسعه مبتنی بر دانایی که در برنامه چهارم توسعه آمده است نشاندهنده وظیفه این سازمان است .سازمان مدیریت برای انجام این وظیفه یعنی تولید دانایی و اندیشه قبل از برنامه ریزی، وابسته به تولید اطلاعات است و سازمانهای نقشه برداری و مرکز آمار ایران به عنوان مهمترین نهادهای تولید این اطلاعات هستند .

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :