یک شئ عظیم توسط ستاره شناسان کشف شده است

۲۸ آذر ۱۳۸۴ | ۰۱:۲۴ کد : ۶۹۶۲ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۳۴
این جرم بزرگ روز جمعه ۱۶دسامبر در جریان یک مطالعه فضایی کشف شد که ماموریت آن جستجوی آسمان شب برای کشف سیارک های تهدیدکننده ای است...

یک شئ عظیم که در کرانه های دوردست منظومه شمسی به دور خورشید می گردد توسط ستاره شناسان کشف شده است. این جرم بزرگ روز جمعه 16دسامبردر جریان یک مطالعه فضایی کشف شد که ماموریت آن جستجوی آسمان شب برای کشف سیارک های تهدیدکننده ای است که ممکن است در مسیر تصادم با زمین قرار داشته باشند. شئ تازه با قطری حدود 570 کیلومتر یکی از بزرگ ترین نمونه ها در نوع خود است که در دوران معاصر کشف می شود. این شئ که از جنس سنگ و یخ است، "2003 VS2" نامگذاری شده است. ستاره شناسان با مطالعه مجدد شواهد قبلی، آن را در میان تصاویری که قدمت آنها به سال 1998 می رسد نیز مشاده کرده اند.
   مدار انعکاسی
   این یکی از بزرگ ترین اشیائی است که در کمربند کویپر (Kuiper Belt)، ناحیه ای از فضا که آکنده از سیارک های گردنده در مدار خورشید است، کشف می شود. اکتشاف این سیارک توسط پروژه ردیابی سیارک های مجاور زمین (Near Earth Asteroid Tracking) با استفاده از یک تلسکوپ بزرگ در "مانت پالومار" در کالیفرنیای آمریکا انجام شد. سیارک نویافته در آنچه به مدار هم آوا با نپتون معروف است قرار دارد، به این معنی که هرگاه دو بار مدار خود پیرامون خورشید را کامل کرد، نپتون سه بار مدار خود را دور زده است. این مدارها پایدار هستند چرا که اشیای آن می توانند به مدار نپتون نزدیک شوند بی آنکه امکان برخورد با آن پیدا کنند. پلوتون که هم اکنون دوردست ترین سیاره واقعی از خورشید است در چنین مداری گردش می کند. سیارک جدید به علت شباهت زیاد به پلوتون، "پلوتینو" یا "پلوتون کوچک" لقب گرفته است. از زمان کشف نخستین شئ کمربند کویپر در سال 1992 تاکنون صدها عدد از آنها شناسایی شده اند و بسیاری از آنها نیز در مدار هم آوا با نپتون قرار دارند.
  

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :