بررسی طرحهای پیشنهادی زمین شناس ایرانی از سوی یونسکو

۱۹ دی ۱۳۸۴ | ۰۲:۱۰ کد : ۷۴۰۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۰
طرح‌هایی چون تهیه نقشه‌های علوم زمین دنیا، معرفی نخستین ژئوپارک خاور میانه و طرح تکنولوژی زمین‌زیستی که توسط زمین شناس ایرانی به...
طرح‌هایی چون تهیه نقشه‌های علوم زمین دنیا، معرفی نخستین ژئوپارک خاور میانه و طرح تکنولوژی زمین‌زیستی که توسط زمین شناس ایرانی به یونسکو پیشنهاد شده‌است بهمن‌ماه امسال در نمایندگی یونسکو در کشورمان مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات  معدنی کشور دکتر عبدالعظیم حقی‌پور زمین‌شناس و مسئول کمیته ملی پروژه‌های بین‌المللی علوم زمین در یونسکو که طرح جدیدی با عنوان ژئوبیولوژی یا فن‌آوری زمین‌زیستی را به این سازمان ارائه کرده است در گفت‌و‌گو با خبرنگار این سازمان گفت : با پیگیری‌های صورت گرفته جهت پذیرش طرح ژئوبیولوژی یا فن‌آوری زمین‌زیستی که حدود 10 سال پیش به یونسکو پیشنهاد شد اولین جلسه در خصوص طرحهای پیشنهادی در سطح بین‌الملل یا منطقه‌ای در ایران بهمن‌ماه امسال برگزار خواهد شد.
وی در ادامه با بیان اینکه از دیگر طرحهای پیشنهادی ایران به یونسکو معرفی نخستین پارک زمین‌شناسی موسوم به ژئوپارک خاور میانه در خلیج فارس می‌‌باشد، تصریح کرد : با بررسی موضوع ژئوپارک‌ها می‌توان علاوه برحفظ زیبایی‌های زمین‌شناختی کشور برای علاقمندان به ایجاد کار پرداخت و توریسم زمین‌شناسی را تقویت کرد که در عین حال جهت معرفی میراث فرهنگی و تمدن بشری کشور بسیار مفید خواهد بود.
 دکتر حقی‌پور گفت : در اولین کنفرانس بین‌المللی ژئوپارکها در پکن ژئوپارک قشم به عنوان اولین پدیده‌زمین‌شناسی ایران و خاور میانه معرفی و مورد بررسی قرار گرفت که در حال حاضر مراحل نهایی خود را جهت پیوستن به شبکه جهانی طی می‌کند.
وی در ادامه یادآور شد : سال گذشته نیز طی کنفراسن در یونسکو واقع در پاریس طرحی را بصورت شفاهی تحت عنوان تهیه نقشه‌های علوم زمین‌دنیا ارائه دادم که امسال آنرا بصورت رسمی و کتبی به عنوان رئیس ملی کمیته برنامه‌های علوم زمین در یونسکو مطرح خواهم کرد که با توجه به اینکه یکی از کشورهای اروپایی به عنوان نوعی شبکه جهانی برای دیگر کشورها عمل می‌کند از طرفی استرالیا از کشورهای آسیایی را پشتیبانی می‌کند، ایران نیز می‌تواند در غالب یک پایگاه داده‌های علوم زمین از نظر ژئوپارکها برای کشورهای خاور میانه عمل کند.
مسئول کمیته ملی پروژه‌های بین‌المللی علوم زمین در یونسکو گفت : ژئوپارک قشم به عنوان اولین منطقه در ایران با توجه به این شاید در هیچ کجای دنیا مناظر و پدیده‌های جالب زمین‌شناسی وجود ندارد، بسیار قابل تأمل می‌باشد که مسئولین باید طبیعت را همانند یک مدرسه برای جوانان آماده و مهیا سازند و آنها را به نحوی هدایت کنند که بیشترین بهره‌ را از محیط اطراف خود داشته باشند و از طرفی باید به این موضوع توجه داشت که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور باید وظیفة‌ ارزش‌گذاری در خصوص پدیده زیبای زمین‌شناسی را به عهده گرفته و با تأیید هرکدام از آنها در جهت توسعه آن برآید.
وی با اشاره به پیشنهاد تحت عنوان بهینه‌سازی علوم زمین برای مدرس و عموم مردم در یونسکو تصریح کرد : با توجه به اینکه در سال 2006 به نام سال ملی سیاره زمین نامگذاری شده اقدام به برنامه‌‌‌ریزی طرحی تحت عنوان استراتژی بین‌المللی برای کاهش بلایا ارائه شد که این طرح به همراه طرح آموزش توسعه پایدار ملل در برنامه‌های آتی یونسکو مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
دکتر حقی‌پور گفت : در صورتیکه این طرحها به نتیجه نهایی برسند باعث آشنایی بیشتر جوانان و مردم به طبیعت و زمین علاقمندی آنها به حفظ محیط زندگی و منابع طبیعی خواهد شد که از طریق پاسداری از آن و استفاده بهینه از منابع زیرزمینی به ایجاد توسعه پایدار در کشور کمک خوهیم کرد.
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :