اکتشاف معادن تنها بر عهده سازمان زمین‌شناسی است

۲۴ دی ۱۳۸۴ | ۰۰:۴۶ کد : ۷۴۵۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۷
وظایف سازمانهای مرتبط با بخش معدن نامشخص است و با وجود آنکه سازمان زمین‌شناسی طبق قانون متولی امر اکتشاف...
وظایف سازمانهای مرتبط با بخش معدن نامشخص است و با وجود آنکه سازمان زمین‌شناسی طبق قانون متولی امر اکتشاف در کشور می‌باشد، دیگر سازمان‌ها و شرکت‌های غیر مرتبط مشغول فعالیت‌های موازی هستند.
 دکترمنوچهر اولیازاده استاد دانشگاه و مشاور مرکز تحقیقات مواد معدنی ایران با تاکید بر لزوم تدوین استراتژی جامع در بخش معدن افزود: برای این کار ابتدا باید آمار و اطلاعات دقیقی از میزان ذخایر و منابع معدنی موجود در کشور داشته باشیم.
وی با بیان اینکه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور مسوول تهیه این آمار و اطلاعات است، گفت: وظیفه اکتشاف معادن نیز به عهده این سازمان بوده و این در حالی است که بودجه‌ای مناسب در اختیار این سازمان قرارنمی‌گیرد و بودجه اکتشاف نیز در سازمان‌های دیگر هزینه می‌شود.  
مشاور مرکز تحقیقات مواد معدنی ایران با بیان اینکه بیش از چند سال از توجه دولت به بحث اکتشاف معادن نمی گذرد، افزود: کشورهای دیگر مشغول به روز کردن نقشه‌های زمین‌شناسی و اکتشافی خود هستند، ولی در ایران به دلیل فقدان توجه کافی و عدم تخصیص منابع کافی، برخی از نقشه‌های زمین‌شناسی با مقیاس کوچک هنوز تهیه نشده‌اند.
 اولیازاده در پایان درباره فعالیتهای تحقیقاتی در بخش معدن گفت: در این خصوص مرکز تحقیقات و فرآوری مواد معدنی شکل گرفت که تاکنون بخش آزمایشگاهی آن شروع به کارکرده ولی این مرکز تاکنون به طور کامل راه اندازی نشده است.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :