مشکلات اکتشافی در استخراج، قدرت رقابت را از معادن گرفته است

۲۴ دی ۱۳۸۴ | ۰۲:۳۶ کد : ۷۴۶۵ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۶۳
بدون رفع موانع اکتشاف و استخراج ، رقابت در بخش معدن امکان پذیر نیست محمد باقر صدری، عضو ...
بدون رفع موانع اکتشاف و استخراج ، رقابت در بخش معدن امکان پذیر نیست.

محمد باقر صدری، عضو انجمن اقتصاددانان ایران گفت: با توجه به اینکه کشورما از جمله کشورهایی است که ازنظرمعادن در رده‌های اول قرار دارد اما متاسفانه مشکلاتی از جمله عدم استراتژی و عدم تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته و نیز بالا بودن نرخ بهره بانکی باعث شده که این بخش نتواند به خوبی عمل کند و به جایگاه خود برسد.
وی با بیان اینکه گسترش معادن در کشور نیازمند تجهیزات مدرن و تکنولوژی جدید بوده افزود: توسعه معادن و استخراج و اکتشافات و بهره‌برداری از آن می‌توان به نحو مطلوب از این معادن استفاده لازم را به عمل آورد.
صدری معتقد است تا زمانی که مشکل اکتشاف و استخراج از معادن در سطح کشور اصل نشود
مسلما نمی‌توان سطح رقابت با کشورهای خارجی را پرداخت ، زیرا وقتی رقابت بین معدنکاران افزایش می‌یابد سطح کیفی بالایی در استخراج و صنعت فرآوری آنها از سرگرفته شود تا در صادرات آن بتوانند سودآوری لازم را به دست آورند.
این کارشناس خاطر نشان کرد: ایران توانسته از نظر رتبه‌بندی و تنوع در منابع و معادن در منطقه و سطح جهانی در رده های اول قرار گیرد، اما متاسفانه به دلیل عدم بهره‌برداری از منابع نتوانسته به خوبی از آن استفاده کند و در رده‌های پایینی قرار گرفته است.
وی گفت: سرمایه‌گذاری در بخش معدن نسبت به پتانسیل موجود آن به حد بالایی نرسیده و این سرمایه‌گذاری باید از طرف دولت و بخش خصوصی انجام گیرد و اگر سرمایه‌گذار و تلاش بیشتری در این بخش صورت گیرد می‌توان درصد ارزش افزوده را در اقتصاد کشور افزایش داده که این به آن معنی است که درحال حاضر کمتر از 10 درصد از منابع کشور به بهره‌برداری رسیده و دلیل این امر هم عدم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و دولتی و ارایه  برنامه‌ریزی دقیقی در این زمینه بوده است.
عضو انجمن اقتصاددانان کشور اذعان داشت: صادرات منابع خام و غیر بهره‌برداری شده ضررهای بسیاری به اقتصاد وارد می کند اگر از منابع به خوبی بهره‌برداری کنیم و سپس اقدام نماییم آن وقت سودی بیشتر از قبل به دست خواهیم آورد.

 

کلید واژه ها: خراسان رضوى


نظر شما :