روند بهره‌برداری از معادن لرستان سیر نزولی دارد

۲۵ دی ۱۳۸۴ | ۰۰:۴۷ کد : ۷۴۹۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۱۹
یکی از موارد اصلی که فعالیت و بهره برداری در معادن را با مشکلات اساسی مواجه ساخته ، ممانعت سازمان حفاظت محیط زیست...
یکی از موارد اصلی که فعالیت و بهره برداری در معادن را با مشکلات اساسی مواجه ساخته ، ممانعت سازمان حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی کشور و رکود نسبی بازار فروش می باشد که روند کند فعالیت بخش معدن کشور را تشدید ساخته است.
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور مهندس غلامرضا مصدق رئیس سازمان صنایع و معادن استان لرستان در گفتگو با خبرنگار این سازمان با بیان اینکه مشکلات استان در ارتباط با بهره برداری از معادن عمدتا" ممانعت سازمان حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی و رکود نسبی بازار فروش می باشد ، تصریح کرد : برنامه آتی ما در ارتباط با تولید مواد معدنی و تجهیز معادن استان به ماشین آلات معدنی مدرن و نظارت مستمر در خصوص رعایت موارد ایمنی ، افزایش تولید می باشد.
وی گفت : میزان تولید مواد معدنی در شش ماهه اول ساری جاری نسبت به سال گذشته 4% افزایش داشته و بر همین اساس ارزش اولیه مواد استخراج شده حدود 230میلیون ریال بوده و تماما" از نوع ذخایر غیر فلزی می باشد.
وی با بیان اینکه اولویت کاری در بخش معدن این استان عمدتا" در ارتباط با سنگهای تزئینی شامل مرمریت و چینی و گرانیت می باشد ، تصریح کرد:87 معدن فعال و 24 غیر فعال در استان وجود دارد که از این تعداد 79  معدن به بخش خصوصی و 3 معدن به بخش دولتی و 29 معدن دیگر به بخش تعاونی اختصاص دارد و باید گفت میزان سرمایه گذاری انجام شده در بخش270 میلیارد و هشتصدونودونه میلیون ریال می باشد.
رئیس سازمان صنایع و معادن لرستان گفت : در حال حاضر 45 پروانه اکتشاف در مساحتی حدود 30 کیلومتر مربع در حال فعالیت می باشند و همچنین در سنوات گذشته 7500 کیلومتر مربع از سطح استان تحت پوشش عملیات دورسنجی و 5 هزارکیلومتر مربع نیز تحت عملیات ژئوشیمی قرار گرفته است.
مصدق در خصوص معادن متروکه استان یادآورشد: 50 معدن متروکه در استان وجود دارد که به دلایلی نظیر واقع شدن در مناطق حفاظت شده ، اتمام ذخیره ، عدم بازار فروش مناسب و علی الرغم تلاش این سازمان صرفا" تعداد محدودی از معادن مورد بحث به بهره برداری رسیده است .
وی در خاتمه در -خصوص نقشه های زمین شناسی مربوط به استان لرستان گفت : پوشش نقشه های زمین شناسی 1:100000 تهیه شده توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور بیشتر بخشهای شمالی استان را در بر می گیرد در حالیکه بیشتر مناطق مرکزی و شرق و غرب استان فاقد هر گونه اطلاعات و نقشه های دقیق می باشد.

کلید واژه ها: خراسان رضوى


نظر شما :