دومین همایش موزه‌های علمی و تاریخ طبیعی ایران به کار خود پایان داد

۱۶ بهمن ۱۳۸۴ | ۰۲:۳۳ کد : ۷۷۹۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۷۷
دومین همایش "موزه‌های علمی و تاریخ طبیعی ایران" روز جمعه با انتشار قطعنامه‌ای در مشهد به کار خود پایان داد...
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور این همایش که در آن حدود ‪ ۱۵۰تن از استادان، محققان و متخصصان موزه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور حضور داشتند،از صبح چهارشنبه در تالار کانونهای فرهنگی دانشگاه فردوسی مشهد آغاز به کار کرده بود.
در مدت سه روز برگزاری همایش ‪ ۵۰مقاله به صورت سخنرانی و ‪ ۲۰مقاله در قالب پوستر در مورد اهداف، امکانات و چالش‌های موزه‌های علمی و تاریخ طبیعی ایران ارائه شد.
یک کارگاه آموزشی هم در حاشیه این همایش برپا شد که فعالیت آن تا پایان روز جمعه ادامه خواهد داشت.
شرکت‌کنندگان در همایش در قطعنامه پایانی آن بر ضرورت توجه جدی به موزه‌ها به عنوان مظهر هویت ملی، تاریخی و علمی کشور در سند چشم انداز ‪ ۲۰ساله تاکید کردند و خواستار تخصیص اعتبارات لازم به این بخش شدند.
در این قطعنامه پیشنهاد شده است تا به منظور نظارت هماهنگ بر تشکیلات موزه‌ها و رشد موزن و ارتقای کیفی آنها، شورای عالی موزه‌ها در سطح وسیعتری فعالیت نموده و توجه بیشتری به موزه‌های علوم و تاریخ طبیعی نماید.
پیشنهاد مشخص شرکت‌کنندگان در این زمینه عضویت نماینده‌ای از سازمان حفاظت محیط زیست و سایر سازمانهای ذیربط در شورای عالی موزه‌ها است.
نویسندگان قطعنامه بر ضرورت حرکت و پویایی دایمی موزه‌ها تاکید کرده و خواستار آن شدند تا موزه‌های علوم اعم از موزه‌های تاریخ طبیعی، میراث فرهنگی و مانند آن به صورت موسسات آموزشی و پژوهشی مستقل زیر نظر شورای عالی موزه‌ها تاسیس شده و فعالیت نمایند.
تجهیز موزه‌ها متناسب با نیازهای آموزشی و پژوهشی مراجعان، ایجاد واحدهای پژوهشی در تمامی موزه‌ها، ملزم کردن دستگاههای اجرایی برای تامین نمونه‌ها و وسایل مورد نیاز موزه‌ها و استاندارسازی موزه‌ها بر اساس دانش روز از دیگر مواردی است که در این قطعنامه بر ضرورت تحقق آنها تاکید شده است.
در این قطعنامه از دولت خواسته شده است تا تمامی انجمن‌ها و تشکیلات مرتبط با موزه‌ها را مورد حمایت مادی و معنوی خود قرار دهد.
نویسندگان قطعنامه همچنین خواستار تشکیل "انجمن علمی موزه‌های ایران" شدند و تشکیل چنین انجمنی را برای کارشناسی و تخصصی کردن امور موزه‌ها ضروری دانستند.
تشکیل مجمع عمومی موزه‌ها،برگزاری همایش ملی موزه‌ها به صورت دوسالانه در شهرهای بزرگ کشور،اندیشیدن تمهیدات لازم برای آموزش دبیران و دانش آموزان در موزه‌های علوم و تاریخ طبیعی و اختصاص ساعاتی در مدارس برای آشنا کردن دانش آموزان با موزه‌ها از دیگر پیشنهادات مطرح شده در این قطعنامه است.
محوریت این همایش در برگزاری 4 سمپوزیوم با عناوین زیر بود :
§        سمپوزیوم موزه‌های میراث فرهنگی و گردشگری
§        سمپوزیوم موزه‌های حفاظت محیط زیست
§        سمپوزیوم موزه‌های آموزش متوسطه و معرفی آن
§        سمپوزیوم موزه‌های آموزش عالی و تحقیقات
گفتنی‌ست مدیریت زمین شناسی واکتشافات معدنی منطقه شمال شرق کشور یکی از حامیان این همایش بود که با اریه سخنرانی مهندس روشن روان و برگزاری غرفه در بخش جنبی و نمایگاهی همایش حضوری فعال داشت .
دومین همایش موزه‌های علمی و تاریخ طبیعی ایران را دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری سازمان محیط زیست، میراث فرهنگی، شهرداری مشهد، آموزش و پرورش خراسان رضوی، سازمان زمین شناسی شمال شرق کشور، کمیته ملی ایکوم ایران و انجمن زمین شناسی ایران برگزار کرد.
اولین همایش موزه‌های علمی و تاریخ طبیعی ایران دو سال پیش در اهواز برگزار شده بود.
 

کلید واژه ها: خراسان رضوى


نظر شما :