<P dir=rtl>دیدگاه سازمان زمین‌شناسی و پایگاه ملی داده‌های علوم زمین درباره شایعات وقوع زلزله در تهران<BR></P>

۱۷ خرداد ۱۳۸۳ | ۱۶:۰۳ کد : ۸۳۲ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۵۰
<P dir=rtl>هیچ دانشمند و مرکز علمی توان پیش‌بینی زمان وقوع زلزله را ندارد </P>

دیدگاه سازمان زمین‌شناسی و پایگاه ملی داده‌های علوم زمین درباره شایعات وقوع زلزله در تهران:
هیچ دانشمند و مرکز علمی توان پیش‌بینی زمان وقوع زلزله را ندارد

مسئول گروه بلایای طبیعی پایگاه ملی داده‌های علوم زمین کشور اعلام کرد: تا به حال هیچ دانشمند یا مرکز علمی نتوانسته زمان وقوع زمین‌لرزه را پیش‌بینی کند و تنها امکان محاسبه احتمال رویداد زلزله در آینده بر مبنای داده‌های علمی وجود دارد.
در پی انتشار برخی شایعات پیرامون پیش‌بینی زلزله‌ای قریب‌الوقوع در تهران از سوی برخی کارشناسان خارجی، مهندس شهرام نصیری در گفت‌و‌گو با خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با رد این شایعات خاطرنشان کرد: اواخر هفته گذشته پس از مطرح شدن برخی ادعاها در زمینه پیش‌بینی وقوع زمین‌لرزه، پایگاه ملی داده‌های علوم زمین کشور با حمایت سازمان زمین‌شناسی کشور متنی را در این زمینه تدوین کرد و به وزارت صنایع ارائه داد.
وی افزود: در این متن تاکید شده است که اگرچه یک سری علائم هشدار دهنده برای وقوع زلزله وجود دارند، ولی با گذشت بیش از یک سده تحقیقات توسط محققان زلزله‌شناس هنوز روش قابل اطمینانی برای پیش‌بینی زلزله ارائه نشده است.
به گفته این کارشناس، چینی‌ها و ایتالیایی‌ها حدود 300 سال پیش ابرهای خاص را به عنوان نشانه‌ای از وقوع یک زلزله مطرح کردند. بحث این روش اخیرا در ژاپن و چین مطرح شده است و یک زلزله شناس چینی نام Zhonghao Shou با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و بررسی حرکت ابرها، پیش‌بینی وقوع چندین زلزله در نقاط مختلف دنیا را مدعی شد و به دلیل صحت چند پیش‌بینی این محقق،‌ سازمان فضایی ایالات متحده (NASA) در سال 1999 بودجه 35000 دلاری در اختیار وی قرار داد تا تحقیقات خود را در این زمینه ادامه دهد.
وی خاطرنشان کرد: مطابق نظریه این دانشمند چینی، زلزله به دلیل آزاد شدن انرژی زمین ما بین صفحات گسل رخ می‌دهد و وجود آب در محیط گسل، عاملی کمکی برای حرکت گسل محسوب می‌شود. آب محیط در اثر حرارت زیاد به حالت بخار تبدیل شده و از میان فضای گسل به فضای باز می‌آید. ماهیت و شکل «ابرهای زلزله‌ای» با ابرهای جوی متفاوت است. ابر زلزله، شکل صفحه گسلی را دارد که از آن خارج شده است و به جای آنکه توده‌ای باشد، کشیده و ماری شکل است. این ابرها با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای با دقت بالا بررسی می‌شوند.
به گفته وی این مطالعات به اینجا ختم نشد و به وسیله دانشمندان روسی، با بهره‌گیری از علوم ژئوفیزیک و ریاضیات توسط آکادمی علوم روسیه دنبال شد.
نصیری در ادامه با اشاره به تحقیقات جمعی از اساتید دانشگاه صنعتی شریف گفت: این پژوهشگران با تحت فشار قرار دادن گرانیت در یک محیط آزمایشگاهی به این نتیجه رسیدند که این فرایند به تشکیل ابر یونی منجر می‌شود و این ابر مدرک مناسبی برای پیش بینی زلزله است.
وی با احترام به شان علمی روشهای فوق گفت: تحقیقات آزمایشگاهی انجام شده پیرامون موضوع گرچه به عنوان یک نظریه علمی و با استناد به شواهد آزمایشگاهی آن قابل توجه است لیکن مشاهدات زمینی آن ناقص و از نظر علمی غیرقابل توسعه و استناد است. بدین معنی که انطباق شرایط آزمایشگاهی با مسائل پیچده فلات ایران هنوز صورت نپذیرفته است. پس چگونه می‌توان آن را بطور موردی برای یک منطقه فوق العاده حساس همچون تهران بسط داد؟
مسئول گروه بلایای طبیعی پایگاه ملی داده‌های علوم زمین کشور افزود: این فرضیه نخستین بار در مورد یک سنگ و در شرایط آزمایشگاهی خاص مطرح شده که بر مبنای آن گسیختگی سنگ با تولید ابر یونی در ارتباط بوده است و تا کنون هیچ سندی در ارتباط با نمود واقعی آن در طبیعت ارائه نشده است. چرا که انطباق شرایط آزمایشگاهی آن با طبیعت، کاری بسیار دشوار و با آزمایش و خطا در طبیعت و طی یک مسیر طولانی همراه است.
به گفته وی تمامی مشاهدات در طبیعت تا کنون وقوع همزمان ابر مورد بحث و زلزله را نشان می‌دهد ولی ارتباط و رابطه علت و معلولی آن تحت هیچ شرایطی اثبات نشده است . این بدین معناست که دو رویداد طبیعی که همزمان رخ می‌دهد (تشکیل ابر و رویداد زلزله) لزوما با یکدیگر در ارتباط نبوده و نمی‌توان یکی را معلول دیگری دانست و در این مسیر پا را فراتر گذاشت و این رابطه علت و معلولی را برای سراسر ایران توسعه داد.
وی در این زمینه توضیح داد: اکنون هیچ سندی مبنی بر انطباق شرایط آزمایشگاهی - که آزمایش مذکور در آن انجام شده - با ویژگی‌های پوسته و فلات ایران زمین وجود ندارد. به بیانی، انطباق نظریه آزمایشگاهی با طبیعت صورت نپذیرفته، پس به تبع آن برای ایران و شهر تهران حتی از لحاظ علمی غیرقابل توسعه بوده و از اعتبار علمی برخوردار نیست.
وی افزود: بسیاری از شرایط آزمایشگاهی که در نظریه فوق بحث شده با شرایط ایران زمین قابل انطباق نیست پس نمی‌توان آن را برای هیچ شهری توسعه داد و بر اساس آن رویداد زمانی زمین لرزه را پیش بینی کرد.
مسئول گروه بلایای طبیعی پایگاه ملی داده‌های علوم زمین کشور همچنین تاکید کرد که رفتار حیوانات نیز لزوما نمی‌تواند به عنوان نشانه رویداد زمین‌لرزه مورد استفاده قرار گیرد؛ زیرا ارتباط رفتاری جانداران و رویداد زمین‌لرزه هنوز مشخص نشده و ممکن است رفتار این حیوانات به هزاران دلیل دیگر بطور ناگهانی تغییر کند.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :