<P dir=rtl>رییس انجمن ژئوفیزیک ایران: <BR>زمان وقوع زلزله قابل پیش‌بینی نیست و باید از طریق ارائه اطلاعات دقیق از شایعات جلوگیری کرد.</P>

۱۷ خرداد ۱۳۸۳ | ۱۶:۱۱ کد : ۸۳۳ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۳۹
<P dir=rtl>رییس انجمن ژئوفیزیک ایران، اظهار کرد: تاکنون هیچ روشی که بتواند زمان وقوع زلزله را پیش‌بینی کند به دست نیامده و روش‌هایی ...</P>

رییس انجمن ژئوفیزیک ایران:
زمان وقوع زلزله قابل پیش‌بینی نیست
باید از طریق ارائه اطلاعات دقیق از شایعات جلوگیری کرد

رییس انجمن ژئوفیزیک ایران، اظهار کرد: تاکنون هیچ روشی که بتواند زمان وقوع زلزله را پیش‌بینی کند به دست نیامده و روش‌هایی نظیر استفاده از «ابرهای یونی» در حد تحقیقات است و هیچ نتیجه قطعی نداشته است.
دکتر حسین زمردیان در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) درباره احتمال القای زمین‌لرزه به گسل‌های مجاور گسل زلزله‌زده، گفت: القای زلزله تنها در امتداد یک گسل امکان‌پذیر است و نمی‌تواند از یک گسل به گسل دیگر انتقال پیدا کند. این قبیل مباحث مسایل ظریف و پیچیده‌ای است که نمی‌توان به سادگی آن را برای مردم تبیین کرد و در عین حال نمی‌توان آن را نادیده گرفت و این وظیفه رسانه‌هاست که جامعه را از این قبیل مطالب علمی آگاه کنند.
وی درباره‌ی پیش‌بینی زلزله یادآور شد: تنها چند سال پیش در منطقه‌ای از چین، دانشمندان با تحقیق بر روی فعالیت گسل‌ها و مطالعه پارامترهای مختلف طی 70 سال با استفاده از روش‌های سنتی، موفق به پیش‌بینی وقوع زلزله چند ساعت قبل از وقوع شدند و در حال حاضر با وجود پیشرفت دانش، نمی‌توان این مساله را پیش‌بینی کرد.
دکتر زمردیان با بیان این که دامن‌زدن به شایعات، یکی از عوامل اصلی انتشار مطالب بی‌اساس درباره پیش‌بینی وقوع زلزله قریب الوقوع در کشور است، خاطرنشان کرد: زلزله امری طبیعی است که باید به صورت اصولی با آن برخورد شود و به فکر ایمن‌سازی باشیم.
رییس انجمن ژئوفیزیک ایران با بیان این که پس از وقوع زلزله بم، هنوز اقدامات موثری در جهت مقاوم‌سازی ساختمان‌ها صورت نگرفته است، تصریح کرد: باید از طریق ارائه اطلاعات دقیق به مردم، جلوی شایعات گرفته شود. با توجه به این که تهران دارای گسل است، زلزله نیز اتفاق خواهد افتاد، اما این که وقوع آن چه زمانی خواهد بود، قابل پیش‌بینی نیست.

کلید واژه ها: بوشهر


نظر شما :