<P dir=rtl>معاون پژوهشی وزارت علوم: <BR>شایعه «پیش‌بینی وقوع زلزله توسط محققان دانشگاه صنعتی شریف» بی‌اساس است.</P>

۱۷ خرداد ۱۳۸۳ | ۱۶:۲۹ کد : ۸۳۵ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۶۱
<P dir=rtl>معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: طرح بررسی امکان پیش‌بینی زمین‌لرزه در دانشگاه صنعتی شریف در مرحله تست ...</P>

معاون پژوهشی وزارت علوم:
شایعه «پیش‌بینی وقوع زلزله توسط محققان دانشگاه صنعتی شریف» بی‌اساس است
خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس علمی
معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: طرح بررسی امکان پیش‌بینی زمین‌لرزه در دانشگاه صنعتی شریف در مرحله تست محاسباتی است و گروه تحقیقاتی مربوطه هیچ گونه پیش‌بینی درباره وقوع زمین لرزه در تهران و سایر شهرهای کشور نداشته‌اند.
دکتر رضا منصوری، عضو هیات علمی دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف در گفت‌وگو با خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بی‌اساس خواندن شایعه امکان پیش‌بینی زمین‌لرزه توسط گروه پیش‌بینی زلزله این دانشگاه، گفت: دکتر محمدرضا رحیمی تبار، دانشیار دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و سرپرست این گروه تحقیقاتی که از حدود دو سال پیش بحث امکان پیش بینی زلزله را مطرح کرده و همچنین سایر اعضای گروه که از اساتید و محققان دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی مختلف هستند، هیچگونه ادعایی درباره پیش بینی زلزله نداشته‌اند و شایعات مطرح شده درباره پیش بینی زمین‌لرزه‌ای قریب الوقوع توسط این گروه و تخلیه خوابگاه‌ها و تعویق امتحانات دانشگاه صنعتی شریف کاملا بی‌اساس است.
وی خاطرنشان کرد: گروه پیش‌بینی زلزله دانشگاه صنعتی شریف معتقد است که به روش جدیدی برای پیش بینی کوتاه مدت زمین لرزه، 2 دقیقه قبل از وقوع آن، دست یافته که کاملا منحصر به فرد است؛ با این حال، روش ابداعی هنوز در حد یک طرح تحقیقاتی است که با همکاری پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله مراحل تست خود را سپری می‌کند.
رییس انجمن فیزیک ایران تصریح کرد: طرح بررسی امکان پیش‌بینی زلزله شامل دو بخش جداگانه پیش‌بینی کوتاه مدت و بلندمدت زلزله است که روشهای مورد استفاده در هر بخش کاملا متفاوت است. اساس علمی پیش بینی کوتاه مدت زلزله از فیزیک «پدیده‌های آشوبناک» (پدیده‌هایی که حدوث و وقوع آنها مبتنی بر نوعی تصادف و بی نظمی بوده و کم و بیش پیش بینی ناپذیرند) اخذ شده و در طراحی آن از بررسی اطلاعات ده‌ها پایگاه‌ زلزله سنجی استفاده شده است.
دکتر منصوری اضافه کرد: این گروه تحقیقاتی برای پیش بینی بلند مدت زلزله (حدود 15 روز قبل از وقوع) از روش‌های ابداعی محققان سایر کشورها استفاده می‌کند. در این روشها، که آنها نیز صرفا در حد تست شواهد بوده و حتی در کشورهای خارجی نیز به قطعیت نرسیده‌اند، از پدیده‌هایی نظیر تغییرات میدانهای مغناطیسی الکتریکی، تابش پرتوهای فروسرخ (IR) و تشکیل ابر زلزله استفاده می‌شود.
وی با تاکید بر این که عامل بروز این پدیده‌ها و نحوه ارتباط احتمالی آنها با وقوع زمین‌لرزه هنوز روشن نیست، اظهار داشت: به عقیده گروه تحقیقاتی پیش بینی زلزله، منشاء این پدیده‌ها که از مهمترین نشانگرهای زمین لرزه هستند، شکسته شدن سنگ گرانیت موجود در پوسته زمین است که به از هم گسیختگی پیوند اتم‌ها آن و آزاد شدن یونهای اکسیژن منجر می‌شود. این یونها با رسیدن به سطح زمین در واکنش با هوای اطراف، پدیده‌ای موسوم به ابر زلزله را تشکیل می‌دهند.
دکتر منصوری خاطرنشان کرد: براساس برخی نظریه‌ها، سرعت خروج این یونها از زمین گاهی از سرعت صوت نیز تجاوز کرده و باعث شکسته شدن دیوار صوتی در ناحیه فرکانس‌های بسیار پایین‌تر از قدرت شنوایی انسانها می‌شود که همین می‌تواند باعث ناآرامی حیوانات در هنگام بروز زلزله باشد. به هنگام بازترکیب این یونها در سطح زمین نیز پرتو فروسرخ ایجاد می‌شود که با دوربین‌های حساس IR قابل تشخیص است.
وی خاطر نشان کرد: گروه تحقیق سعی دارد در پیش بینی بلند مدت، مناطقی را که احتمال وقوع زمین لرزه در آنها بالاست شناسایی کرده و سپس با روش پیش‌بینی کوتاه مدت آن منطقه را تحت نظر قرار دهد تا در حد امکان با هشدار به موقع از حوادث جانبی زلزله و تخریب‌های بیشتر جلوگیری کند.
استاد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف در ادامه درباره ادعاهای یک فرد چینی مبنی بر پیش‌بینی زلزله‌ای قریب الوقوع در تهران گفت: ادعاهای این فرد چینی که مقیم آمریکاست از نظر علمی هیچگونه جایگاهی ندارد و محافل زلزله شناسی پیش بینی‌های وی را جدی نمی‌گیرند. این فرد ادعا کرده است که برخی زلزله‌ها را پیش از وقوع پیش بینی کرده بوده ولی پیش بینی‌های او همانند این است که کسی وقوع صد زلزله را پیش بینی کند و تصادفا 2 پیش بینی او به وقوع بپیوندد و آنگاه بدون اینکه توجیهی درباره غلط بودن 98 پیش‌بینی خود داشته باشد، مدعی پیش‌بینی زمین‌لرزه باشد.
دکتر منصوری در پایان با اشاره به لرزه خیز بودن کشور و ضرورت برخورد علمی با این پدیده از مسئولان و مدیران کشور درخواست کرد از طرحهای پژوهشی نظیر آنچه گروه پیش‌بینی زمین‌لرزه در دانشگاه صنعتی شریف دنبال می‌کند و همانند طرح‌های مشابه خارجی هنوز در ابتدای راه هستند، به طور همه جانبه حمایت کنند.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :