<P dir=rtl>توضیح دکتر رحیمی‌تبار درخصوص وقوع زلزله در تهران؛<BR>با قطع ناهنجاری تشعشعات (Mid-IR) خطر جدی تهران را تهدید نمی‌‏کند.</P>

۱۷ خرداد ۱۳۸۳ | ۱۶:۳۲ کد : ۸۳۶ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۵۶
<P dir=rtl>در سال‌‏های اخیر گروه تحقیقاتی پروسه‌های تصادفی، ...</P>

توضیح دکتر رحیمی‌تبار درخصوص وقوع زلزله در تهران؛
با قطع ناهنجاری تشعشعات (Mid-IR) خطر جدی تهران را تهدید نمی‌‏کند

در سال‌‏های اخیر گروه تحقیقاتی پروسه‌های تصادفی، چندین مقاله در مجلات بین‌المللی داشته است ( و مراجع داخل آن) یکی از آخرین دست‌‏آوردها ایجاد و فرمول‌‏بندی تکنیکی است,که به نام باز تولید پروسه‌های تصادفی معروف است.
به گزارش ایلنا, به گفته دکتر محمدرضا رحیمی‌تبار, عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف, این تکنیک قادر است معادله تصادفی یک مجموعه داده تصادفی را با دقت زیادی تعیین نماید.
همچنین, در این تکنیک یک طول مشخصه معرفی شده که به نام طول مارکوف معروف شده است.
گفتنس است, طول مارکوف طولی است که پروسه تصادفی با گسسته شدن در این طول می‌تواند به پروسه مارکوف تبدیل شود.
به گفته وی, تیم ما در قالب یک طرح تحقیقاتی با بررسی داده‌های چند صد زلزله مشاهده کرده که قبل از وقوع زلزله طول مارکوف داده‌های تصادفی که لرزه‌نگارها دریافت می‌کنند, تغییر کرده و مقدار آن رو به افزایش می‌نهد.
رحیمی تبار ادامه داد: این الگوریتم قدرت تشخیص زلزله در دقایقی قبل از زلزله را داراست. این روش به عنوان پیش نشانگر کوتاه مدت زلزله کاربرد دارد و هم اکنون در بعضی از ایستگاه‌‏های لرزه‌نگاری ایران نصب شده است و در حال کالیبره شدن است. بنابراین، روش ارایه شده یک روش پیش ‌بینی کوتاه مدت است و هیچ اطلاعی در مورد بلندمدت به ما نخواهد داد.
گفتنی است, در سال‌‏های اخیر روش‌‏های بسیاری برای تخمین میان مدت خطر زلزله ارایه شده است. از جمله این روشها تشعشع سطحی زمین در فرکانس‌‏های مختلف، ناهنجاری در میدان مغناطیسی منطقه، ایجاد ابر به شکل خط، تغییرات در سطح آب‌‏های زیرزمینی و غیره.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف, مشاهده بعضی از ناهنجاری‌های اشاره شده تیم ما را در قالب این طرح تحقیقاتی به این نتیجه رساند که امکان وقوع زمین لرزه در مثلث قم، تهران، ‌سمنان وجود دارد.
به گفته وی, باتوجه به اینکه ناهنجاری تشعشعات (Mid-IR) در چند روز گذشته قطع شده است. بنابراین در حال حاضر خطر جدی منطقه را تهدید نمی‌کند.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :