دو زمین لرزه در استان هرمزگان

۳۱ فروردین ۱۳۸۵ | ۰۵:۰۹ کد : ۸۶۸۳ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۶۵۲
نبی‌بیدهندی، افزود: به دلیل آن که ایران بر روی کمربند زلزله واقع است، رعایت نکات ایمنی‌ از سوی شهروندان در...

رییس مرکز لرزه‌نگاری ‌موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران به دنبال دو زمین لرزه چهارشنبه شب در استان هرمزگان گفت: پیش‌بینی زلزله امکان‌پذیر نیست اما مردم برای کاهش خسارات ناشی از زلزله‌های احتمالی باید هوشیار باشند. دکتر "مجید نبی بیدهندی" در گفتگو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به وقوع دو زلزله در جزیره قشم و حاجی آباد از استان هرمزگان، گفت: از نظر علمی در هیچ کجای دنیا بشر نتوانسته است زلزله را پیش بینی و یا پیش گویی کند اما با این وجود مردم باید هوشیار و آماده باشند.
   نبی‌بیدهندی، افزود: به دلیل آن که ایران بر روی کمربند زلزله واقع است، رعایت نکات ایمنی‌ از سوی شهروندان در شهرهای مختلف و استان ‌هرمزگان از جمله استراحت در محل‌هایی از خانه بخصوص در نزدیکی ستون‌ها که ایمن‌تر است، فاصله گرفتن‌از شیشه‌های خانه و فاصله گرفتن از وسایل خانه چون کتابخانه‌ها و کمد زمینه‌ای برای کاهش خسارات ناشی از زلزله احتمالی در نقاط مختلف کشور است.
   وی همچنین اضافه کرد: یکی از راه‌های کاهش خسارت جانی و مالی ناشی از زلزله‌های‌ احتمالی در کشور، آن‌است که شهروندان در نزدیکی محل‌هایی قرار گیرند که به هنگام وقوع زلزله احتمالی بتوانند سریعا از خانه‌ها خارج شوند.وی گفت: با توجه به زلزله خیز بودن کشورمان، یکی از اصولی که باید به آن توجه ویژه شود، نظارت بر ساخت و سازها و برخورد با متخلفین درخصوص رعایت نکردن اصول ایمنی در این ساخت و سازها از سوی مسوولان و دست اندرکاران به ویژه شهرداری‌ها است. نبی‌بیدهندی با بیان‌ این که پیشگیری بهتر از پیش بینی است، خاطرنشان کرد: پیشگیری آن است که در ساخت و سازها به طور جدی استانداردها و اصول فنی و نکات ایمنی را رعایت کنیم. وی زلزله درود در استان لرستان را که به کشته و مجروح شدن بسیاری از هموطنانمان منجر گردید یادآور شد و گفت: اگر استانداردهای ساخت و ساز در کشور رعایت شود، زلزله‌هایی با مقیاس شش درجه ریشتر نباید واحدهای مسکونی را تا این حد تخریب کند.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :