تاکید رئیس سازمان محیط‌زیست بر ارزیابی‌های زیست‌محیطی در فعالیتهای‌معدنی

۰۳ اردیبهشت ۱۳۸۵ | ۰۶:۳۴ کد : ۸۶۹۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۰۹
صاحبان صنایع و معادن اگر خواهان دریافت مجوز فعالیتهای معدنی هستند باید ارزیابی های زیست محیطی را انجام داده و جهت انجام پروژه های...
صاحبان صنایع و معادن اگر خواهان دریافت مجوز فعالیتهای معدنی هستند باید ارزیابی های زیست محیطی را انجام داده و جهت انجام پروژه های صنعتی و معدنی خود مکان مناسبی را انتخاب کنند .
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور دکتر فاطمه واعظ جوادی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به موضوع جدید زمین پزشکی در دنیا گفت : عناصر موجود در زمین ، هوا و آب و همچنین غبارهای موجود در معادن تاثیر مستقیمی در سلامتی انسانها دارند که باید با تفکر عمیق در این خصوص به راه حلی صحیح دست یافت .
وی با بیان اینکه نهایتا" همه آلودگی های هوا ، خاک و آب پس از عبور چرخه زیست محیطی در نهایت بصورت مستقیم از طریق تنفس یا تغذیه وارد بدن انسان می شود ، تصریح کرد : سبزیجات یکی از محصولاتی است که آلودگی های موجود در خاک را جذب کرده و آلودگی ایجاد شده در طبیعت را به بدن مردم باز می گرداند.
جوادی گفت : معدنکاران مشغول در معادن مس ، روی ، زغال سنگ و آهن به شدت در معرض خطر آلودگی های زیست‌محیطی هستند که متاسفانه فعالیت آنها منجر به ایجاد سرطانهای متعدد و مشکلات تنفسی در دراز مدت می شود که با استفاده بهینه از ابراز کار مناسب و به کار بردن قوانین بهداشت محیط و بهداشت کار و رعایت مسائل مربوط به سلامت انسان از این خطرات کاست .
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص اخباری مبنی برآلودگی کل آبهای زیر زمینی اصفهان که از سوی سازمان محیط زیست و وزارت نیرو اعلام شده بود ، تصریح کرد : بطور کلی در هر منطقه ایی که مراکز و شهرکهای صنعتی نزدیک به محل زندگی مردم باشد و مدیریت صحیحی هم صورت نگیرد انواع آلودگی های زیست محیطی ایجاد خواهد شد که منطقه اصفهان نیز از این امر مستثنی نیست و متاسفانه با توجه به وجود صنایع آلوده کننده متعدد در اصفهان برخی از ذخایر آب زیر زمینی این منطقه آلوده شده که البته سازمان حفاظت محیط زیست وارد مذاکره با این آلوده‌کننده های محیط‌زیست شده که فعالیتهای خود را همگام با استانداردهای جهانی سازند.
جوادی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه بسیاری از صنایع و واحدهای تولیدی و صنعتی اطراف تهران ارزیابی زیست محیطی از فعالیتهای خود ندارند ، تصریح کرد : مراکزی که عمر فعالیت آنها به بیش از 10 سال گذشته باز می گردند ممکن است ارزیابی زیست محیطی از نحوه فعالیت خود نداشته باشند اما صنایعی که در حال حاضر مجوز فعالیت از سازمان حفاظت محیط زیست می گیرد مطمئنا " ارزیابی زیست محیطی خواهند داشت و صنایعی که جزء صنایع آلاینده محسوب می شوند با پرداخت جرایم نقدی به خزانه دولت باید فعالیتهای خود را بهینه سازند.
وی با بیان اینکه اطلاع رسانی از طریق رسانه ها و مطبوعات بهترین راه آگاهی جامعه از خطرات آلودگی های زیست محیطی است ، تصریح کرد : متولیان امر باید به کارخانجات ، صنایع و معادن آلوده کننده مراجعه کرده و ببینند که انها چگونه محیط زیست را آلوده می سازند و سئوال در خصوص فعالیت صاحبان صنایع و معادن کار اصلی اصحاب مطبوعات و رسانه هاست .
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص کندی فعالیتهای معدنی در استانها به خاطر قوانین موجود در سازمان حفاظت زیست یادآور شد : کمیته بررسی پروژه های ارزیابی زیست محیطی صنایع و معادن در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد و در خرداد ماه امسال اعلام خواهیم کرد که هیچ پروژه ایی در این خصوص برای پاسخ دادن وجود ندارد .
وی در ادامه یادآور شد : بسیاری از پروژه های قدیمی در سازمان وجود داشت که پاسخ صحیحی به آنها داده نشده بود که در حال حاضر با امضاء تفاهم نامه با دانشگاههای متعدد کشور سعی داریم مسائل مربوط به بخش صنعت و معدن کشور هر چه سریعتر حل و فصل شود .
جوادی در خاتمه گفت : صاحبان صنایع و معادن بدانند اگر خواهان دریافت مجوز فعالیتهای معدنی هستند باید ارزیابی های زیست محیطی را انجام دهند و جهت انجام پروژه های صنعتی و معدنی خود مکان مناسبی را انتخاب کنند .

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :