الزام متولیان بخش معدن کشور به رعایت موازین زیست محیطی

۰۳ اردیبهشت ۱۳۸۵ | ۱۰:۴۴ کد : ۸۷۱۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۷۸
مسئولین باید افرادی را که خواهان انجام فعالیت‌های جدید معدنی بوده ملزم به رعایت موازین زیست محیطی کرده و از...
مسئولین باید افرادی را که خواهان انجام فعالیت‌های جدید معدنی بوده  ملزم به رعایت  موازین زیست محیطی کرده و از معدنکاران نباید به صِرف استفاده اقتصادی و سود‌جویی معدنی قوانین زیست‌محیطی را زیرپا بگذارد.
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور دکتر فرید مر رئیس انجمن زمین شناسی ایران و عضو هیئت علمی دانشگاه در حاشیه برگزاری هم اندیشی تخصصی زمین شناسی گفت : متاسفانه هیچ گونه رشته تخصصی و آکادمیک در دانشگاه تحت عنوان زمین‌شناسی پزشکی وجود ندارد و وزارت علوم تحقیقات و فناوری به همراه وزارت بهداشت و همچنین وزارت صنایع و معادن باید جهت ایجاد چنین رشته ای در دانشگاه فعالیت بیشتری را از خود مبذول دارند.
وی ادامه داد : پس مانده‌های فعالیت معدنی و صنعتی در کشور ما همواره مساله ساز بوده و باید این موضوع را به خاطر داشته باشیم که پس از دفن مواد زائد معدنی و صنعتی در زمین اثرات زیست محیطی آن از بین نخواهد رفت و این آلودگی از طرق مختلف دوباره به چرخه طبیعت بازگشته و باعث ایجاد اثرات زیان بار در زندگی و سلامت انسان خواهد شد و محیط زندگیمان نیز از تعادل خود خارج خواهد شد .
وی با اشاره به غبارهای معدنی موجود در معادن گفت : این غبارها اثرات مستقیم و قابل توجهی در سلامت کارگران معادن دارد و در دراز مدت باعث ایجاد بیمارهای تنفسی و سرطان در آنها می شود که جهت کاهش این اثرات باید فعالیتهای معدنی بطور استاندارد و مطابق با موازین بین المللی صورت گیرد تا هوای تنفس شده توسط کارگران عاری از هر گونه غبار و آلودگی ناشی از معادن باشد .
رئیس انجمن زمین شناسی کشور با بیان اینکه زمین شناسی پزشکی عمر چندانی در کشورمان ندارد ، تصریح کرد : علی رغم کوتاهی عمر این رشته اثرات زیست محیطی از مدتها قبل خود را نمایان ساخته و بطور مثال ارسنیک در مناطقی که دارای معادن طلا می باشد باعث ایجاد بیماریهای متعدد در کارگران معادن می‌شود که این امر در مناطقی از جمله تکاب، بیجار وبرازجان در کشورمان قابل مشاهده می‌باشد.
وی در ادامه یادآور شد : اینگونه مخرب‌ها علاوه بر ایجاد اثرات جبرا‌ن‌ناپذیر بر سلامت کارگران معادن برعموم جامعه نیز اثر خواهد گذاشت که این امر با نگاهی به آمار بیماریهای مختلف در جامعه قابل نمایان است.
دکتر مر در پاسخ به سئوالی مبنی برکاهش فعالیت‌های معدنی در استان به خاطر وجود قوانین سخت در سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد : توجه به قوانین محیط زیست و در عین حال پرداختن به فعالیت‌های معدنی موضوعی است که از دو دهه پیش در آمریکا نیز مطرح شده بود و مسئولین در این دوراهی قرار داشتند که از  منابع معدنی استفاده کنند و از آثار مخرب زیست‌محیطی آن چشم‌پوشی کنند و یا اینکه تنها به فکر برطرف کردن اثرات زیست‌محیطی باشند و از بهره‌برداری از معادن صرف‌نضر کنند که در نهایت به این نتیجه رسیدند که سلامت انسانها و حفظ تندرستی آنها مهمتر می‌باشد.
وی در ادامه یادآور شد : البته من فکر می‌کنم بین این دو مورد راه حل بهترین هم باشد تا علاوه براینکه از مادن به طور اصولی و صحیح استفاده می‌کنیم، قوانین و موازین سازمان حفاظت محیط زیست نیز رعایت شود.
دکتر مر در رابطه با بهره‌برداری و استخراج از معادن کشور یادآور شد :‌ متاسفانه وقتی میخواهیم معدنی را استخراج کنیم به جنبه‌های زیست‌محیطی آن توجه کافی نداریم و نمی‌دانیم که پس‌مانده‌های آن را باید کجا و چگونه از محل زندگی خود دور سازیم.
رئیس انجمن زمین‌شناسی ایران گفت: سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صنایع و معادن به عنوان متولیان رسیدگی به اثرات مخرب زیست‌محیطی ایجاد شده ناشی از برداشت غیر‌اصولی معادن باید به فکر رفع این مشکل باشد و ضمن بررسی دقیق آسیب‌شناسی این موضوع، بدانند که آسیب‌هایی که تا به امروز به محیط وارد شده را چطور برطرف کنند واز طرفی این موضوع را به همگان ملزم کنند از این به بعد هرکس که خواهان انجام فعالیت‌های جدید معدنی است باید برچه مبنایی باشد و موازین زیست محیطی را جهت جلوگیری از ایجاد خطرات بیشتر رعایت کنند و از سویی هیچ‌کس حق ندارد به صِرف استفاده اقتصادی و سود‌جویی معدنی خود قوانین زیست‌محیطی را زیرپا بگذارد.

کلید واژه ها: بوشهر


نظر شما :