همایش بین المللی مقاوم سازی لرزه‌ای با حضور وزیر مسکن و شهر سازی برگزار شد

۰۶ اردیبهشت ۱۳۸۵ | ۰۶:۵۲ کد : ۸۷۶۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۸
همایش بین المللی مقاوم سازی لرزه ای با حضور مهندس سعیدی وزیر مسکن و شهرسازی و...
همایش بین المللی مقاوم سازی لرزه ای با حضور مهندس سعیدی کیا وزیر مسکن و شهرسازی و جمعی از مسئولان بنیاد مسکن و دانشگاهی کشور در سالن همایشهای بین المللی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و به همت دانشگاه امیر کبیر برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور مهندس سعیدی کیا وزیر مسکن و شهرسازی در مراسم افتتاحیه این همایش گفت : مهمترین اهداف این وزارتخانه برای امر مقاوم سازی در بخش مسکن و شهرسازی ، آموزش مردم و آشنایی افراد در نحوه برخورد با زمین لرزه ، تهیه و تنظیم روابط در ساخت و ساز و رعایت اصول ایمن سازی ، تدوین استقرار نظام ساخت و ساز اصولی و ایمن سازی شریان های حیاتی کشور است .
وی با بیان اینکه حضور دانشگاهیان در بخش صنعت ساخت و ساز کشور یکی از مهمترین اصول مقاوم سازی است ، تصریح کرد : هم اکنون طرح ایجاد بیمه مسئولیت یا کیفیت ساختمان با همکاری بیمه مرکزی و وزارت مسکن و شهرسازی در کمیسیون مجلی شورای اسلامی تصویب شده که از ماه آینده به اجرا در خواهد آمد .
در ادامه دکتر علیرضا رهایی رئیس دانشگاه امیر کبیر با اشاره به تاریخ لرزه‌ای ایران در وقوع زمین‌لرزه گفت : در هر 5 سال زلزله‌های مهمی در سطح کشور رخ می‌دهد و در چند سال اخیر نیز هر ساله ، زلزله های بزرگ در نواحی مختلف کشور رخ داده که دولت و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با اختصاص بودجه مشخص شده در سالهای اخیر به امر مقاوم‌سازی در کشور پرداخته‌اند .
وی در ادامه افزود : همچنین مجمع تشخیص مصلحت نظام اقدام به تکمیل برنامه های ایمن سازی و کاهش خطرات طبیعی کرده که با توجه به اینکه در سطح دنیا این مساله مورد توجه بوده ، بسیار قابل توجه است .
وی با بیان اینکه در زلزله بم و لرستان با تلفات جانی و مالی بسیاری رو به رو بوده ایم ، افزود : در مقایسه با کشورهای شرقی و غربی این میزان تلفات انسانی و ملی کم سابقه و کم نظیر بوده که نیاز به یک برنامه ریزی منسجم و جدی را ضروری می سازد .
دکتر رهایی در ادامه با بیان اینکه دولت ایران و سازمان مدیریت و برنامه‌‏ریزی کشور طی 5 و 6 سال اخیر پیش‌‏بینی‌‏هایی برای مقابله با زلزله انجام داده‌‏اند ، تصریح کرد : رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، از پیش‌‏بینی بودجه‌‏ای برای مقاوم‌‏سازی لرزه‌‏ای و سازه‌‏ای درسال جاری توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور خبر داد.
   رئیس دانشگاه امیر کبیر گفت: مجمع تشخیص مصحلت نظام نیز سیاست‌‏های کلی آیین‌‏نامه بهسازی ساختمان‌‏ها نیز را برای ایمن‌‏سازی، مقاوم‌‏سازی و کاهش خطرپذیری سوانح طبیعی برنامه‌‏ریزی کرده است که تمام موارد مذکور راه را برای حرکت ما در این زمینه باز کرده است.
دکتر رهایی با اشاره به توجهات خاصی که در زمینه مقاوم‌‏سازی لرزه‌‏ای در دنیا صورت گرفته است، افزود: زلزله‌‏های 2 دهه اخیر در دنیا بسیاری از محققان را بر آن داشت تا در زمینه تدوین مقررات و آیین‌‏نامه‌‏های مختلف تلاش کنند که این امر نشان‌‏دهنده توجه تمام دنیا به این مسئله است.
 وی گفت: در ایران نیز سازمان مدیریت و برنامه‌‏ریزی کشور به عنوان یک ارگان سیاست‌‏‌‏گذار توجه خاصی به این مسئله داشته و تهیه آیین‌‏نامه بهسازی ساختمان‌‏ها نیز از این نوع است که در حال حاضر در سطح عام مورد استفاده قرار می‌‏گیرد.
همچنین دکتر وثوقی، دبیرکمیته علمی همایش بین‌‏المللی مقاوم‌‏سازی لرزه‌‏ای نیز با بیان اینکه در حال حاضر 62 درصد ساختمان‌‏های کشور به علت عدم ساخت مناسب ارزش مقاوم سازی ندارند ، تصریح کرد : تنها 2 درصد ساختمان‌‏های تهران در مقابل زلزله مقاوم‌‏ هستند و 44 درصد آن ارزش مقاوم‌‏سازی دارند که در بسیاری از موارد هزینه مقاوم‌‏سازی بسیار بیشتر از هزینه ساخت مجدد است.
دبیر کمیته علمی همایش بین المللی مقاوم سازه ای لرزه ای با بیان این‌‏که باید همواره در ابتدای ساخت ساختمان‌‏ها مقاوم‌‏سازی را در نظر گرفت، افزود: از تمام نخبگان انتظار ارایه راهکارهای کوتاه و بلندمدت در این زمینه را داریم و ما به دنبال یافتن یک راهکار سریع برای مقاوم‌‏سازی هستیم، تا بدین طریق یک کشور ایمن داشته باشیم.
وی زلزله را یک موهبت الهی دانست و بیان کرد: وقوع زلزله‌‏ها باعث افزایش سطح آب‌‏های سطح زمین و همچنین معادل زیرزمینی می‌‏شود. دکتر وثوقی گفت: با توجه به مشکلات شرکت‌‏های بیمه در مقاوم‌‏سازی و اثرات تخریبی زلزله‌‏ها، امکان ورشکستگی شرکت‌‏های بیمه در زمان وقوع زلزله وجود دارد.
یادآور می شود : این همایش با حمایت وزارت مسکن و شهرسازی ، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ، دانشگاه علم و صنعت ، خواجه نصیر الدین طوسی ، هرمزگان ، قم ، شهید چمران اهواز ، آزاد اسلامی واحد تهران جنوب ، جامعه مهندسین مشاور ایران ، سازمان میراث فرهنگی ، انجمن بتن ایران ، سازمان علمی و پژوهشی عمران سراسر کشور ، باشگاه پژوهشگران جوان ، مرکز مدیریت بحران شهر تهران برگزار می شود .

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :