گسترش عملیات اکتشاف وپیجویی طلا درکشور

۱۷ اردیبهشت ۱۳۸۵ | ۰۷:۵۲ کد : ۸۹۵۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۳
با گسترش عملیات اکتشافی طلا درمناطق امید بخش معدنی ، فاز جدیدی از فعالیت های معدنی ...
.با گسترش عملیات اکتشافی طلا درمناطق امید بخش معدنی ، فاز جدیدی از فعالیت های معدنی آغاز خواهدشد.
مهندس بهروز برنا مدیرامور اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در گفت‌وگو با روابط عمومی این سازمان با تاکید برگسترش  اکتشافات طلا در کشوربیان کرد :  اجرای عملیات اکتشافی طلا در مناطق طلادار در شهر بابک ، تنگویه ودره‌زاق شهرستان بافت از توابع استان کرمان از مهمترین برنامه‌هایی است که به اجرا درخواهد آمد. همچنین اجرای عملیات اکتشافی طلا در منطقه خراپه و زیتونجیان شهرستان پیرانشهر و باریکا از توابع استان آذربایجان غربی نیز بصورت مستمر ادامه پیدا خواهد کرد.
وی بابیان اینکه اجرای عملیات اکتشافی کانسار طلا ی زون ارسباران در محدوده معدنی شرف‌آباد وطلای گندی وطرقبه ازتوابع استان خراسان تاکنون نتایج خوبی بدنبال داشته است افزود: این پروژه ها به بخش خصوصی واگذار شده و در حال حاضر2 معدن طلای گندی و طرقبه در مرحله واگذاری و آماده‌سازی است .
برنا در خصوص سایر فعالیتهای اکتشافی سازمان‌زمین‌شناسی گفت :‌اکتشاف ناحیه ای برروی 20 زون اکتشافی که مشتمل بر 181 برگه زمین شناسی است به انجام رسیده که با انجام این اکتشافات بیش از 500 محدوده امید‌بخش معدنی مورد شناسایی قرار گرفت. با اجرای بررسی‌های مقدماتی برروی 188 محدوده امید‌بخش معدنی ،‌ نیمی از محدوده‌ها مربوط به اندیسهای مس و طلا و 15 نوع ماده معدنی متنوع گزارش شد .
مدیر اموراکتشاف سازمان زمین‌شناسی واکتشاف کشور  با اشاره به برنامه‌ریزیهایی که طی سال جاری در دستور کاراین مدیریت قرارگرفته تصریح کرد :مقررشده تا در اولین اولویت ، تعداد 57 برگه 1:100000مورد شناسایی قرار گیردکه با بررسی‌های صورت گرفته تعداد 38 برگه 1:100000دارای خلاء اطلاعاتی عنوان شد. با آماده‌شدن لایه‌های اطلاعاتی  عملیات شناسایی به پایان رسید ودر مباحث موضوعی نتایج خوبی به‌دست‌آمد.
وی ادامه داد :‌در قالب طرح اکتشاف سراسری تاکنون 62 پروژه برای 20 ماده معدنی به اجرا درآمده است که از این تعداد در 20 محدوده به نتایج خوبی دست‌یافته ایم بطوری که عناصر طلا، مس، سرب، روی، آنتیموان ، فسفات و سولفات سدیم مراحل اکتشافی را پشت سر گذاشته و جهت ادامه عملیات اکتشافی به سرمایه‌گذاران خصوصی و دولتی ارجاع داده شده‌است.
مدیر امور اکتشاف سازمان زمین‌شناسی همچنین یادآور شد : پروژه اکتشافی مولیبدن احمدآباد واقع در استان یزد نیز از دیگر برنامه‌هایی است که طی سالجاری عملیات حفاری و شناسایی کانسار طلا را طی خواهد کرد.
وی عملیات اکتشافی برروی ذخائر آنتیموان حسن‌آباد و ‌نیشابورهمچنین بررسی خاکهای نادرمرودشت  ومس مزه و نیز پتاس سنگی گریشیخ بندر خمیر را ازدیگر برنامه‌هایی دانست که توسط سازمان زمین‌شناسی واکتشافات معدنی کشوردرحال انجام است.
مهندس برنا در خاتمه خاطر نشان کرد : تاکنون حدود 8 میلیارد تومان در زمینه اجرای 62 پروژه معدنی هزینه صرف گردیده که این رقم تمامی ذخائر معدنی یاد شده را دربر می‌گیرد .

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :