از جدیدترین و بارزترین فعالیتهای سازمان نقشه برداری در چند سال اخیر فعالیت در زمینه ژئودینامیک و مطالعات حرکت پوسته ای زمین است

۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۵ | ۰۴:۱۷ کد : ۸۹۸۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۰
این سیزدهمین همایش ژئوماتیک است که هر ساله سازمان نقشه برداری کشور در سطح ملی و در زمینه صنعت...

این سیزدهمین همایش ژئوماتیک است که هر ساله سازمان نقشه برداری کشور در سطح ملی و در زمینه صنعت نقشه برداری و ژئوماتیک برگزار می کند. دکتر جمور مدیر کل نقشه برداری سازمان نقشه برداری کشور در حاشیه برگزاری همایش و نمایشگاه ژئوماتیک 85 در گفتگویی اختصاصی به خبرنگار روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی گفت: یکی از جدیدترین و بارزترین فعالیتهای سازمان نقشه برداری در چند سال اخیر فعالیت در زمینه ژئودینامیک و مطالعات حرکت پوسته ای زمین بویژه در بخش مطالعات زلزله و حرکات ناشی از آن بوده است.
   امسال تصمیم گرفته شد در بخش افتتاحیه گزارش و خلاصه ای از اهم فعالیتهای سازمان نقشه برداری در بخش ژئودینامیک که هدف اصلی از این بخش بررسی و کنترل حرکات سطحی زمین است ارائه شود. طبیعتا از آنجا که مسئولیت مطالعات ژئودزی بر عهده بنده است، گزارشی ارائه کردم که این گزارشی مربوط به ایجاد یک شبکه کنترل دائمی پوسته زمین می باشد که در واقع در هر ایستگاهی یک گیرنده ی 2 فرکانسی خاص ایستگاههای دائم مستقر شده، تشکیل شود. به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور دکتر جمور اظهار داشت: این شبکه سال گذشته حدود 90 درصد پیشرفت داشته است. در واقع در این گزارش عمدتا به این موضوع و برخی از نتایجی که از این شبکه بدست آمده پرداخته شده، به ویژه گزارشی مربوط به فرونشست منطقه توس بود که حدود cm20 و بلکه بیشتر در سال، نرخ فرونشست آن بوده و مطالعات تکمیلی و کمکی مثل اندازه گیریهای ترازیابی دقیق، و همچنین مطالعات مربوط به تکنیکی برای تعیین محدوده فرونشست بود، با تلفیق اطلاعات ایستگاه دائمی GPS ما انجام شد. وی گفت: خوشبختانه می توان گفت یکی از اولین نتایج بود که ما از این شبکه بدست آوردیم و قطعا در پیشگیری از بحران در این منطقه موثر بوده است.  

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :