فعاليتهاى زمين شناسى و معدنى در تاجيکستان به کمک ايران توسعه مى‌يابد

۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۵ | ۱۰:۱۱ کد : ۹۰۹۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۱۵
با امضاء تفاهم نامه همکاريهاى معدنى بين سازمان زمين شناسى و اکتشافات معدني...
با امضاء تفاهم نامه همکاريهاى معدنى بين سازمان زمين شناسى و اکتشافات معدنى کشور و سر اداره  زمين‌شناسى تاجيکستان ، فعاليتهاى زمين شناسى و معدنى در تاجيکستان به کمک ايران توسعه مى يابد.
به گزارش روابط عمومى سازمان زمين‌شناسى و اکتشافات معدنى کشور مهندس محمد‌تقى‌کره‌اى رياست اين سازمان در خصوص امضاء قرارداد توسعه همکاريهاى معدنى بين دو سازمان زمين‌شناسى ايران و تاجيکستان گفت : اميدواريم اين قرارداد و فعاليت‌هاى گذشته الگويى باشد که کشورهاى عضو اکو توسعه فعاليت‌هاى معدنى و اقتصادى را بين خود مد‌نظر داشته باشند . بر همين اساس  طى روزهاى آينده تأسيس مرکز IT و پايگاه داده‌هاى علوم زمين در تاجيکستان آغاز خواهد شد .
وى در ادامه گفت : اميدواريم با هماهنگى هاى صورت گرفته با وزير صنايع ومعادن و قبل از اينکه قراردادها مراحل قانونى خود را طى کنند فعاليت خود را در تاجيکستان آغاز کنيم و چون ممکن است نهايى شدن قراردادها تا يکسال نياز به زمان داشته باشد ما به لحاظ وجود مشترکات بسيار گسترده بين دو کشور فعاليت خود را آغاز خواهيم کرد تا طى يک ماه آينده اين فعاليت‌ نهايى شود.
در ادامه دکتر عظيم ابراهيم رئيس سر اداره زمين شناسى جمهورى تاجيکستان گفت : اتحاد شوروى سابق در زمينه اکتشاف مواد معدنى و فعاليتهاى زمين شناسى از قبيل ژئوفيزيک و ژئوشيمى فعاليتهاى گسترده ايى را صورت داده که در حال حاضر با توجه به پيشرفت تکنولوژى در اين زمينه ، تاجيکستان مايل به استفاده از فناورى و اطلاعات ايجاد شده در زمينه علوم زمين در ايران است .
وى با بيان اينکه توسعه فعاليتهاى معدنى براى دو کشور تاجيکستان و ايران منافع زيادى را به همراه خواهد داشت ، تصريح کرد : سندهاى آماده شده به عنوان نخستين قدم براى همکارى متقابل بين دو کشور مورد توجه خواهد بود که اميدواريم همکارى ها در زمينه هاى آموزش جهت بهره بردارى هاى معدنى با استفاده از امکانات متخصصان و خدمات تکنيکى سازمان زمين شناسى ايران هر چه سريعتر صورت گيرد .
دکتر عظيم ابراهيم با بيان اينکه آنچه امروز درخصوص مسائل زمين شناسى و معدنى در ايران  بدست آمده ، کارآيى فراوانى براى تاجيکستان دارد ، تصريح کرد :  طى بازديدى که از قسمتهاى مختلف سازمان داشتيم با اصول نوين در مسائل معدنى و زمين شناسى آشنا شديم که اميداريم با توسعه روابط دو جانبه هر دو طرف از دستاوردهاى يکديگر استفاده مطلوب را داشته باشيم .
رئيس سازمان زمين شناسى تاجيکستان در خاتمه يادآور شد : سرب ، روى ، طلا ، نقره ، ذغال سنگ ازعمده عناصر موجود در تاجيکستان بوده که با استفاده از تکنولوژى مدرن موجود در ايران خواهان گسترش بهره بردارى از آن در تاجيکستان هستيم .

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :