تاسيس پايگاه داده هاى علوم زمين درتاجيکستان

۲۶ اردیبهشت ۱۳۸۵ | ۰۶:۱۷ کد : ۹۱۰۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۹۰
به کمک فناورى مدرن سازمان زمين شناسى کشور در زمينه سيسنم هاى اطلاع رسانى الکترونيکى ، پايگاه داده هاى علوم زمين در تاجيکستان...
به کمک فناورى مدرن سازمان زمين شناسى کشور در زمينه سيسنم هاى اطلاع رسانى الکترونيکى ، پايگاه داده هاى علوم زمين در تاجيکستان جهت دسترسى به اطلاعات معدنى و زمين شناسى اين کشور تاسيس خواهد شد .
به گزارش روابط عمومى سازمان زمين شناسى و اکتشافات معدنى کشور دکتر عبد ا.. سعيدى مجرى طرح  پايگاه ملى داده هاى علوم زمين کشور در خصوص تفاهم نامه همکارى اقتصادى و معدنى امضاء شده بين اين مرکز  و سر اداره زمين شناسى جمهورى تاجيکستان گفت : سيستم هاى اطلاع رسانى الکترونيکى براى بازديد کننده ها بسيار جالب توجه بود ، در نتيجه در خواست کردند که در ايجاد بانکهاى اطلاعاتى داده هاى علوم زمين در تاجيکستان با آنها همکارى داشته باشيم .
سعيدى در ادامه از ايجاد بانکهاى اطلاعاتى ژئوشيمى و بانکهاى مربوط به معادن فعال و معادن متروکه در تاجيکستان خبر داد و گفت : بدين ترتيب علاوه بر جريان به روز رسانى مطالب ، علاقمندان به مسائل معدنى و زمين شناسى در تاجيکستان و در همه جاى دنيا قابليت دسترسى به اطلاعات معدنى و زمين شناسى اين کشور را داشته باشند .
وى با بيان اينکه جهت ايجاد پايگاه ملى داده هاى علوم زمين کشور هزينه و زمان زيادى صرف شده ، تصريح کرد : با توجه به اشرافى که همکاران ما در زمينه ايجاد پايگاه ملى داده هاى علوم زمين دارند مى توان اطلاعات و تجربيات کسب شده را در اختيار کشورهاى دوست قرار داد تا علاوه بر دستيابى آنها در کوتاه ترين زمان ممکن به تکنولوژى مربوط به علوم زمين ، رابطه دوستى و برابرى ما و کشورهاى برادرمان مستحکم تر گردد.
رئيس پايگاه ملى داده هاى علوم زمين کشور با بيان اين مطلب که اطلاعات موجود در پايگاه همواره در حال بروز شدن مى باشد ، يادآور شد : اين اطلاعات با علم و فناورى روز دنيا همگام است که اميدواريم بتوانيم با امضاء تفاهم نامه بين ايران و تاجيکستان اين فعاليت را در بين کشورهاى اکو که مايل به توسعه روابط اقتصادى و معدنى هستند ، بسط و گسترش دهيم .
وى با اشاره به اينکه سه بخش اطلاعات و فناورى ، ژئومتيکس و پايگاههاى داده هاى علوم زمين بيشتر از ديگر قسمتها مورد توجه مسئولين زمين شناسى تاجيکستان  قرار گرفت ، خاطر نشان کرد : آنها مايل به دستيابى به فناورى و اطلاعات معدنى در کوتاه ترين زمان از ايران هستند که با توجه به اين موضوع که خوشبختانه ديد مسئولين معدنى کشورمان از انتقال فناورى به ديگر کشور ها تنها موارد اقتصادى نيست ، ميتوان در حد بسيار بالايى به شکوفائى روابط دو جانبه اقتصادى و معدنى ما بين ايران و ديگر کشورها اميدوار بود .
سعيدى در خاتمه گفت : اميدواريم به دور از هر گونه تنش سياسى و اقتصادى بتوانيم روابط خود را در بالاترين حد توسعه دهيم که بر همين اساس قبل از نهايى شدن تفاهم نامه ها ، کارشناسان ايرانى فعاليت خود را در جهت انتقال اطلاعات و تکنولوژى معدنى و زمين شناسى به تاجيکستان تا قبل از نهايى شدن تفاهم نامه ها آغاز کرده‌اند.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :