پيشنهادهاى ايران در حوزه ژئوتوريسم براى ثبت در فهرست جهانى يونسکو

۳۰ خرداد ۱۳۸۵ | ۰۵:۰۶ کد : ۹۶۳۰ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۵۸
عليرضا امرى کاظمى، مسئول بخش ژئوتوريسم سازمان زمين‌شناسى و اکتشافات معدني...

کوير لوت»، محدوده «قله‌هاى سهند و سبلان» و «غار کتله‌خور» زنجان پيشنهادهاى ايران در حوزه ژئوتوريسم براى ثبت در فهرست جهانى يونسکو است. اکوتوريسم و جاذبه‌ها ــ «کوير لوت»، محدوده «قله‌هاى سهند و سبلان» و «غار کتله خور» زنجان از جمله پيشنهادات سازمان زمين‌شناسى به شوراى ثبت ميراث طبيعى و تاريخى سازمان ميراث فرهنگى و گردشگرى براى ثبت در فهرست جهانى يونسکو است.
 مهندس  عليرضا امرى کاظمى، مسئول بخش ژئوتوريسم سازمان زمين‌شناسى و اکتشافات معدنى با اعلام اين خبر گفت: «چندى قبل «باندارين»، رئيس مرکز ميراث جهانى يونسکو براى بررسى چند اثر فرهنگى و طبيعى به ايران آمد که يکى از بحث‌هاى مطرح شده در آن زمان مشخص کردن مناطق جاذب ژئوتوريسم بود.»
   وى از برگزارى جلسه ميان سه سازمان ميراث فرهنگى و گردشگرى، محيط زيست و سازمان زمين‌شناسى و اکتشافات معدنى خبر داد و تصريح کرد: «در اين جلسات در رابطه با مناطق مختلف بحثهايى انجام گرفت و مناطقى کانديدا شدند که نتيجه قطعى هنوز مشخص نيست. از ميان اين نامزدها هم مى‌توان به بخشهايى از کوير لوت، مناطق اطراف قله سهند و سبلان و غار کتله‌خور زنجان اشاره کرد.» کاظمى ادامه داد: « پيشنهاد اصلى رئيس مرکز ميراث جهانى يونسکو مناطقى از کوير لوت بود؛ زيرا از بسيارى از جهات در دنيا بى‌نظير است.اين بيابان با 54 هزار کيلومتر مربع از خراسان جنوبى تا بخشهايى از سيستان و کرمان و يزد کشيده شده است. لوت بلندترين تپه‌هاى شنى دنيا را دارد و مطالعاتى که دکتر «کردوانى» انجام داده‌اند نشان مى‌دهد اين منطقه جزو گرمترين نقاط دنياست.»
   اين مناطق در شوراى ثبت ميراث طبيعى و تاريخى سازمان ميراث فرهنگى و گردشگرى بررسى مى‌شوند و پس از اعلام راى نهايى اين شورا براى ثبت در فهرست جهانى يونسکو به اين نهاد بين‌المللى معرفى مى‌شوند.
   به لحاظ زمين‌شناسى ايران از جمله کشورهايى است که قابليت‌هاى فراوانى براى توسعه ژئوتوريسم دارد.
   «ژئوتوريسم» يکى از جديدترين انواع توريسم است که بعد از مطرح شدن ژئوپارک‌ها، از سال 2000 مورد توجه يونسکو قرار گرفت. کشورهايى که قابليت‌هاى زمين‌شناسى ويژه‌اى دارند، اکنون براى توسعه صنعت توريسم و تبديل اين قابليتها به جاذبه‌هاى گردشگرى تلاش مى‌کنند.
   کتاب «ژئوتوريسم، پايدارى، فرصتها و تاثيرات» که توسط جمعى از استادان برجسته کشورهاى آمريکا، انگلستان، فرانسه و چين نوشته شده در 16 بخش به مسايل تئوريک ژئوتوريسم پرداخته و يک بخش کامل را به معرفى پتانسيل‌هاى ژئوتوريسم ايران اختصاص داده است. ايران و چين تنها کشورهايى هستند که جاذبه‌هاى ژئوتوريسم آنها در اين کتاب مورد توجه قرار گرفته است.
   قرار است ايران و ايتاليا ژئوتوريسم جزيره قشم را در يک فيلم مستند به تصوير بکشند که هنوز مراحل فيلم‌بردارى آن به پايان نرسيده است. اين فيلم مستند توسط موسسه تحقيقات ملى ايتاليا، سازمان زمين‌شناسى ايران و سازمان منطقه آزاد قشم ساخته مى‌شود. تاکنون ايران هفت اثر تاريخى را در فهرست جهانى به ثبت رسانده است ولى هنوز هيچ اثر طبيعى از ايران در اين فهرست ثبت نشده است. اگر اثرى در فهرست جهانى يونسکو به ثبت برسد، در اصطلاح «جهانى» مى‌شود و دولت را به رعايت يک‌سرى اصول و قواعد ملزم مى‌کند، به‌ طورى که يونسکو حامى‌ آن محسوب مى‌شود و به راحتى نمى‌توان به ساحت اين آثار تجاوز کرد.
   روستاى کندوان و درياچه گسلى «قورى گل» در آذربايجان نيز از جمله مناطقى هستند که در صورت مطالعات کارشناسى و همکارى سازمانهاى ذيربط مى‌توانند به مناطق ژئوتوريستى تبديل شوند.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :