يک ميليون تن ماده معدنى از انگوران امسال استخراج مى شود

۳۱ خرداد ۱۳۸۵ | ۰۵:۰۸ کد : ۹۶۴۸ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۰۴
مديرعامل شرکت تهيه و توليد مواد معدنى ايران با اعلام اين مطلب، گفت: از ابتداي...

تا پايان امسال يک ميليون تن ماده معدنى از معدن سرب و روى انگوران استخراج مى‌شود.
مديرعامل شرکت تهيه و توليد مواد معدنى ايران با اعلام اين مطلب، گفت: از ابتداى سال تا هفته گذشته 2ميليون و 300هزار تن باطله‌بردارى از آن معدن صورت گرفته، اين در حالى است که در مدت مشابه سال گذشته تنها يک ميليون و 600هزار تن باطله استخراج شده بود. دکتر اردشير سعدمحمدى تصريح کرد: برداشت يک ميليون تن ماده معدنى نيازمند استخراج 8ميليون تن باطله از آن معدن است. وى، حجم مواد معدنى استخراج شده از معدن انگوران را در سه ماه گذشته 150هزار تن ذکر کرد و گفت: در سال گذشته اين رقم تنها به 85هزار تن رسيده بود. مديرعامل ايمپاسکو با تاکيد بر اينکه مواد اوليه براى تمام توليدکنندگان شمش و واحدهاى فرآورى وجود دارد گفت: هيچ مشکلى براى تامين خاک مورد نياز اين واحدها نداريم.
سعد محمدى درباره نحوه قيمت‌گذارى خاک معدن انگوران زنجان گفت: قيمت‌ها بر اساس فرمولى که به‌تازگى تعريف کرده‌ايم، تعيين مى‌شود. اين فرمول به‌گونه‌اى است که قيمت‌ها را، طبق نرخ جهانى روى و سرب مشخص مى‌کند. مديرعامل شرکت تهيه و توليد مواد معدنى ايران در ادامه به اين موضوع پرداخت که فرآورى در داخل، اولويت نخست دولت براى فروش ماده اوليه به واحدها است. سعدمحمدى تصريح کرد: با اين سياست بخش قابل توجهى از ارزش افزوده اين صنعت در کشورمى‌ماند. وى گفت: واپسين بررسى‌ها نشان داده در حال حاضر 64 واحد کوچک فرآورى خاک و توليد شمش در کشور فعال است که براى تهيه مواد اوليه هيچ‌گونه مشکلى ندارند.
سعدمحمدى افزود: در حال حاضر نزديک به 140هزار تن از ماده معدنى استخراج شده در انبارهاى اين شرکت دپو شده و اين در حالى است که هم‌اکنون در صدد ايجاد واحدهاى جديدى براى دپوى مواد معدنى آن معدن هستيم.
مديرعامل شرکت تهيه و توليد مواد معدنى ايران در پاسخ به پرسشى مبنى بر اين که اگر دپوى مواد معدنى باز هم ادامه پيدا کند، برنامه‌اى براى صادرات داريد، گفت: همان طور که اعلام کرديم، برنامه نخست ما مصرف اين مواد در داخل کشور است.حال اگر با مازاد توليد و دپو مواجه شويم راجع به آن موضوع تصميم‌گيرى خواهد شد.
وى در برابر اين پرسش که آيا عيار خاک معدن دچار افت شده، گفت: چنين موضوعى صحت ندارد، چرا که عيار خاک اين معدن به‌طور متوسط به 60درصد مى‌رسد. هر چند برخى نقاط داراى عيار 40درصدى است.
وى عمر معدن را با برداشت سالانه يک ميليون تن ماده معدنى، 8 سال عنوان کرد و گفت: از هم‌اکنون مشغول طراحى تونل زيرزمينى در معدن انگوران هستيم.
با راه‌اندازى بخش زيرزمينى معدن 10 سال ديگر هم به عمر اين معدن افزوده مى‌شود.سعدمحمدى تصريح کرد: بخش زيرزمينى معدن انگوران داراى 4ميليون تن ذخيره سولفوره روى است.
وى همچنين در مورد پيمانکار استخراج خاک آن معدن گفت: به زودى برنده مناقصه استخراج از معدن انگوران مشخص مى‌شود.مديرعامل ايمپاسکو در ادامه اظهار داشت: امسال به‌طور يقين، سرمايه‌گذارى براى اکتشاف ذخاير جديد سرب و روى را انجام خواهيم داد.
وى فعال شدن معدن مهدى‌آباد يزد را جزو برنامه‌هاى آينده آن شرکت دانست و افزود: ذخاير 150ميليون تنى آن معدن، شرايط مناسبى براى سرمايه‌گذارى ايجاد مى‌کند.به گفته سعد محمدى در صورتى که نرخ جهانى شمش روى در مرز 3هزار دلار بماند، فعاليت چشمگيرى در آن معدن صورت مى‌گيرد.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :