هنوز انصراف شرکت ريوتينتو به صورت کتبى و رسمى دريافت نشده است

۳۱ خرداد ۱۳۸۵ | ۰۵:۱۲ کد : ۹۶۴۹ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۷۳
علاوه بر سنگ آهن براى کارخانه که از معادن کردستان تامين مى‌‏شود، ناگزير به استفاده...
بودجه اختصاص يافته به بخش صنعت و معدن بنگاه‌‏هاى اقتصادى کوچک و زودبازده استان کردستان در اواخر سال 84 و اوايل سال 85، 150 ميليارد تومان است. مهندس حسامى، رييس سازمان صنايع و معادن استان کردستان، با اشاره به انصراف انگليسى‌‏ها از معادن طلاى کردستان، گفت: در مورخ 20 فروردين‌‏ماه با نشستى با شرکت ريوتينتو داشته‌‏ايم که در اين نشست ضمن ارايه طرح توجيه فنى و اقتصادى اعلام کرده‌‏اند که از نظر اقتصادى شايد کار در اين معدن براى شرکت بزرگ معدنى ريوتينتو در مقياس جهانى مقرون به صرفه نباشد و گفتند که سهام خود را به شرکت کوچکترى که توان مالى و دانش فنى کار را داشته باشند و اعلام آمادگى کنند، واگذار خواهند کرد.
   مهندس حسامى، افزود: هنوز انصراف شرکت ريوتينتو از ادامه سرمايه‌‏گذارى در امر استخراج مواد معدنى و نصب و راه‌‏اندازى و استحصال شمش طلا را به صورت کتبى و رسمى دريافت نکرده‌‏ايم و به طور قطع تا هفته آينده مديران شرکت با حضور در ايران نظر رسمى خود را اعلام خواهند کرد.وى، در خصوص اين طرح گفت: عمليات اکتشاف معدن طلا در منطقه سارى‌‏گونى شهرستان قروه در جنوب شرقى استان از سال 79 با حفارى بالغ بر 53 هزار متر شروع و تا پايان سال گذشته با اعتبارى بالغ بر 12 ميليون دلار ادامه داشته است.
   وى تصريح کرد: از طرف شرکت زرکوه با همکارى وزارت صنايع و معادن و سازمان زمين‌‏شناسى گواهى کشف معدن براى ذخيره 18 تن طلاى خالص به صورت قطعى و 68 تن ذخيره طلا احتمال داده شد. مهندس حسامى، همچنين در خصوص بدهکارى 38 ميليارد تومانى ذوب آهن کردستان، ادامه داد: کارخانه ذوب آهن کردستان با هزينه 150 ميليارد ريالى در طول 9 سال و با ظرفيت اسمى 70 هزار تن توليد چدن در سال به بهره‌‏بردارى رسيده است.
   وى افزود: علاوه بر سنگ آهن براى کارخانه که از معادن کردستان تامين مى‌‏شود، ناگزير به استفاده از آکلومره و کک درشت که از خارج استان و خارج از کشور تامين مى‌‏شد، شدند. بنابراين، قيمت تمام شده بالا با اين ميزان ظرفيت و اشتغال‌‏زايى مستقيم 300 نفر کارگر توجيه اقتصادى نداشته و نخواهد داشت. وى،‌‏ ادامه داد: وزارت صنايع و معادن و سازمان توسعه و نوسازى معادن و صنايع معدنى ايران، با تلاش و پيگيرى‌‏هاى استان و حمايت سازمان (ايميدرو) درصدد اجراى طرح توسعه براى ايجاد ظرفيت 350 هزار تن فولاد و مقاطع فولادى است که در اين صورت طرح توسعه مى‌‏تواند اقتصادى، سودآور و جبران‌‏کننده بدهى‌‏هاى قبلى باشد. وى، تصريح کرد: طرح توسعه ذوب‌‏ آهن کردستان با هدف‌‏گذارى يک ميليون تن فولاد در سال در فاز اول با 350 هزار تن تعريف شده و اميد است با برنامه‌‏هاى وزارت صنايع و معادن ميزان توليد فولاد تا برنامه چهارم توسعه به 9/28 ميليون تن برسد که سهم استان کردستان يک ميليون تن در سال پيشنهاد شده است که در اين صورت اين کارخانه و اين نوع توليد به عنوان يک کار اصلى و زيربنايى در منطقه باعث شکوفايى و رونق اقتصادى استان خواهد شد. مهندس حسامى، اذعان داشت: 40 درصد سرمايه را سهام‌‏داران و 49 درصد سازمان معادن و صنايع معدنى ايران (ايميدرو) و مابقى از تسهيلات بانکى استفاده مى‌‏شود که برآورد سرمايه براى اجراى طرح توسعه 80 ميليارد تومان است. رييس سازمان صنايع و معادن استان کردستان، در خصوص بودجه اختصاص يافته به بخش صنعت در کردستان، گفت: در اواخر سال 84، 60 ميليارد تومان و اوايل سال 85، 90 ميليارد تومان در بخش صنعت به بنگاه‌‏هاى اقتصادى کوچک و زودبازده در قالب 180 طرح که مجموعا 150 ميليارد تومان است، اختصاص داده شد که حرکت مثبتى در راستاى توليد و اشتغال در استان تلقى مى‌‏شود؛ اما اين ميزان اعتبار براى استان کافى نيست. حسامى اضافه کرد: استان کردستان در 5 سال اخير با استقبال خوب سرمايه‌‏گذاران مواجه بوده است، به طورى که بيش از 20 هزار ميليارد ريال طرح با پيش‌‏بينى اشتغال 50 هزار نفر در سازمان صنايع و معادن مورد بررسى قرار مى‌‏گيرد.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :