جايگاه بخش صنعت و معدن در سند چشم‌انداز بيست ساله

۳۱ خرداد ۱۳۸۵ | ۰۶:۱۷ کد : ۹۶۵۸ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۳۹
طبعا در بحث صنعت و معدن در مسير چشم‌انداز حرکت مى‌کنيم و برخى از شاخص‌هاي...
نيمه‌ى دوم سال 86 که سال سوم برنامه چهارم است فرصت مناسبى براى قضاوت در مورد جايگاه بخش صنعت و معدن در سند چشم‌انداز است.
   احمد بزرگيان عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراى اسلامى، در رابطه با جايگاه بخش صنعت و معدن در سند چشم‌انداز بيست ساله و پيشرفت يا عدم پيشرفت آن ابراز عقيده کرد و گفت: خوشبختانه هم دورنماى بخش صنعت و معدن را در چشم‌انداز داريم و هم استراتژى توسعه صنعتى را در اختيار داريم؛ ولى اينکه چه ميزان جلو رفته‌ايم بايد نمودارهاى مختلفى در اين مسير ترسيم شود. يکسرى نمودارها در بخش‌هاى مختلف مثل خودرو و لوازم خانگى به نوعى ترسيم شده است.
   وى در ادامه افزود: طبعا در بحث صنعت و معدن در مسير چشم‌انداز حرکت مى‌کنيم و برخى از شاخص‌هاى ما جلوتر است، ولى در برخى ديگر از شاخص‌ها مثل فولاد عقب هستيم، چون به نسبتى که بايد جلو مى‌رفتيم از لحاظ زمان‌بندى در وضعيت مطلوبى قرار نگرفته‌ايم.نماينده‌ى مردم سبزوار در مجلس، اضافه کرد: در برنامه‌ى پنج ساله‌اى که براى توليد سيمان ترسيم کرده‌ايم و نيز استخراج معادن هم هنوز در جايگاه واقعى قرار نگرفته‌ايم و به نظر مى‌رسد عليرغم هموار بودن مسير، روند کند است.بزرگيان دليل کند بودن جريان حرکت صنعت و معدن و رسيدن به اهداف پيش‌بينى شده‌ى اين بخش در چشم‌انداز را تغيير دولت و مجلس خواند و تصريح کرد: چنين مسائلى موجب مى‌شود که گاها در سرعت تحقق اهداف برنامه‌، عقب‌ماندگى‌ها و کندى‌هايى پيش آيد ولى گمان مى‌کنم که سال 85 سال دوم برنامه و سال 86 که سال سوم برنامه است فرصت خوبى براى محقق شدن اهداف بخش استراتژى توسعه‌ى صنعتى باشد.
   عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس، با تاکيد بر اينکه نمى‌توان از حالا قضاوت کرد که حرکت بخش موفقيت‌آميز بوده يا نه، گفت: زيرا برخى از اين پيش‌بينى‌ها نياز به تسهيلات خاصى دارد که مى‌تواند تمهيدات قانونى، تشکيلاتى و تمهيدات تسهيلات ريالى را در بر بگيرد.
   وى در بخش ديگرى از مصاحبه‌ى خود با ايسنا در رابطه با بند ز بودجه‌ى 85 مبنى بر تخصيص 3 ميليارد دلار بابت صدور خدمات فنى – مهندسى، گفت: به طور معمول تخصيص اعتبارات نياز به زمان و طى کردن پروسه‌ى خاص خود دارد، به اين شکل که بايد اين شرکت‌ها ثبت شوند و اعلام موجوديت کنند. سپس طرح مصوب ارايه داده و بازاريابى خود را انجام بدهند. بزرگيان اضافه کرد: بنابراين به نظر مى‌رسد که 6 ماهه‌ى اول زمان مناسبى براى اينکه بگوييم اين تخصيص صورت گرفته، نيست. زيرا اگر به اجراى برنامه‌هاى بودجه نگاه کنيم تا آخر تير ماه هر سال، بودجه‌ى سال قبل در حال اجراست و هم‌اکنون نيز بسيارى از برنامه‌هاى سال 84 را اجرا مى‌کنيم. بنابراين 6 ماهه‌ى دوم زمان خوبى براى ارزيابى است.عضو کميته‌ى مخابرات مجلس، در عين حال متذکر شد: براى تعيين نحوه‌ى تخصيص اعتبار مى‌توان بررسى کرد که آيا آيين‌نامه‌هاى مربوط تهيه شده و طرح‌هاى مناسب در اين زمينه ارايه شده است يا نه؟
   نماينده‌ى مردم سبزوار در مجلس، ابراز اميدوارى کرد با بعد نظارتى مجلس در جهت اجرا و تحقق اهداف برنامه‌ى چهارم، بخش صنعت و معدن به جايگاه پيش‌بينى شده‌ى خود دست يابد.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :