رونمایی از اطلس پتانسیل مواد معدنی و زمین‌شناسی موضوعی استان­‌های کشور

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۷۶۱ اخبار
تعداد بازدید:۱۷۱۴
رونمایی از اطلس پتانسیل مواد معدنی و زمین‌شناسی موضوعی استان­‌های کشور

بر اساس این گزارش، با حضور دکتر علیرضا شهیدی سرپرست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر راضیه لک رئیس پژوهشکده علوم‌زمین، مهندس سیدعلی اسماعیلی مدیر ژئومتیکس این سازمان، مهندس محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران، دکتر مجید پورمقدم مشاور معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت رونمایی از اطلس پتانسیل مواد معدنی و زمین‌شناسی موضوعی استان­‌های کشور انجام شد.

شایان ذکر است، این سازمان با نیم قرن فعالیت و تجربه در تهیه اطلاعات زمین‌شناسی در سال 1383 مبادرت به تهیه اطلس ملی نقشه‌های موضوعی زمین‌شناسی و اکتشافی در مقیاس‌های مختلف در مقیاس یک میلیونیم برای 14عنصر با تیپ‌های مختلف کانساری کرده که از آن سال تاکنون این نقشه‌­ها پایه بسیاری از برنامه‌ریزی‌ها در مطالعات زمین‌شناسی و اکتشافی شده است.

با گذشت بیش از یک دهه تهیه نقشه‌های پتانسـیل مواد معدنی با مقیاس بزرگ‌تر با نگاهی به یافته‌های جدید متالوژنی در جهان و ایران و همچنین تجمیع و یکپارچه‌سازی نقشه‌های زمین‌شناسی یکصدهزارم، از اولویت‌هایی بود که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با پشتیبانی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران مبادرت به تهیه این نقشه‌ها با استفاده از داده‌های زمین‌شناسی و اکتشافی در مقیاس یکصدهزارم 1395 سال کرد.

 نقشه‌های پتانسـیل مواد معدنی براساس تیپ‌های کانساری و با روش تلفیق و مدل‌سازی در سامانه اطلاعات مکانی و به‌کارگیری لایه‌های اطلاعاتی مختلف از قبیل نقشه‌های زمین‌شناسی و داده‌های ژئوشیمیایی در مقیــاس یکصدهـزارم، داده‌های ماهواره‌ای لندسـت و استر، داده‌های ژئوفیزیک هوایی با فواصل پروازی مختلف، نقشه‌های ژئودینامیکی و متالوژنی ایران و اطلاعات معدنی موجود، تولید شده و در قالب اطلس ملی پتانسـیل مواد معدنی ایران و با دقتی ده برابر نقشه‌های پیشین ارائه شده است. نقشه‌های موضوعی زمین‌شناسی نیـز با استفاده از نقشه‌های زمین‌شناسی یکصدهزارم یکپارچه براساس تنوع جنس و سن در قالب اطلس ملی نقشه‌های موضوعی زمین‌شناسی کشور منتشر شده اسـت.

       

              

اطلس حاضر برگرفته از اطلس‌های ملی ذکر شده هستند که در برش‌های استانی و به منظور برنامه‌ریزی و استفاده بهینه در استان تهیه شده که امید است با تدوین این اطلس گامی در رشد و شکوفایی بخش معدن و جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در استان‌های کشور برداشته شود.

اطلس نقشه‌های پتانسیل معدنی و زمین‌شناسی موضوعی استانی با بهره‌گیری از منابع اطلاعاتی حاصل از فعالیت علمی و پژوهشی صدها کارشناس و متخصص زمین‌شناسی و اکتشــاف کشــور طی ادوار گذشــته در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و سایر ارگان‌های مربوطه، در مدیریت ژئومتیکس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تدوین شده است.

 

کلید واژه ها: اطلس پتانسیل مواد معدنی


نظر شما :