آموزش زمین شناسی برای فضانوردان

۲۴ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۰:۲۸ کد : ۲۷۷۶۹ خبر
تعداد بازدید:۴۹
فضانوردان در حال گذراندن دوره آموزشی زمین‌شناسی در سطح جهانی دربرنامه‌ «پانگه‌آ» هستند. در این دوره، کاوشگران فضایی برای تبدیل شدن به دانشمندان میدانی، با فعالیت‌هایی همچون انتخاب مکان‌های مناسب برای فرود بر ماه طی ماموریت آینده آرتمیس و طراحی عملیات‌های علمی، به چالش کشیده می‌شوند.
آموزش زمین شناسی برای فضانوردان

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، «الکساندر گرست» (Alexander Gerst) فضانورد آژانس فضایی اروپا و«استفانی ویلسون» (Stephanie Wilson) از ناسا، دوره فشرده‌ای را آغاز کرده‌اند که آنها را به سراسر اروپا خواهد برد. این دوره آموزشی به آنها یاد می‌دهد که چگونه سنگ‌های علمی مرتبط را جمع‌آوری کنند و به طور موثر مشاهدات زمین‌شناسی خود را با تیم‌هایی که در زمین مستقر هستند، در میان بگذارند.

به نقل از فیز، الکساندر می‌گوید: اکنون که آغاز دوره جدیدی از اکتشافات فضایی نزدیک است، اهمیت زیادی دارد که ما فضانوردان، پایه‌ و اساسی از دانش زمین‌شناسی سیاره‌ای کسب کنیم. در این مرحله، درس‌هایی که از گذشته زمین آموخته‌ایم را با اکتشاف ماه و مریخ ادغام می‌کنیم.
الکساندر و استفانی یاد می‌گیرند که چگونه به اهداف علمی در ماه و مریخ‌ دست یابند و به صورت مستقل و همچنین هماهنگ با تیم‌های علمی مستقر در زمین کار کنند.

«لوردانا بسون» (Loredana Bessone)، سرپرست پروژه «پانگه‌آ» می‌گوید: خدمه پانگه‌آ که متشکل از دانشمندان و مهندسان سیاره‌شناسی اروپایی هستند، اطمینان حاصل خواهند کرد که با استفاده از بهترین روش‌های زمین‌شناسی به فعالیت می‌پردازند. ما از آن‌ها می‌خواهیم که جالب‌ترین نمونه‌ها را در طول سفرهای آتی خود پیدا و جمع‌آوری کنند و برای آموزش به خصوص در مورد محل مأموریت و فرود آماده باشند.

پروژه پانگه‌آ (Pangaea) ترکیبی از آموزش‌های نظری و سفرهای میدانی است که در رشته‌ کوه دولومیت‌ ایتالیا با آموزش‌هایی در مورد زمین‌شناسی مریخ و سیارک‌ها در دره بلترباخ آغاز می‌شود.

از تاریخ ۱۲ تا ۱۷ سپتامبر، الکساندر و استفانی، ردپای فضانوردان آپولو را تا دهانه ریس (Ries) در آلمان دنبال خواهند کرد. این دهانه یکی از بهترین دهانه‌های برخوردی حفظ شده روی زمین است که خدمه آمریکایی قبل از پرواز به ماه در آنجا مورد آموزش قرار گرفتند.

آموختن در مورد فعل و انفعالات زمین‌شناسی بین فعالیت‌های آتشفشانی و آب که دو عامل کلیدی در جستجوی حیات هستند، هدف سفر به مناظر آتشفشانی لانزاروته (Lanzarote) اسپانیا در نوامبر ۲۰۲۲ است.

کارآموزان دوره پنجم پانگه‌آ، همگی آموزش‌های علمی گسترده‌ای را قبل از ماموریت‌های فضایی خود گذرانده‌اند.

الکساندر گرست، ژئوفیزیکدان و آتشفشان‌شناس که فرماندهی ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) را در سال ۲۰۱۸ برعهده داشت، بیش از ۵۷۰۰ طلوع و غروب خورشید را در فضا گذرانده است. وی جستجو برای یافتن پاسخ‌هایی برای پرسش‌های علمی نه تنها در مدار، بلکه بر روی زمین را جذاب می‌داند. این دانشمند همچنین در سال ۲۰۱۹ به انجام اکتشاف زیرزمینی پرداخت.

وی می‌گوید: پروژه پانگه‌آ به‌ویژه برای من به‌عنوان یک ژئوفیزیکدان آموزش‌دیده که کارهای میدانی زیادی در گذشته انجام داده‌ام، جالب است. تاکنون این کارهای میدانی را تنها در زمین انجام داده‌ام، اما امیدوارم که این موضوع را تغییر دهم.

این فضانورد اروپایی به همراه ویلسون، یکی از فضانوردان ارشد ناسا و عضو تیم آرتمیس، در این پروژه حضور خواهند داشت. ویلسون می‌تواند اولین زنی باشد که پا بر سطح ماه می‌گذارد. وی بیش از ۴۲ روز را در فضا گذرانده است.

کلید واژه ها: سازمان زمین شناسی اصفهان جدیدترین ها


نظر شما :