زلزله ترکیه

۱۸ بهمن ۱۴۰۱ | ۰۸:۵۳ کد : ۲۸۶۲۸ خبر
تعداد بازدید:۶۶
زمین لرزه ای به بزرگی ۷.۷ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر)‌ مرکز ترکیه را لرزاند.
زلزله ترکیه

به گزارش شبکه شرق، زمین لرزه ساعت ۰۴:۱۷ دقیقه بامداد دوشنبه 17 بهمن 1401 رخ داده است. زلزله همچنین در کشورهای لبنان، فلسطین، عراق، اردن، مصر، عربستان نیز احساس شده است.

به گفته شاهدان، این زلزله حدود یک دقیقه ادامه داشت و باعث وحشت مردم شد. بسیاری از مردم در سرمای زمستانی به خیابان‌ها آمده اند.

بر اساس گزارش ها، زمین لرزه علاوه بر تلفات جانی، خسارت های زیادی هم به منازل مسکونی و ساختمان ها وارد کرده و شمار زیادی از آنها را ویران کرده است.

 

چند نکته در مورد زمین‌لرزه‌های ترکیه:

۱- رخداد زلزله‌های ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ ترکیه مرتبط با فعالیت‌‌ سامانه گسلی آناتولی شرقی است.

۲- زمین‌لرزه اول ساعت ۴:۴۷ صبح با بزرگای 7.8 رخ داد و حدود ده دقیقه بعد با پس‌لرزه‌ای با بزرگای 6.7 همراه شد.

۳- زمین‌لرزه اول موجب تحریک یا تریگر شاخه گسلی دیگری در بخش شمالی‌تر منطقه شد که بر اثر آن زلزله اصلی دوم با بزرگای 7.5 حدود ۹ ساعت بعد به وقوع پیوست.

۴- تا زمان نگارش این مطلب در کمتر از ۲۴ ساعت سه پس‌لرزه بالای ۶ و بیست پس‌لرزه بالای ۵ و بیش از ۶۸ پس‌لرزه بالای ۴ در این منطقه رخ داده است.

۵- پدیده تحریک یا تریگر شدن گسل‌ها در ایران نیز سابقه دارد. به طور مثال زلزله ۹ شهریور ۱۳۴۷ دشت بیاض با بزرگای 7.1 موجب تریگر شدن قطعه دیگری از گسل در ۷۰ کیلومتر دورتر گردید و بر اثر آن حدود ۲۱ ساعت بعد شهر فردوس با رخداد زلزله 6.4 ویران شد. این دو زلزله بیش از دوازده هزار کشته داشت.

۶- رفتار برخی از گسل‌ها طوری است که به صورت خوشه‌ای یا کلاستر عمل می‌کنند و موجب وقوع زلزله‌های بزرگ متعدد در زمانی تقریبا کوتاه می‌شوند. پس با وقوع یک زلزله بزرگ و مشاهده چند پس‌لرزه کوچکتر هرگز نمی‌توان با قطعیت گفت که خطر وقوع زلزله بزرگ بعدی برطرف شده است.

۷- حدود یک هفته بعد از زلزله 5.9 خوی در حدود ۷۰۰ کیلومتر دورتر از آن شاهد وقوع زمین‌لرزه‌های ویرانگر ترکیه بودیم. هر چند که گسل‌های مسبب این زلزله‌ها ارتباطی با هم ندارند ولی وقوع آنها نشان دهنده تجمع بالای تنش‌های تکتونیکی در منطقه است. چنانچه این تنش‌ها به جای ۷۰۰ کیلومتری غرب خوی در ۷۰۰ کیلومتری شرق آن رها شده بود الان شاهد ویرانی تهران بودیم!

پس با تاکید دوباره بر اینکه گسل‌های تهران، تبریز و منطقه زلزله‌زده ترکیه ارتباطی با هم ندارند ولی یادآوری می‌شود که در مقیاس صفحات تکتونیکی این فاصله‌ها بسیار ناچیز بوده و احتمال فعالیت لرزه‌ای گسل‌های مهم ایران نیز در مقیاس کوتاه مدت وجود دارد. به همین دلیل لازم است خطر وقوع زمین‌لرزه بزرگ در مناطقی از ایران بیش از پیش جدی گرفته شده و بر بالا بردن آمادگی در برابر زلزله تاکید گردد.

کلید واژه ها: ترکیه زلزله سازمان زمین شناسی مرکز اصفهان


نظر شما :