همزمان با دهم اردیبهشت روز ملی خلیج‌فارس: تهیه نقشه‌های ژئوشیمی رسوبی و آلاینده‌های زیست‌محیطی شهرها و بنادر ساحلی جنوب کشور/ توسعه همکاری سازمان زمین‌شناسی کشور با شرکت‌های دانش‌بنیان در پروژه‌های نیروگاهی و نفتی

مدیر زمین‌شناسی دریایی از تهیه نقشه‌های ژئوشیمی رسوبی و آلاینده‌های زیست‌محیطی شهرها و بنادر ساحلی جنوب کشور از جمله بندرعباس، بندر شهید رجایی، بوشهر، بندر امام خمینی، چابهار، کنارک، خور موسی و خور سلج به مناسبت روز ملی خلیج فارس خبر داد.

به گفته دکتر مسعود زمانی‌پدرام مدیر دفتر بررسی‌های زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ،این گروه با همکاری با مراکز استانی از جمله اهواز، شیراز، ساری و گیلان ۲۷ پروژه فعال در مناطق ساحلی و دریایی ایران دارد.
۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۰:۰۷ کد : ۲۶۹۸۵ اخبار مهم
تعداد بازدید:۴۳
با آغاز سال جدید که رهبر معظم انقلاب سال ۱۴۰۱ را سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین نام‌گذاری کردند، این دفتر همکاری‌های بسیار خوبی را با شرکت‌های دانش‌بنیان در پروژهای نفتی از جمله بسترشناسی سکوهای نفتی خلیج‌فارس، بررسی‌های ژئوفیزیک دریایی پهنه آبی فاز اول احداث نیروگاه حرارتی سیریک و دیگر طرح های عمرانی داشته است.
مدیر زمین‌شناسی دریایی از تهیه نقشه‌های ژئوشیمی رسوبی و آلاینده‌های زیست‌محیطی شهرها و بنادر ساحلی جنوب کشور از جمله بندرعباس، بندر شهید رجایی، بوشهر، بندر امام خمینی، چابهار، کنارک، خور موسی و خور سلج به مناسبت روز ملی خلیج فارس خبر داد.

مدیر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که این مدیریت امسال پنج پروژه برداشت‌های ژئوفیزیک دریایی و رسوب‌شناسی را در دستور کار دارد، تصریح کرد: برداشت‌های ژئوفیزیک دریایی در حد فاصل شهرهای ساحلی نوشهر-نور به‌منظور شناسایی ژئومتری زیر بستر دریا و نیز پایش و بررسی شرایط زیر ساختی اسکله‌های ساحلی، شناسایی و تعیین الگوی انباشتگی رسوبات دلتایی مصب رودخانه سفیدرود در دریایی خزر، پروژه مشترک با پژوهشکده علوم زمین به منظور بررسی نسبی نوسانات سطح آب دریای کاسپین و تاثیر آن بر روی رسوبات هولوسن، برداشت‌های ژئوفیزیک دریایی در جنوب جزیره قشم، شامل بسترشناسی حد فاصل جزایر هنگام و لارک در خلیج‌فارس در قالب تفاهم‌نامه سازمان با منطقه آزاد قشم و بررسی رسوب‌شناسی شرایط اکسیداسیون-احیا و  گسترش مواد آلی در پهنه ساحلی-دریایی بخش شمالی خلیج‌فارس به‌عنوان برنامه سال جاری یاد می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر زمانی با بیان این‌که در زمینه تولید نقشه‌های ژئوشیمی رسوبی و آلاینده‌های زیست‌محیطی مناطق ساحلی و دریایی، چندین نقشه و گزارش تهیه شده، افزود:  نقشه‌های رشت، آستانه‌اشرفیه، بابلسر، سرخ‎رود، فرح‌آباد، لسکوکلایه استان‌های گیلان و مازندران به اتمام رسیده و از دیگر نقشه‌های یک‌پنجاه‌هزارم که قرار است امسال یا نیمه دوم سال 1402 به مرحله چاپ برسند، می‌توان به نقشه‌های بندرانزلی، بندرترکمن، جویبار، گمیشان، تنکابن، رضوان‌شهر، رامسر، هشتپر در شمال کشور و همچنین و نقشه‌های یک‌پنجاه‌هزارم بندرعباس، بندر شهید رجایی، بوشهر، بندر امام خمینی، چابهار، کنارک، خور موسی و خور سلج در جنوب کشور اشاره کرد.

به گفته وی، در این نقشه ها علاوه بر تعیین سنگ منشا و تفسیر داده‌های ژئوشیمیایی مناطق ساحلی و دریایی، انواع شاخص‌های آلاینده عناصر پایدار شامل فلزات سمی، سنگین، فلزات HFSE، REE، LILE و غیره بصورت رنگ‌بندی نمایش داده شده‌اند و و قرار است این دفتر در قالب طرح جامع بررسی‌های زمین‌شناسی دریایی، از این نوع نقشه‌ها نیز بصورت یکپارچه و برخط در طول سواحل و مناطق کم عمق دریایی خلیج‌فارس، تنگه هرمز، دریایی عمان و دریای خزر تهیه کند.

در ادامه مدیر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از توسعه همکاری‌های سازمان متبوع خود با شرکت‌های دانش بنیان در پروژه‎های نیروگاهی و نفتی همزمان با روز ملی خلیج‌فارس خبر داد.

وی خاطرنشان کرد: طی درخواست شرکت دانش‌بنیان دریا نقشه از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور جهت مطالعات اولیه بسترشناسی و زیر بستر در پهنه آبی فاز اول احداث نیروگاه حرارتی سیریک در استان هرمزگان گروه ژئوفیزیک دریای دفتر بررسی‌های زمین‌شناسی دریایی مسئولیت برداشت داده‌های لرزه‌نگاری زیر بستر توسط دستگاه Sub Bottom  profiler را پذیرفت.

به گفته وی، مهندس محمدرضا انسانی رئیس گروه ژئوفیزیک دریا  به منطقه اعزام شد و تعداد ۱۴ نیمرخ  لرزه‌ای ۷ کیلومتری عمود بر ساحل و تعداد ۷ نیمرخ لرزه ای یک کیلومتری به موازات ساحل در منطقه مورد نظر در دریا در راستای اهداف پروژه برداشت شد.

مدیر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خاطرنشان کرد: این مطالعات به‌منظور شناسایی لایه‌های زیر بستر و مطابقت آنها با داده‌های مغزه در شبکه طراحی شده جهت احداث سازه های دریایی و جای‌گذاری لوله انتقال آب در زیر بستر دریا در منطقه نیروگاه حرارتی سیریک انجام شد.

برداشت داده‌­های لرزه نگاری کم عمق توسط دستگاه Sub Bottom Profiler

وی در ادامه با بیان این‌که طی درخواست یک شرکت دانش‌بنیان دیگر بنام هرمزان دریا پیما مبنی بر همکاری با سازمان در خصوص پروژه نفتی سکوی ایلام ۳ براساس تفاهمنامه‌ای که با شرکت مذکور امضاء شد، تجهیزاتی از جمله Sub Bottom Profiler، Side Scan Sonar، Marin Magnetometer و CTD  جهت برداشت داده‌های ژئوفیزیک دریا به همراه مهندس محمدرضا انسانی رئیس گروه ژئوفیزیک دریا به منطقه عملیاتی ارسال شد.

به گفته زمانی، هدف از این برداشت‌ها شناسایی موقعیت دقیق ضایعات موجود در بستر، موقعیت دقیق لوله‌های انتقال نفت در زیر بستر، موقعیت دقیق آثار پایه‌های ریگ حفاری در پهلوگیری‌های قبلی ریگ و برداشت اطلاعات خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آب در نزدیک سکوی نفتی بوده است.

وی با بیان این‌که محدوده برداشت در شعاع یک کیلومتری سکوی نفتی ایلام ۳ جهت پهلوگیری ریگ حفاری در مسیر مناسب تعیین شده بود، افزود: با استفاده از اطلاعات برداشت شده توسط تجهیزات ژئوفیزیک دریا، عملیات خروج ضایعات از بستر دریا انجام شد و بر اساس اطلاعات بسترشناسی اطراف سکوی نفتی ایلام ۳ محل دقیق پهلوگیری ریگ حفاری نیز تعیین شد.

نیمرخ برداشت شده لرزه‌نگاری کم عمق توسط دستگاه Sub Bottom Profiler

برداشت داده‌­های ساید اسکن سونار

سکوی نفتی و ریگ حفاری

 تجهیزات ژئوفیزیک دریا بر روی عرشه شناور

موقعیت پایه­‌های سکوی نفتی ایلام ۳، خط لوله و اثرات بجا مانده از پایه‌­های ریگ حفاری در اطراف پایه­‌های سکو


نظر شما :