تدوین اطلس مناطق در معرض فرونشست استان آذربایجان شرقی در مرکز تبریز

۱۹ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۰:۳۱ کد : ۲۵۱۲۶ خبر اصلی
تعداد بازدید:۲۳۸
تدوین اطلس مناطق در معرض فرونشست استان آذربایجان شرقی در مرکز تبریز

مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی آذربایجان شرقی از تدوین اطلس مناطق در معرض فرونشست استان آذربایجان شرقی خبر داد.

آقای مهندس سرتیپی در جلسه ستاد مدیریت بحران آذربایجان شرقی که با حضور نجار، رئیس ستاد مدیریت بحران کشور، با بیان اینکه فرونشست از چند دهه قبل در مناطق مختلف کشور گزارش شده است، اظهار داشت: در آذربایجان شرقی تا دو سه سال اخیر فرونشست خاصی مشاهده نشده است ولی در برخی مناطق به دلیل برداشت شدید آب از منابع آب‌های زیرزمینی فرونشست در حال وقوع است.

وی سه عامل عمده فرونشست را برداشت منابع آب‌های زیرزمینی، برداشت نفت و گاز و برداشت معادن عنوان کرد و گفت: بیش از ۸۰ درصد فرونشست‌ها مربوط به برداشت منابع آب‌های زیرزمینی استان است.

وی از تدوین اطلس مناطق فرونشست استان آذربایجان شرقی خبر داد و خاطر نشان کرد: این اطلس به زودی تا پایان دهه فجر رونمایی می‌شود.

سرتیپی با بیان اینکه در اطراف دریاچه ارومیه فرونشست ملموسی را شاهد بودیم، ابراز داشت: در سال جاری با افزایش سطح آب دریاچه، تا حدودی از تداوم فرونشست جلوگیری شده و در برخی موارد، خود را ترمیم کرده است. همچنین در برخی از مناطق استان از جمله در منطقه سراب و میانه بخشی از فرونشست دشتها حاصل زمین لرزه سال گذشته در آن منطقه دانست. و با بیان اینکه تا بحال در شمال باختری کشور فروچاله ای گزارش نشده است ولی طی دو سال اخیر چندین فروچاله در مناطق استان از جمله در نظرکهریزی هشترود رخ داده است که این رخداد اتوبان تبریز- زنجان و خطوط انتقال نیرو و مخابرات را تهدید می­کند.

کلید واژه ها: سازمان زمین شناسی مرکز تبریز اطلس فرونشست استان


نظر شما :