حضور آقای دکتر شهیدی، معاون وزیر و ریاست سازمان زمین زمین شناسی کشور در چهاردهمین جلسه شورای معادن استان آذربایجان‌شرقی

۱۴ تیر ۱۴۰۰ | ۱۲:۴۹ کد : ۲۵۵۶۱ خبر اصلی
تعداد بازدید:۱۱۶
حضور آقای دکتر شهیدی، معاون وزیر و ریاست سازمان زمین زمین شناسی کشور در چهاردهمین جلسه شورای معادن استان آذربایجان‌شرقی

در این جلسه که روز پنجشنبه  مورخ 10/4/1400  در محل استانداری استان آذربایجان شرقی  و به صورت مشترک با حضور اعضای شورای عالی معادن کشور و شورای معادن استان و نمایندگان ناظر مجلس شورای اسلامی در این شورا تشکیل جلسه داد.

بررسی آخرین وضعیت فعالیت معدن اندریان دستور کار جلسه فوق بود.

استاندار آذربایجان شرقی در این جلسه توسعه بهره برداری از معادن استان و رعایت مسائل زیست محیطی و جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز را از مهم ترین اولویت‌های اصلی که نیازمند عزم جدی و هم افزایی بین دستگاهی است نام برد. ایشان با انتقاد از بهره بردار فعلی معدن طلای اندریان در بی توجهی به برخی موضوعات حفاظتی، عنوان کرد: اقدامات خوبی در این معدن انجام شده ولی مصوبات جلسات پیشین، آن چنان که باید و شاید اجرا نشده و انتظارات ما را برآورده نکرده است.

پورمحمدی خواستار توجه بهره بردار، نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌های نظامی و امنیتی برای جلوگیری از حفر و برداشت‌های غیرمجاز از معدن طلای اندریان شد و ادامه داد: تاراج انفال و منافع عمومی در روز روشن، مایه خسران کشور و وهن ما مسئولان است.

در این جلسه آقای دکتر شهیدی، معاون وزیر و ریاست سازمان زمین شناسی کشور بر فعال­سازی معادن در کشور و استان اشاره کردند و از گسترش برداشت­های غیرمجاز در معادن استان­های خراسان شمالی، آذربایجان و چند استان دیگرنام بردند و لزوم بکارگیری تدابیر لازم مورد تاکید قرار داد.

اهمیت اقتصاد معدنی و سرمایه­ گذاری در معادن از دیگر موضوعات مورد اشاره در این جلسه بود.

آقای مهندس کشاورز، معاون معدنی وزیر صمت در این جلسه با بیان این‌که توسعه سرمایه گذاری‌های معدنی یکی از مهم ترین اولویت‌های وزارت است، ابراز کرد: در این زمینه باید در چهارچوب قوانین، از سرمایه گذاران داخلی و خارجی حمایت کنیم. وی گفت: سرمایه گذاران خارجی در معادن ایران، مکلفند که تمامی قوانین جمهوری اسلامی ایران در این زمینه را رعایت کنند.

بابک محبوب علیلو، دادستان مرکز استان نیز در این جلسه از عدم ایفای کامل تعهدات شرکت بهره بردار معدن طلای اندریان انتقاد کرد و افزود: متاسفانه به رغم پیگیری‌های متعدد، این شرکت به تعهدات خود در زمینه مشارکت در مسئولیت‌های اجتماعی، الزامات زیست محیطی و ...عمل نکرده و دغدغه‌های مردم و مسئولان استان را مرتفع نساخته است.

در این جلسه اعضای شورای عالی معدن کشور نیز حضورداشتند و به بیان دیدگاه ها و نکته نظرات خود در ارتباط با بهره برداری بهتر و استانداردتر از معدن اندریان پرداختند.

کلید واژه ها: سازمان زمین شناسی مرکز تبریز جلسه شورای معادن استان


نظر شما :