آغاز برداشت میدانی ژئوفیزیک هوایی با هدف کشف ذخایر پنهان

۲۱ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۳:۲۷ کد : ۲۷۷۲۲ خبر اصلی
تعداد بازدید:۲۹۷
آغاز برداشت میدانی ژئوفیزیک هوایی با هدف کشف ذخایر پنهان

مدیر کل سازمان زمین شناسی شمال غرب مرکز تبریز از شروع عملیات اجرایی برداشت میدانی ژئوفیزیک هوایی درمحدوده ای به مساحت ۱۵هزار کیلومترمربع، در شهرستان های تکاب، بوکان، مهاباد، شاهین دژ، میاندوآب و ملکان خبرداده و افزودند این برداشت ها با هدف اکتشاف ذخایر معدنی پنهان و توسعه فعالیت های معدنی در شمالغرب کشور توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی از 15 شهریور 1401 شروع شده است.

در ادامه ایشان محدوده های امید بخش و با پتانسیل معدنی استان آذربایجان شرقی را شامل محدوده امید بخش طلا در بخشی از زون پتانسیل دار آذرشهر -میانه و محدوده پتانسیل دار طلا و نقره  که در مطالعات پی جویی و اکتشافات ژئوفیزیکی اخیر نتایج خوبی گزارش گردیده است. همچنین محدوده پتانسیل دار آهن قشلاق یکی از مناطقی است که در برداشت های میدانی ژئوفیزیک هوایی و تفسیر نتایج استان معرفی شده است عملیات پی جویی در محدوده مورد مطالعه انجام و گزارش نهایی ارائه شده است. آخرین مورد محدوده امید بخش طلا و عناصر گروه پلاتین در افیولیت های شمال شرق منطقه می باشد که  توده های نفوذی اسیدی در داخل واحدهای پیروکسنیت و شیست های بازیک نفوذ کرده و دگرسانی های آرژیلیکی، رگه و رگچه های طلادار تشکیل داده است. محور مذکور یکی از پروژه های پیشنهادی اخیر جهت اکتشاف طلا و عناصر گروه پلاتین می باشد.

 دکتر عباس نژاد در خاتمه ابراز امیدواری نمود نتایج حاصل از این پژوهش در رشد و پیشرفت اقتصادی منطقه وتعیین الویتهای مناطق دارای ظرفیت های معدنی شمال غرب کشور تاثیر بسزایی داشته باشد و زمینه برای توسعه اقتصادی و اجتماعی منطقه فراهم گردد.

کلید واژه ها: برداشتهای ژئوفیزیک هوایی در شمال غرب سازمان زمین شناسی مرکز تبریز


نظر شما :