بازدید معاونت محترم سیاسی -امنیتی استاندار آذربایجان شرقی از اداره کل زمین شناسی شمال باختری

۲۶ آذر ۱۴۰۱ | ۱۴:۰۰ کد : ۲۸۲۳۶ خبر اصلی
تعداد بازدید:۲۴۴
بازدید معاونت محترم سیاسی -امنیتی استاندار آذربایجان شرقی از اداره کل زمین شناسی شمال باختری

صبح روز شنبه 26 آذرماه 1401 آقای محمدی؛ معاونت محترم سیاسی - امنیتی استاندار آذربایجان شرقی، طی بازدیدی از سازمان زمین شناسی مرکز تبریز با روسای گروهها و همکاران شاغل در این اداره دیدار نمودند. در این بازدید ابتدا گزارشی توسط روسای گروههای این مرکز از فعالیتهای تخصصی ارائه گردید و در ادامه بازدید از آزمایشگاهها و سایر بخشهای این اداره انجام پذیرفت.

 

در این بازدید گزارش عملکرد بخشهای مختلف بصورت زیر ارائه گردید:

نقشه های زمین شناسی کاربردی

سازمان زمین شناسی متولی تهیه نقشه های زمین شناسی درکشور می باشد. و تا کنون نقشه های با مقیاس 1:250000 و 1:100000 را با اتمام رسانده و درحال تهیه نقشه های با مقیاس 1:25000 و 1:50000 درسطح استان می باشد که در این زمینه تعداد 51 ورقه به عنوان پروژه فعال در حال انجام میباشد. عکس­های هوایی 1:40000 با سال تولید 1346 و نقشه های توپوگرافی 1:50000 و 1:250000 از سازمان نقشه برداری و سازمان جغرافیایی کشور و تصاویر ماهواره­ای اسپات و استر به عنوان داده پایه برای تهیه نقشه های زمین شناسی مورد استفاده قرار می­گیرند. نقشه های زمین شناسی تهیه شده کلیه واحدهای سنگ چینه­ایی و گسل زمین لغزش ها و عوارض سطحی را نمایش می دهند همچنین در این نقشه ها کانیها و محدوده های معدنی فعال و غیر فعال نمایش داده می شود.

 

اکتشافات معدنی :

استان آذربایجانشرقی قطب متالوژنی مس، طلا درکشور است. زون اهر، ارسباران زون شناخته شده در سالهای گذشته بوده است. اخیراً با استفاده از داده های تلفیقی ماهواره ایی، ژئوشیمی، پی جویی اکتشافی زونهای متالوژنی جلفا، مرند و آذرشهر، میانه نیز اکتشاف و معرفی شده است که زون متالوژنی طلا و مس می باشند. در ارتباط با ذخایر پنهان، ژئوفیزیک هوایی در بخشی از استان اجرا شده و پتانسیل هایی نیز درزمینه آهن، طلا و مس معرفی شده است که هم اکنون فاز تکمیلی اکتشافی را طی می کند دراین زمینه قسمت جنوبی استان هم مستعد عملیات ژئوفیزیک هوایی و کشف ذخایر پنهان می باشد.

مخاطرات:

احداث 7 شهرک جدیدالاحداث بر روی گسل شمال تبریز همچون شهرکهای اکباتان، امیدیه، طلائیه شمال مرزداران،  نثرجدید، شهرک جوانان و شهرک شهید صیاد شیرازی از جمله شهرکهای مخاطره آمیز اطراف تبریز هستند. این شهرکها در بدترین موقعیت ممکن نسبت به گسل فعال تبریز مکان یابی      شده­­اند. شهرک جوانان، اکباتان و امیدیه در محدوده فوق بحرانی قرار گرفته­اند. و همچنین تمامی محدوده 30 هکتاری شمال شهرک رشدیه بر روی شاخه های فعال گسل تبریز واقع گردیده است.  مهمترین پیشنهاد این است که از احداث هرگونه ساخت و ساز حتی خانه­های مسکونی و ویلایی یک طبقه در این محدوده­ها اکیداً خوداری شود. نماهای سنگی ساختمانها که به معضل بزرگی در شهر تبریز تبدیل شده و موقع رخداد زمین لرزه­های متوسط به بالا احتمال مخاطرات ناشی از افت سنگ بسیار جدی می باشد.

آزمایشگاه :

گروه آزمایشگاه سازمان زمین شناسی مرکز تبریز با  بهره گیری از دستگاههای پیشرفته و کادر مجرب، نمونه های زمین شناسی را به لحاظ سنگ شناسی، فسیل شناسی، کانی شناسی بروش XRDو آنالیز عناصر به روش اسپکتروفوتومتری و جذب اتمی، مورد تجزیه و تحلیل و مطالعه قرار داده و نتایج حاصله را در اختیار زمین شناسان قرار میدهند خدمات  این گروه برای تمام ارگانهای دولتی و خصوصی قابل ارائه میباشد ذیلا" اهم فعالیت های آزمایشگاههای این مرکز در سال های اخیر بطور اجمالی به شرح ذیل ارائه میگردد:

- ارائه خدمات آنالیز به  اداره کل صنعت- معدن - تجارت استان های آذربایجانشرقی و غربی در زمینه انجام  آنالیزهای مورد نیاز در پرونده های اکتشاف معادن آنالیز نمونه های ارسالی از  شرکت های  معدنی استان

- آنالیز نمونه های ارسالی از اداره استاندارد آنالیز نمونه های ارسالی از گمرک جلفا و سهلان  همکاری با دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی مختلف : این همکاری در زمیـــــنه آنالیز نمونه های مــــربوط به      پروژه های تحقیقاتی دانشجویان از دانشگاههای مختلف بوده است. ( دانشکده شیمی و دانشکده داروسازی تبریز ، دانشکده سرامیک دانشگاه تبریز، دانشگاه شیراز ،دانشگاه مشهد، دانشکده معدن و مواد دانشگاه صنعتی سهند تبریز از مهمترین فعالیت های آزمایشگاه مرکز تبریز این بخش مطالعه کانی های رسی(clayminerals) است و این مطالعات منحصرا در مرکز تبریز اجرا میگردد و مطالعه نمونــه های رس ارسالی از تــهران و سایر مــراکز، در آزمایشگاه XRD این مرکز اجرا میگردد گروه آزمایشگاه شیمی در سال 1400 ، دردومین پروژه مقایسات بین آزمایشگاهی "رتبه برتر" را بین مراکز سازمان کسب نموده است .

 

کلید واژه ها: بازدید معاونت استاندار سازمان زمین شناسی مرکز تبریز


نظر شما :